پروپیلن گلیکول چیست؟

پروپیلن گلیکول (C3اچ8O2) یک ترکیب آلی مصنوعی است که آب را جذب می کند. از نظر شیمیایی به عنوان یک دیول به دلیل 2 گروه هیدروکسیل (-OH) آن شناخته می شود، این یک الکل مایع است که در طیف وسیعی از کاربردها استفاده می شود.

خواص

پروپیلن گلیکول (PG) بسیار مرطوب کننده است، به همین دلیل است که از آن به عنوان یک مرطوب کننده در فرمولاسیون های دارویی، محصولات غذایی و لوازم آرایشی استفاده می شود. همچنین با حلال هایی مانند آب، استون و کلروفرم قابل اختلاط است.

تعدادی از خواص به پروپیلن گلیکول نسبت داده می شود. این موارد عبارتند از:

 • ظاهر بی رنگ
 • قوام ویسکوز
 • بوی بی بو
 • طعم کمی شیرین
 • طبیعت غیر خورنده
 • نوسانات کم
 • غیر سمی بودن

اگرچه پروپیلن گلیکول ارتباط نزدیکی با اتیلن گلیکول دارد، یک ماده بسیار سمی که بیشتر در ضد یخ استفاده می شود، پروپیلن گلیکول به طور کلی به عنوان یک ماده شیمیایی غیر سمی در نظر گرفته می شود. حتی دارای E-Number (E1520) در صنایع غذایی است.

موارد استفاده از پروپیلن گلیکول

ماهیت غیر سمی و اختلاط پذیری آن با حلال ها، پروپیلن گلیکول را برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب می کند. از سیگار الکترونیکی گرفته تا ضد یخ، در صنایع مختلف استفاده می شود. کاربردهای آن شامل موارد زیر است، اما به آنها محدود نمی شود:

 • داروها: پروپیلن گلیکول اغلب در داروهای خوراکی، موضعی و حتی داخل وریدی استفاده می شود که به بدن در جذب مواد شیمیایی کمک می کند.
 • محصولات غذایی: PG به عنوان یک مرطوب کننده، حلال و نگهدارنده در صنایع غذایی استفاده می شود. اغلب در محصولات پخته شده استفاده می شود و دارای E-Number E1520 است
 • رزین های پلی استر: درصد زیادی از تمام PG تولید شده در ساخت رزین های پلی استر غیراشباع با کارایی بالا استفاده می شود.
 • ضد یخ غیر سمی: غیر سمی بودن آن به PG اجازه می دهد تا جایگزین ایمن برای محلول های ضد یخ حاوی اتیلن گلیکول باشد.
 • دود مصنوعی: پروپیلن گلیکول یکی از مواد شیمیایی اصلی مورد استفاده در ماشین های دود و مه است که اغلب در تئاتر و آموزش آتش نشانی استفاده می شود.
 • سیگارهای الکترونیکی: در کنار گلیسرول، PG ماده اصلی در کارتریج های مایع سیگار الکترونیکی است. مسئول طعم و لطافت بخار است
 • کاربرد دامپزشکی: PG همچنین می تواند برای درمان حیوانات استفاده شود. بیشتر به عنوان یک درمان خوراکی استفاده می شود و حتی در برخی از خوراک های حیوانات یافت می شود
 • مایع یخ زدایی: PG در ضد یخ غیر سمی استفاده می شود زیرا مانند اتیلن گلیکول می تواند نقطه انجماد آب را کاهش دهد. به همین دلیل است که از آن به عنوان مایع یخ زدا در هواپیما استفاده می شود

پروپیلن گلیکول در سیگارهای الکترونیکی و ماشین های دود استفاده می شود

پروپیلن گلیکول چگونه ساخته می شود؟

پروپیلن گلیکول به دلیل کاربردهای فراوان در درجه های مختلف تولید می شود. اینها را می توان به 2 دسته اصلی دسته بندی کرد:

 1. درجه صنعتی: PG از گلیسرول برای تولید پروپیلن گلیکول صنعتی تبدیل می شود. این در کاربردهای صنعتی مانند ایجاد ضد یخ غیر سمی یا به عنوان حلال در صنعت رنگ و پلاستیک استفاده می شود. پروپیلن گلیکول درجه صنعتی اغلب خلوص بالایی دارد
 2. درجه تجاری: این درجه از PG زمانی به دست می آید که اکسید پروپیلن هیدرولیز شود. PG دارویی/غذایی/تجاری در کاربردهای غذایی، آرایشی و بهداشتی و انواع داروها استفاده می شود. این به این دلیل است که خلوص کمتر و به طور کلی ایمن تر است

آیا پروپیلن گلیکول سمی است؟

سمی بودن یا نبودن پروپیلن گلیکول موضوعی است که بسیار مورد بحث است. در حالی که گزارش‌هایی از اثرات منفی بر انسان‌ها وجود دارد، این معمولاً نتیجه مصرف مقادیر زیادی PG در مدت زمان کوتاهی است.

پروپیلن گلیکول توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) “ایمن” شناخته شده است و با توجه به ارزیابی کارگروه محیطی، دارای رتبه خطر پایین است.

بسیاری از نگرانی ها در مورد سمیت پروپیلن گلیکول بر این واقعیت است که یک ماده در ضد یخ نیز در محصولات غذایی استفاده می شود. در حالی که این ترسناک به نظر می رسد، مهم است که به یاد داشته باشید که PG در ضد یخ و PG در محصولات غذایی درجات مختلفی دارند، اولی خلوص بسیار بالاتری دارد.

با این حال، ضد یخ حاوی پروپیلن گلیکول غیر سمی در نظر گرفته می شود. این به دلیل تصادفات مرگبار مربوط به نوشیدن ضدیخ ریخته شده توسط حیوانات خانگی که حاوی اتیلن گلیکول بود، معرفی شد. در فرمولاسیون های غیر سمی، پروپیلن گلیکول به سادگی با کاهش نقطه انجماد آب مانند نمک رفتار می کند.

پروپیلن گلیکول نیز تجمع زیستی ندارد. این بدان معنی است که در داخل بدن تجمع نمی یابد تا سمی شود. دوز طبیعی PG در بدن سالم در عرض 48 ساعت تجزیه می شود.

جنجال ویسکی فایربال

مانند سایر مواد شیمیایی، هنوز هم محدودیت‌های غلظتی وجود دارد که محصولات حاوی PG، علیرغم غیرسمی بودن آن، باید رعایت کنند. برای مثال در اروپا حداکثر غلظت پروپیلن گلیکول در یک محصول 3 گرم در کیلوگرم است.

در ایالات متحده، حداکثر غلظت PG بسیار بالاتر در 50 گرم در هر کیلوگرم است. تفاوت در غلظت منجر به سر و صدا زمانی که فرمول اشتباه ویسکی دارچین فایربال به اروپا فرستاده شد.

در سال 2014 فنلاند، نروژ و سوئد ویسکی دارچینی Fireball را از قفسه های خود پس از اینکه فرمول آمریکای شمالی به طور تصادفی برای آنها ارسال شد، خارج کردند.

دستور العمل ایالات متحده حاوی شش برابر بیشتر از قوانین اروپایی پروپیلن گلیکول بود. از آنجایی که محصول حاوی مقدار غیرقانونی این ماده بود، به سرعت از انبار خارج شد. اگر فقط یک داستان خنده دار از مخلوط کردن نیست، این نشان می دهد که موضوع سمیت پروپیلن گلیکول چقدر بحث برانگیز است.

یک لیوان ویسکی

اگر به دنبال پروپیلن گلیکول با کیفیت بالا یا ضد یخ غیر سمی هستید، فروشگاه آنلاین ما همه چیز را دارد. ما یک شرکت تایید شده با کیفیت هستیم که طیف گسترده ای از اندازه های دسته ای و مواد بسته بندی را ارائه می دهیم. امروز با تیم فروش متخصص ما تماس بگیرید تا ببینید چه چیزی می توانیم به شما ارائه دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *