چرا ناخن های پا بوی پنیر می دهند؟

سوال

 

چرا ناخن های پا بوی پنیر می دهند؟

 

پاسخ

هانا کریچلو این سوال را از پروفسور کوین کر، میکروبیولوژیست از بیمارستان منطقه هاروگیت پرسید.

خوب، می توانید سوال را برعکس کنید و بپرسید چرا پنیرها بوی پا می دهند؟ و اگر این کار را کردید، به همان پاسخ خواهید رسید. و پاسخ این است که باکتری‌ها – باکتری‌هایی به نام بروی‌باکتریا، که برای رسیدن یا بالغ کردن انواع خاصی از پنیرها استفاده می‌شوند، می‌توانند به‌طور بی‌ضرر روی پوست انسان رشد کنند، به‌ویژه مناطقی که گرم و مرطوب است، مانند پاهای عرق‌کرده. همانطور که باکتری ها رشد می کنند، ترکیباتی تولید می کنند که بوی پنیر می دهند و مواد شیمیایی مسئول این بوی تند قوی، ترکیبات حاوی گوگرد به نام S-methyl thioesters هستند.

اگر مارچوبه خورده باشید، ممکن است متوجه شوید که ماهی شما نیز بوی خنده‌داری می‌دهد و دوباره، این تیواسترهای S-متیل هستند که باید از آنها تشکر کنید یا آنها را به خاطر بوی بد خود سرزنش کنید. ممکن است چیزی را پیدا کنید که در واقع شبیه پنیر در زیر ناخن های پا باشد. بنابراین، آیا این بدان معنی است که دوست باکتریایی ما، بروی باکتریوم، در واقع زیر ناخن های شما پنیر درست می کند؟ خوب، ممکن است شبیه پنیر به نظر برسد، اما مطمئناً طعم آن شبیه پنیر نخواهد بود، زیرا آنچه در اینجا اتفاق می‌افتد این است که احتمالاً به عفونت قارچی در ناخن خود مبتلا شده‌اید و نام آن اونیکومیکوزیس است. درمان اونیکومیکوزیس می تواند مشکل باشد، بنابراین بهتر است برای بحث در مورد گزینه های درمانی موجود به پزشک خانواده خود مراجعه کنید.

هانا – و عفونت ناخن با اونیکومیکوزیس توسط قارچ هایی به نام درماتوفیت ایجاد می شود. این درماتوفیت‌های فاسد، آنزیمی تولید می‌کنند که روی ناخن اثر می‌گذارد. خبر بد برای ناخن، اما خبر خوب برای قارچ، زیرا آنزیمی به نام کراتیناز، کراتین ناخن را تجزیه می‌کند تا خوراکی‌های خوشمزه برای درماتوفیت‌ها فراهم کند. بنابراین، ظاهر پنیری، زرد و ضخیم شدن ناخن نشان دهنده آسیبی است که قارچ روی ناخن به آن وارد می شود. اما رایحه پنیری که از پاهای کثیف می آید ناشی از باکتری بروی باکتریوم است که بین انگشتان شسته نشده عرق کرده و تولید تیواسترهای متیل S بدبو می کند. و احتمالاً هر دو پنیر پنیر بروی باکتریوم را در ترکیب با قارچ هایی که ناخن های سفت شده را می خورند، دریافت خواهید کرد زیرا به نظر می رسد که هر دو محیط گرم و مرطوب را دوست دارند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *