پلی اتیلن گلیکول چیست؟

پلی اتیلن گلیکول (PEG) یک ترکیب پلی اتری است که بسته به وزن مولکولی آن کاربردها و ظاهر متفاوتی دارد. پلی اتیلن گلیکول از پلیمریزاسیون اتیلن گلیکول، ماده اصلی محلول های ضد یخ ساخته می شود و در صنعت پزشکی حضور پررنگی دارد.

PEG چگونه ساخته می شود؟

مانند بسیاری از پلی اترها، پلی اتیلن گلیکول از پلیمریزاسیون (ترکیب با) مونومرها ساخته می شود. این کار را با ایجاد پیوندهای اتری بین آنها انجام می دهد که دارای ساختار مولکولی زنجیره ای هستند.

در مورد PEG، اکسید اتیلن با اتیلن گلیکول واکنش داده می شود. سپس از یک کاتالیزور اسیدی یا بازی برای کاتالیز واکنش استفاده می شود. هنگامی که اتیلن گلیکول پلیمریزه می شود، واکنش محصولات متنوعی را ایجاد می کند. هر کدام از اینها دارای تعداد متفاوتی واحد اتیلن گلیکول هستند و به آنها PEG می گویند.

ویژگی های پلی اتیلن گلیکول

PEG به طیف بسیار متنوعی از پلی‌اترها اشاره دارد که در وزن‌های مولکولی مختلف در دسترس هستند. ویژگی های پلی اتیلن گلیکول به طور مشابهی متفاوت است زیرا ظاهر آن به وزن مولکولی آن بستگی دارد. به طور کلی پلی اتیلن گلیکول عبارت است از:

 • غیر سمی
 • بی بو
 • بی رنگ
 • فرار نیست
 • بی اثر

پلی اتیلن گلیکول همچنین در آب و اکثر حلال های آلی مانند بنزن، کلروفرم و تتراکلرید کربن بسیار محلول است. ظاهر فیزیکی PEG بسته به وزن مولکولی آن تغییر می کند:

 • PEG با وزن مولکولی کم به صورت یک مایع مات ظاهر می شود
 • PEG با وزن مولکولی متوسط ​​به صورت نیمه جامد ظاهر می شود
 • PEG با وزن مولکولی بالا به صورت یک جامد کریستالی سفید ظاهر می شود. همچنین می تواند به شکل پولک یا پودر باشد و اغلب مومی است

از نظر شیمی، تفاوت بین وزن‌های PEG مولکولی کم و زیاد در طول زنجیره آنها است.

به عنوان مثال، PEG 400 به این معنی است که میانگین وزن 400 دالتون وجود دارد. این بدان معنی است که تقریباً 9 تکرار اتر وجود دارد که مولکول پلی اتیلن گلیکول را تشکیل می دهد. از طرف دیگر، PEG 4000 دارای زنجیره قابل توجهی طولانی تر است زیرا تکرارهای اتر بیشتری در ساختار خود خواهد داشت.

نمای نزدیک از یک تکنسین آزمایشگاهی که یک شیشه کوچک شیشه ای از مایع بی رنگ را در دست دارد

5 موارد استفاده از پلی اتیلن گلیکول

خواص غیر سمی، حلالیت و توانایی حذف سریع آن، پلی اتیلن گلیکول را برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب می کند. این نقش بزرگی در صنایع پزشکی و دارویی ایفا می کند، اما همچنین در همه چیز از فرآوری مواد غذایی و تولید پلی اتران گرفته تا پاک کننده ها و مواد شوینده استفاده می شود. در اینجا 5 مورد از برجسته ترین برنامه های کاربردی آن آورده شده است:

 1. ملین

رایج ترین کاربرد پزشکی پلی اتیلن گلیکول به عنوان ملین است. این به دلیل توانایی آن در استفاده از اسمز برای کشیدن آب به داخل مدفوع در داخل روده است. این کار مدفوع را نرم می کند و دفع آن را راحت تر می کند. ظرفیت PEG برای اعمال فشار اسمزی نیز در آزمایشات بیوشیمی مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. آبیاری کامل روده

شستشوی کامل روده یک فرآیند پزشکی است که به منظور تخلیه دستگاه گوارش استفاده می شود. این معمولا قبل از کولونوسکوپی یا جراحی روده انجام می شود. در طی این فرآیند از PEG و الکترولیت های اضافه شده برای کمک به آماده سازی روده استفاده می شود.

 1. داروسازی

PEG به دلیل غیر سمی بودن و حلالیت بالا در بسیاری از کاربردهای دارویی استفاده می شود. این پایه بسیاری از کرم ها و روان کننده های پوست است که اغلب با گلیسیرین ترکیب می شود. همچنین در پمادها، حلال های پزشکی و حتی عطرها استفاده می شود.

وقتی صحبت از ساخت روکش های فیلم برای قرص ها می شود PEG با درجه جامد مورد علاقه است. با جلوگیری از پاره شدن یا آسیب دیدن لایه پوشش، به عنوان یک نرم کننده عالی عمل می کند.

 1. روان کننده ها

پلی اتیلن گلیکول نه تنها به عنوان روان کننده در لوازم آرایشی استفاده می شود. PEG با وزن مولکولی کم به عنوان یک روان کننده موثر با جوهر چاپ استفاده می شود، در حالی که بیشتر انواع موجود PEG از مهارت های روان کننده خود در صنایع قطعات فلزی و منسوجات استفاده می کنند.

پلی اتیلن گلیکول نه تنها سمی نیست بلکه خورنده نیز نیست. به این معنی که می توان آن را با فلزات، پلاستیک ها، لاستیک ها و پارچه ها بدون ایجاد لکه یا آسیب استفاده کرد. همچنین PEG به دلیل حلالیت بالا به راحتی با آب تمیز می شود.

 1. عامل اتصال و پراکندگی

در میان PEG ها، بسیاری از کاربردها توانایی آن برای عملکرد به عنوان یک عامل اتصال و عامل پخش کننده در بسیاری از صنایع است. هنگام ساخت قالب در سرامیک یا ریخته گری، پلی اتیلن گلیکول به عنوان یک عامل اتصال استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که قالب شکل و ساختار خود را حفظ می کند. به عنوان یک پراکنده، PEG جداسازی ذرات را بهبود می بخشد تا از تجمع آنها جلوگیری کند.

در خمیردندان، پلی اتیلن گلیکول هم به عنوان یک عامل اتصال دهنده و هم به عنوان عامل پخش کننده عمل می کند و صمغ زانتان را به طور یکنواخت توزیع می کند و از تشکیل هر گونه توده خمیر در لوله جلوگیری می کند.

پلی اتیلن گلیکول در بسیاری از کاربردها که در صنایع مختلف کاربرد دارد استفاده می شود. PEG همچنین در موارد زیر استفاده می شود:

 • لوازم جانبی نساجی
 • سورفکتانت ها
 • تولید پلی اتیران
 • عوامل غلیظ کننده
 • سیالات هیدرولیک
 • عوامل ضد گرد و غبار
 • آبکاری (به عنوان روشن کننده)
 • پاک کننده ها و شوینده ها
 • عوامل ضد کف
 • صنایع غذایی
 • مرطوب کننده ها

آیا PEG سمی است؟

در حالی که پسر عموی آن، اتیلن گلیکول، است برای انسان سمی، PEG توسط FDA “ایمن” شناخته شده است و به عنوان غیر سمی طبقه بندی می شود. با توجه به آنچه گفته شد، پلی اتیلن گلیکول، مانند هر ماده شیمیایی، دارای معایبی است که باید هنگام استفاده مستقیم از آن به خاطر داشت.

مسئله اصلی در مورد سمیت PEG این واقعیت است که حاوی اتیلن گلیکول، یک ماده سرطان‌زا و سمی بالقوه است. بسته به نحوه تولید، PEG همچنین می تواند حاوی آلاینده هایی مانند سرب، آرسنیک یا 1،4-دی اکسان باشد. بنابراین، قبل از دست زدن به پلی اتیلن گلیکول خالص نیز ارزش تحقیق خود را دارد.

انواع و رنگ های مختلف قرص و کپسول طبی

در phosphoric-acid.ir، فروشگاه آنلاین مواد شیمیایی ما دارای پلی اتیلن گلیکول در طیف وسیعی از وزن‌های مولکولی است. ما همچنین گزینه های بسته بندی انعطاف پذیری را ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که نیازهای کسب و کار شما را برآورده می کنیم. امروز فروشگاه آنلاین ما را بررسی کنید یا برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آنچه می توانیم به شما ارائه دهیم با ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *