پراکسید هیدروژن چگونه ساخته می شود؟

قبل از اینکه به بررسی چگونگی ساخت پراکسید هیدروژن بپردازیم، بیایید به چیستی آن نگاه کنیم. آب اکسیژنه (نماد شیمیایی H2O2 – اساساً آب با یک اتم اکسیژن اضافی است!) یک مایع ضعیف اسیدی و بی رنگ است که به راحتی با آب مخلوط می شود. همچنین می تواند به شکل خالص خود آبی کم رنگ باشد، اگرچه از آنجایی که یک ترکیب ناپایدار است و در اثر حرارت تجزیه می شود، معمولاً در یک محلول کمی اسیدی در حضور یک تثبیت کننده نگهداری می شود.

پراکسید هیدروژن چگونه تولید می شود؟

پراکسید هیدروژن چگونه ساخته می شود؟

بیش از 99 درصد از جهان است پراکسید هیدروژن توسط یک فرآیند اتوکسیداسیون تولید می شود. در حالی که معادله کلی این فرآیند نسبتاً ساده است (H2 + O2 -> اچ2O2، بدیهی است که چیزهای بیشتری از آن وجود دارد!

پراکسید هیدروژن است ساخته شده است از طریق کاتالیز واکنش هیدروژن (H2) با اکسیژن اتمسفر (O2برای تولید پراکسید هیدروژن (H2O2).

فرآیند گام به گام ساخت پراکسید هیدروژن

به بیان پیچیده تر، پراکسید هیدروژن به طور کلی است بر اساس این فرآیند چهار مرحله ای ساخته شده است:

  1. هیدروژناسیون روی کاتالیزور پالادیوم واکنشی بین هیدروژن و آنتراکینون که آنتراهیدروکینون تولید می کند.
  2. کاتالیزور پالادیوم است فیلتر شده خارج از راه حل
  3. اکسیداسیون با دمیدن هوا در محلول و تشکیل پراکسید هیدروژن صورت می گیرد.
  4. پراکسید هیدروژن است استخراج شده است، خالص شده و سپس با تقطیر در خلاء تغلیظ می شود.

پراکسید هیدروژن همچنین به طور طبیعی در آب های سطحی و زیرزمینی و همچنین در جو وجود دارد. همچنین در انسان و حیوانات به عنوان بخشی از فرآیندهای بیوشیمیایی ساخته می شود.

تولید پراکسید هیدروژن از طریق فرآیند آنتراکینون

تولید پراکسید هیدروژن از طریق فرآیند آنتراکینون

این فرآیند با کاهش آنتراکینون به آنتراهیدروکینون مربوطه شروع می شود. در حضور اکسیژن، آنتراهیدروکینون اکسید می شود – این معمولاً با حباب زدن هوای فشرده از طریق محلول آنتراهیدروکینون انجام می شود. اتم های هیدروژن ناپایدار به مولکول اکسیژن منتقل می شوند و پراکسید هیدروژن تولید می کنند. سپس این محلول غلیظ و خالص می شود.

در حالی که این پیچیده به نظر می رسد، معادله این فرآیند نسبتاً ساده است:

اچ2 + O2 → اچ2O2

این روش تولید پراکسید هیدروژن پس از دهه 1930 رایج شد. افزایش تقاضا منجر به جهش های بزرگ در تولید شد: 35000 تن تا سال 1950. بیش از 100000 تن تا سال 1960. 300000 تن تا سال 1970. در سال 2015، این رقم در سطح جهان به 4.3 میلیون تن رسید.

ذخیره سازی ایمن پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن باید در یک مکان خنک (بین 5 تا 25 درجه سانتیگراد) و دور از گرما و نور مستقیم خورشید و به خوبی دور از هر چیز قابل اشتعال نگهداری شود زیرا می تواند خطر یا شدت آتش سوزی را افزایش دهد حتی اگر نمی سوزد. خود باید در یک ظرف ثابت ساخته شده از پلاستیک یا شیشه نگهداری شود (ظروف فلزی نباید استفاده شوند زیرا پراکسید هیدروژن می تواند با فلزات واکنش دهد).

چه چیزی باعث ایجاد فوم پراکسید هیدروژن می شود؟

پراکسید هیدروژن به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود زیرا باکتری ها را از بین می برد. هنگامی که پراکسید هیدروژن را روی یک برش قرار می دهید، ممکن است متوجه آن شوید شروع به کف کردن می کند. به این دلیل که این ماده شیمیایی در تماس با خون تجزیه می شود. آنزیمی در خون شما به نام کاتالاز به پراکسید هیدروژن حمله می کند و آن را به اکسیژن و آب تبدیل می کند.

طرز تهیه خمیر دندان فیل با پراکسید هیدروژن

در مقیاس بزرگتر، ممکن است شما آن را دیده باشید آزمایش علمی به نام خمیر دندان فیل، یک واکنش شیمیایی بین پراکسید هیدروژن و محلول یدید پتاسیم است. هنگامی که پراکسید هیدروژن تجزیه می شود، به اکسیژن و آب تبدیل می شود. مقدار کمی پراکسید هیدروژن می‌تواند اکسیژن زیادی ایجاد کند و یدید پتاسیم این اکسیژن را حذف می‌کند و یک فوم جوشان و حباب‌زا تولید می‌کند که می‌تواند متر به هوا بپرد. مواظب باش!

phosphoric-acid.ir پراکسید هیدروژن می فروشد در محلول های 6% و 30% و 35% و در بسته بندی های 2.5 یا 25 لیتری – برای سفید کردن کلاه حصیری یا رنگ کردن موهای شما مناسب نیست! اگر می خواهید در مورد نیازهای پراکسید هیدروژن خود صحبت کنید، با تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *