چه مواد شیمیایی در پاک کننده های اجاق گاز استفاده می شود؟

مواد شیمیایی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز ممکن است باعث نگرانی بسیاری از افراد شود، اما آیا آنها شایسته شهرت هستند؟ آزمایشات و مصائب تمیز کردن اجاق گاز یک شر ضروری است که اکثر ما باید با آن روبرو شویم. با گذشت زمان، لایه‌های مختلفی از کثیفی، کثیفی و مواد خام پخته شده می‌تواند در نتیجه پخت و پز در داخل فر شما جمع شود و برخی از این کثیفی‌ها حتی می‌توانند منجر به زنگ زدگی شوند. پاک کننده های شیمیایی اجاق ها متخصصین واقعی در برش دادن این تجمعات چربی هستند، اما دارای معایب خاص خود هستند.

مواد شیمیایی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز بسیار سمی هستند و در صورت بلعیده شدن یا تماس با پوست می توانند باعث آسیب شوند. اما آیا این بدان معنی است که استفاده از آنها ایمن نیست توقف کامل? این مقاله به علم مواد شیمیایی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز می پردازد و همچنین جایگزین های غیر سمی را که می توانید به جای آن استفاده کنید برجسته می کند.

قفسه فر دستی تمیز کننده با اسفنج زرد

پاک کننده فر چقدر سمی است؟

پاک کننده های اجاق گاز ترکیبی از مواد شیمیایی از جمله موادی مانند سود سوزآور، دی کلرومتان و حتی اتیلن گلیکول هستند. درست است، اتیلن گلیکول، ماده شیمیایی مورد استفاده در ضد یخ نیز در پاک کننده اجاق شما ظاهری زیبا ایجاد می کند، و این یکی از دلایلی است که این فرمولاسیون ها در صورت مصرف می توانند بسیار سمی باشند.

سمیت یک ماده شیمیایی بر اساس چگونگی قطع یا آسیب رساندن به عملکرد طبیعی یک ارگانیسم تعیین می شود. این باعث می شود بسیاری از مواد شیمیایی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز خطرناک و در عین حال به دلیل نحوه رفتار آنها بسیار موثر باشند. گفته می شود، هنگام استفاده از این محصولات، همیشه باید از اقدامات احتیاطی مانند دستکش های محافظ یا ماسک های صورت استفاده شود. در اینجا چند نمونه از رایج ترین مواد شیمیایی سمی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز آورده شده است:

سود سوزآور

کاستیک سودا که به نام لیمو یا هیدروکسید سدیم نیز شناخته می شود، یکی از رایج ترین مواد شیمیایی مورد استفاده در صابون ها، شامپوها، مایعات بازکننده انسداد و البته پاک کننده های فر است. خورندگی بالای آن باعث می شود تا مواد روغنی و آلی را که در زهکشی ها، اجاق ها و لوله ها جمع می شوند، برش دهد. اثربخشی آن به عنوان یک عامل تمیز کننده فر را می توان با خواص شیمیایی آن توضیح داد:

 • سود سوزآور یک ماده قلیایی با مقدار pH بالا 14 است که باعث می شود به دلیل اینکه پروتون ها را به راحتی می پذیرد بسیار خورنده است.
 • بسیار محلول در آب است و حلالیت آن 119 گرم در 100 میلی لیتر آب است.
 • هنگامی که سود سوزآور با آب مخلوط می شود، واکنش گرمازایی دارد
 • همراه با خاصیت خورندگی آن، آن را در از بین بردن ضایعات ناخواسته موثر می کند

هنگامی که در پاک کننده اجاق استفاده می شود، محلول سود سوزآور پیوندهای مولکولی مواد آلی چسبیده به سطوح داخلی را از بین می برد. سپس این ماده را شل می کند و تجزیه می کند و حذف آن را بسیار آسان تر می کند.

اترها

اترها دسته ای از مواد شیمیایی آلی هستند که ساختار بسیار مشابه الکل ها دارند و ساختار شیمیایی آنها است که اترها را به حلال های موثر تبدیل می کند. از آنجا که آنها پیوند هیدروژنی به یکدیگر ندارند، می توانند املاح را بسیار راحت تر حل کنند. در واقع، آنها در انجام این کار آنقدر خوب هستند که رایج ترین کاربرد اترها در حل کردن روغن، گریس، رزین و موم است. به همین دلیل است که ترکیبات اتر اغلب در پاک کننده های اجاق گاز استفاده می شود.

در حالی که بسیاری از اترهای مختلف را می توان برای تمیز کردن اجاق ها استفاده کرد، همه آنها دارای سطوح سمیت مشابهی هستند:

 • اترها مواد بسیار فرار هستند، به این معنی که در دمای اتاق به راحتی تبخیر می شوند
 • این بدان معنی است که استنشاق آنها آسان است، که می تواند چشم، غشای مخاطی و حتی سیستم تنفسی شما را تحریک کند.
 • هنگامی که اترها در غلظت‌های بالا استنشاق می‌شوند، می‌توانند باعث احساس بی‌اشتهایی، سرگیجه و حتی فلج تنفسی شوند.

اتیلن گلیکول

یکی دیگر از مواد شیمیایی سمی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز، اتیلن گلیکول است، مایعی بی بو و بی رنگ که طعم فریبنده ای شیرین دارد. با این حال، فریب نخورید، زیرا این ماده شیمیایی در صورت مصرف بسیار سمی است:

 • در بدن، اتیلن گلیکول به اسید گلیکولیک متابولیزه می شود و سپس به اسید اگزالیک تبدیل می شود.
 • هنگامی که اسید اگزالیک با کلسیم ترکیب می شود، کریستال های اگزالات کلسیم تولید می کند که در اندام های حیاتی تجمع می یابد.
 • تجمع این کریستال ها می تواند باعث نارسایی کلیوی، از دست دادن هوشیاری، آسیب مغزی شود و حتی ممکن است کشنده باشد.

اتیلن گلیکول (C2اچ6O2) کاربردهای زیادی دارد، اما در بین مردم به عنوان ماده اصلی ضد یخ شناخته می شود. در پاک کننده های فر استفاده می شود زیرا در حل کردن چربی بسیار موثر است. ممکن است شوکه کننده باشد که چنین ماده شیمیایی سمی در چیزی استفاده می شود که می تواند مستقیماً با غذای شما تماس داشته باشد، اما خبر خوب این است که اتیلن گلیکول فقط در صورت مصرف مستقیم سمی است.

متیلن کلراید

آخرین مورد در لیست ما از مواد شیمیایی سمی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز متیلن کلراید (CH2Cl2). در غیر این صورت به عنوان دی کلرومتان یا متیلن دی کلراید شناخته می شود، این یک مایع بسیار فرار و بی رنگ در دمای اتاق است و بسیار سمی است. این ماده شیمیایی که به عنوان سرطان زا طبقه بندی می شود، برای استنشاق خطرناک است و نباید آن را با دستان خالی لمس کرد.

با وجود این، متیلن کلراید کاربردهای گسترده ای دارد، از پاک کردن رنگ و چربی زدایی تا کافئین زدایی دانه های قهوه و ساخت فیلم های عکاسی. در پاک کننده های اجاق گاز، متیلن کلرید در از بین بردن لایه های سرسخت کثیف بسیار موثر است. حتی با این حال، چون استنشاق آن بسیار آسان و خطرناک است، همیشه از پوشیدن تجهیزات محافظ و استفاده از تهویه مناسب هنگام کار با محصولات حاوی این ماده شیمیایی اطمینان حاصل کنید.

کاستیک سودا فلیک در کاسه سرامیکی مشکی
سود سوزآور معمولاً در پاک کننده های اجاق گاز استفاده می شود، زیرا خاصیت قلیایی بالایی دارد و در بریدن چربی موثر است.

آیا پاک کننده اجاق گاز می تواند غذا را مسموم کند؟

در حالی که دودهای پاک کننده اجاق با توجه به مواد شیمیایی موجود در آنها می توانند سمی باشند، اما دانستن این موضوع که آنها نیز بسیار فرار هستند، اطمینان بخش است. واقعا فرار؟ آره! مواد شیمیایی فرار معمولاً بدون انباشته شدن رطوبت در سطوح داخلی تبخیر می شوند. بنابراین، بخار ناشی از پاک کننده های اجاق گاز در خطر آلودگی غذای شما نیست. تنها زمانی که این موضوع نگران کننده خواهد بود این است که غذا در تماس مستقیم با خود پاک کننده فر قرار گیرد.

با این حال، اگر می‌خواهید در حالت ایمن بمانید، چند اقدام پیشگیرانه وجود دارد که می‌توانید انجام دهید:

 • قبل از تمیز کردن فر، تمام مواد غذایی اطراف آن را بردارید
 • برای تضعیف مواد شیمیایی از مقدار رقیق پاک کننده فر استفاده کنید
 • بعد از اتمام کار فر خود را کاملا با آب بشویید
 • قبل از اینکه فر را کاملاً آبکشی کنید از روشن کردن آن خودداری کنید

pH پاک کننده اجاق چقدر است؟

پاک کننده های اجاق گاز محلول های قلیایی هستند که PH آنها بین 11 تا 13 است. این به این دلیل است که مواد قلیایی در از بین بردن همه کثیفی ها و تفاله هایی که در داخل فر انباشته می شوند بسیار موثر هستند: از طریق صابون سازی، الفلکالیس چربی ها را امولسیون می کند به صابون تبدیل می شود که سپس به راحتی در آب حل می شود.

در مواردی که تجمع چربی شدید است، می توان از پاک کننده های قوی تر فر با pH قلیایی بالاتر استفاده کرد. محلول های حاوی سود سوزآور در این مواقع ایده آل هستند زیرا این ماده شیمیایی دارای pH بالایی در حدود 14 است. با این حال هنگام استفاده از این محصولات با احتیاط عمل کنید، زیرا پاک کننده های فر با قلیایی بالا می توانند پوست را تحریک کنند و حتی ممکن است باعث سوختگی شیمیایی شوند.

آیا پاک کننده اجاق اسیدی یا قلیایی است؟

هنگامی که ماده موثره چیزی شبیه هیدروکسید سدیم یا همان سود سوزآور است، پاک کننده های اجاق دارای خاصیت قلیایی بالایی هستند. پاک کننده های قلیایی مانند این ها می توانند پیوندهای مولکولی لیپیدها و سایر مواد آلی را از بین ببرند. هیدروکسید سدیم به ویژه در شکستن پیوندهای پلیمری کووالانسی و آلی بسیار مؤثر است. علاوه بر این، محلول‌های تمیزکننده قلیایی نه تنها زباله‌های داخل اجاق‌ها را از بین می‌برند، بلکه به از بین بردن زنگ زدگی نیز کمک می‌کنند.

در حالی که پاک کننده های قلیایی اجاق گاز خورنده هستند، اما واکنش های اکسیداسیون فلز ایجاد نمی کنند. این ما را به این موضوع راهنمایی می‌کند که چرا پاک‌کننده‌های اسیدی برای سطوح فلزی مانند اجاق‌ها توصیه نمی‌شوند: به زبان ساده، آنها بسیار خورنده هستند. در ضمن پاک کننده هایی که PH خنثی دارند به اجزای فلزی آسیب نمی رسانند و باعث زنگ زدگی نمی شوند، بنابراین فقط این پاک کننده ها و پاک کننده های قلیایی برای اجاق ها توصیه می شود.

ظرف شیشه ای جوش شیرین در کنار بطری بلند سرکه
یک جایگزین غیر سمی برای پاک کننده های شیمیایی فر، ترفند جوش شیرین و سرکه است

جایگزین های غیر سمی برای پاک کننده های اجاق گاز

اگر هنوز مضطرب هستید، همیشه می توانید جایگزین غیر سمی خود را برای پاک کننده فر بسازید. انجام این کار واقعا آسان و مقرون به صرفه است و فقط به دو ماده نیاز دارد: جوش شیرین (یک ماده قلیایی) و سرکه (یک اسید). در اینجا نحوه کار آن آمده است:

 • وقتی جوش شیرین و سرکه با هم ترکیب می شوند، اتم ها را مبادله می کنند
 • از آنجایی که جوش شیرین یک پایه است، به راحتی پروتون سرکه را می پذیرد
 • این عمل جوش شیرین را به آب و دی اکسید کربن تبدیل کرده و گاز آزاد می کند
 • سپس مخلوط به نظر می رسد که حباب و وز می کند، که کثیفی را از بین می برد

برای اینکه خودتان آن را درست کنید، کافی است جوش شیرین را با آب مخلوط کنید تا خمیری به دست آید. این را روی سطوح فر خود بچینید تا جوش شیرین بتواند در تجزیه چربی کار کند. سپس، پس از مدتی نشستن، مقداری سرکه روی خمیر اسپری کنید تا وز کردن آن فعال شود. قبل از پاک کردن، بگذارید تا جایی که ممکن است بماند تا مطمئن شوید که همه کثیف‌ها نفوذ کرده و شل شده‌اند.

البته به خاطر داشته باشید که اگرچه این روش برای انسان غیرسمی است، اما می تواند اثرات مضری بر فر شما داشته باشد! جوش شیرین در واقع می تواند آلومینیوم را تغییر رنگ دهد – بنابراین در حالی که این معجون روی فولاد بی خطر است، قبل از شروع کار حتما قفسه های آلومینیومی فر را بردارید.

در حالی که مواد شیمیایی مورد استفاده در پاک کننده های اجاق گاز سمی هستند، اما اگر اقدامات احتیاطی مانند پوشیدن PPE (تجهیزات محافظ شخصی) را انجام دهید، خطرات آنها را می توان تا حد زیادی به حداقل رساند. همچنین اگر نگران غلیظ شدن بیش از حد آن هستید، می توانید پاک کننده فر خود را رقیق کنید.

همچنین ارزش این را دارد که در نظر داشته باشید که پاک کننده های اجاق گاز که در بازار موجود است تحت شرایط سختگیرانه قرار می گیرند مقررات تولید مواد شیمیایی برای اطمینان از ایمن بودن آنها برای استفاده با این حال، همیشه برچسب ها یا راهنمای دستورالعمل ها را بخوانید تا مطمئن شوید که از پاک کننده اجاق تا حد امکان ایمن استفاده می کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *