چگونه اتانول به اتانوئیک اسید تبدیل می شود؟

اتانول (CH3CH2OH) الکل اولیه ای است که در نوشیدنی های الکلی و الکل دناتوره استفاده می شود. در میان کاربردهای فراوان آن، از آن برای تشکیل اسید اتانوئیک استفاده می‌شود که بیشتر در ضروری‌ترین آشپزخانه یافت می‌شود: سرکه.

اتانوئیک اسید چیست؟

اسید اتانوئیک (CH3COOH) که به نام اسید استیک نیز شناخته می شود، معمولی ترین نمونه اسید کربوکسیلیک است. یک ماده شیمیایی همه کاره که با بوی اسیدی و طعم آن شناخته می شود، اسید اتانوئیک ماده فعال سرکه است. همچنین به عنوان نگهدارنده استفاده می شود و بسیاری از مواد غذایی در آن ذخیره می شوند زیرا باکتری ها قادر به مقاومت در برابر محیط اسیدی نیستند.

اتانوئیک اسید زمانی تشکیل می شود که اتانول باشد اکسید شده. این واکنش در واقع هر روز زمانی اتفاق می افتد که بطری های شراب برای مدتی باز بماند. به عنوان یک اسید «معمولی»، آن:

  • برای تولید هیدروژن با فلزات واکنش می دهد
  • با بازها یا کربنات ها واکنش می دهد و نمک تشکیل می دهد
  • کاغذ تورنسل و نشانگر جهانی را قرمز می کند

ساخت اتانوئیک اسید

اسید اتانوئیک رایج ترین مثال a است کربوکسیلیک اسید. این اسیدها مجموعه ای از ترکیبات آلی هستند که حاوی یک گروه کربوکسیل (COOH) هستند و روش های مختلفی برای تولید آنها وجود دارد.

رایج ترین روش اکسید کردن الکل های اولیه است. این کار در دو مرحله ساده انجام می شود. ابتدا الکل اولیه به آلدهید اکسید می شود. سپس آلدهید به اسید تبدیل می شود.

الکل با استفاده از محلول دی کرومات پتاسیم در حضور اسید سولفوریک رقیق اکسید می شود. این یون دی کرومات است که عامل اکسید کننده است و از اسید سولفوریک رقیق برای اسیدی کردن محلول استفاده می شود.

اکسیداسیون اتانول

محلول دی کرومات پتاسیم با اسید سولفوریک رقیق اسیدی می شود تا اتانول را به اسید اتانوئیک اکسید کند. چند مرحله وجود دارد که این فرآیند را شامل می شود:

  • اتانول تحت رفلاکس با مخلوط اضافی از محلول دی کرومات پتاسیم و اسید سولفوریک رقیق گرم می شود. گرمایش تحت رفلاکس با حرارت دادن مخلوط در یک فلاسک با کندانسوری که به صورت عمودی در داخل آن قرار داده شده است به دست می‌آید تا هر بخاری مایع شده و برگردد. از خروج آلدئیدی که قبل از اکسیداسیون کامل تشکیل می شود جلوگیری می کند
  • عامل اکسید کننده اضافی برای اطمینان از اینکه اتانول کافی برای تبدیل به اسید کربوکسیلیک وجود دارد استفاده می شود. اگر عامل اکسید کننده خیلی کم بود، اتانول فقط تا حدی به یک آلدهید اکسید می شود.
  • در طی واکنش، دی کرومات پتاسیم از نارنجی به سبز تبدیل می شود. همچنین در نهایت به سولفات کروم (III) کاهش می یابد
  • اتانول ابتدا به استالدئید اکسید می شود که با بوی شیرین آن قابل تشخیص است. این واکنش باعث تولید آب نیز خواهد شد. سپس مخلوط به حال خود رها می شود تا بیشتر اکسید شود
  • هنگامی که اکسیداسیون کامل شد، استالدهید به اسید اتانوئیک تبدیل می شود که بوی نسبتاً تندتری دارد – مانند سرکه. سپس محلول به منظور از بین بردن هر گونه آب تقطیر می شود. نتیجه یک محلول آبی از اسید اتانوئیک است

در مراحل اولیه این واکنش، مهم است که محلول را قبل از حرارت دادن کاملاً مخلوط کنید. اگر این کار انجام نشود، واکنش می تواند شدید باشد و می تواند به طور ناگهانی بجوشد و از کندانسور منفجر شود. بنابراین، همیشه هنگام انجام این واکنش مراقب باشید.

در بدن

اتانول نیز در بدن به اسید اتانوئیک تبدیل می شود. در پست ما در مورد علم الکل، ما به تأثیرات الکل بر بدن ما و چرایی وقوع آنها پرداختیم. از آنجایی که الکل حاوی اتانول است، فرآیندی مشابه در بالا در بدن ما اتفاق می افتد تا اتانول را تجزیه کرده و از سیستم ما خارج کند.

اتانول است متابولیزه شده است در کبد توسط آنزیمی به نام الکل دهیدروژناز. این واکنش همان محصول نیمه راه را تولید می کند که در اکسیداسیون اتانول تشکیل می شود: استالدئید. زمانی که این ترکیب سمی در بدن تجمع پیدا می کند، احساس تهوع و سردرد می کنیم. به عبارت دیگر، استالدئید دلیلی است که ما دچار خماری می شویم. بنابراین، برای بدن مهم است که این را به سرعت تجزیه کند.

این کار را با متابولیزه کردن استالدهید با آنزیم دیگری به نام آلدهید دهیدروژناز انجام می دهد. این ترکیب سمی را به یک ترکیب غیر سمی تجزیه می کند: اتانوئیک یا اسید استیک. از آنجایی که اتانوئیک اسید در آب محلول‌تر است، می‌تواند به راحتی توسط جریان خون به کلیه‌ها منتقل شود، جایی که از طریق ادرار از بدن خارج می‌شود.

 

در phosphoric-acid.ir، ما اسید اتانوئیک را در اندازه‌ها و حجم‌های مختلف می‌فروشیم. ما حتی مواد بسته بندی قابل تنظیم را ارائه می دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که محصول شما با ظاهر کسب و کار شما مطابقت دارد. با کیفیت تایید شده ISO و خدمات مشتری بی نظیر، ما تولیدکنندگان مواد شیمیایی هستیم که به کسب و کار شما کمک می کنیم تا به هدف بعدی خود برسد. برای اطلاعات بیشتر همین امروز تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *