چگونه برای امتحان شیمی AQA GCSE آماده شویم

آماده شدن برای امتحان شیمی AQA GCSE می تواند طاقت فرسا باشد، اما اگر تجدید نظر خود را با دقت برنامه ریزی کنید، بسیار قابل کنترل خواهد بود. به خواندن نکاتی در مورد نحوه آماده شدن برای امتحان GCSE شیمی آینده خود، از نحوه رویکرد تجدید نظر به موضوعات کلیدی که باید روی آنها تمرکز کنید، ادامه دهید.

چه زمانی باید تجدید نظر برای GCSE شیمی را شروع کنید؟

به شما توصیه می شود حدود دو تا سه ماه شروع به بازنگری کنید قبل از اولین امتحان این باید به شما زمان زیادی بدهد تا به طور کامل به طیف گسترده ای از موضوعاتی که در درس ها مطالعه کرده اید بپردازید. اما میزان دقیق زمان بازبینی که باید به خود اختصاص دهید از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر در بسیاری از موضوعات از قبل مطمئن هستید، ممکن است به زمان کمتری نیاز داشته باشید، و اگر یادگیری کندتری دارید، ممکن است بخواهید زمان بیشتری را به خود اختصاص دهید. در نهایت همه چیز به خود شما می رسد.

آنچه شما نکن با این حال، می خواهید انجام دهید، این است که زمان زیادی یا خیلی کم به خودتان بدهید. برای مثال، اگر برای امتحان شیمی GCSE خیلی زود تجدید نظر کنید، ممکن است برخی از مباحث را فراموش کنید، و اگر خیلی دیر شروع کنید، ممکن است زمان کافی برای گذراندن کل دوره نداشته باشید.

نصب میز در سالن امتحان

چگونه ویرایش شیمی خود را ساختار دهید

وقتی نوبت به ساختاربندی جلسات بازبینی برای شما می رسد شیمی GCSE امتحان، لحظه ای به این فکر کنید که با کدام موضوعات بیشتر درگیر هستید. اینها حوزه های کلیدی تمرکز شما خواهند بود، و شناسایی آنها هنگام شروع بازنگری به شما کمک می کند تا زمان خود را به طور موثرتری تخصیص دهید.

به طور کلی، بهتر است ساختار بازنگری شیمی خود را به گونه‌ای تنظیم کنید که ابتدا حوزه‌هایی را مطالعه کنید که در آن‌ها بیشترین اطمینان را دارید و در آخر حوزه‌هایی را که کمترین اطمینان را دارید. به این ترتیب، دانش شما از موضوعات دشوار قبل از امتحان در ذهن شما تازه می شود.

همچنین باید جلسات تجدید نظر خود را با برنامه درسی امتحان شیمی AQA (یا هر برنامه درسی شیمی که در امتحان شرکت می کنید) بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ موضوع مهمی را رها نکرده اید. در حالی که امتحان شیمی GCSE شما را روی تک تک مفاهیم، ​​واقعیت ها و نظریه هایی که مطالعه کرده اید آزمایش نمی کند، هرگز نمی دانید چه چیزی قرار است بپرسید، بنابراین همیشه بهتر است آماده باشید و همه پایه ها را پوشش دهید.

هنگامی که ترتیب اولویت موضوعات مختلف را مشخص کردید، ایده خوبی است که جدول زمانی ایجاد کنید که جلسات بازبینی شما را تا روز امتحان ترسیم کند. این برای اطمینان از اینکه زمان کافی برای پوشش دادن همه چیز دارید، ضروری است، و همچنین به شما کمک می کند تمرکز و مسیر را ادامه دهید.

سعی کنید یک محدودیت زمانی برای هر جلسه بازبینی تعیین کنید، مطمئن شوید که وقفه های منظم را در نظر بگیرید تا خسته نشوید یا تمرکز خود را از دست ندهید – و همچنین مهم است که وقتی جلسات بازبینی خود را به پایان رساندید به خودتان چیزی بدهید که منتظر آن باشید. خواه این قسمتی از برنامه تلویزیونی مورد علاقه شما باشد یا با دوستانتان وقت بگذرانید. پس از اتمام بازبینی هر مبحث، می‌توانید در آزمون‌های آزمایشی یا سؤالات تمرینی نیز شرکت کنید تا به تحکیم دانش خود کمک کند.

روی مناطق کلیدی تمرکز کنید

در حالی که مهم است که هنگام بازنگری برای امتحان شیمی GCSE تا حد امکان جامع باشید، تمرکز بر حوزه‌های کلیدی موضوعات مختلف می‌تواند به شما کمک کند اطلاعات را راحت‌تر حفظ کنید.

صرف نظر از هیئت امتحانی، می توانید انتظار داشته باشید ده زمینه کلیدی که باید در امتحان شیمی GCSE پوشش داده شود:

 1. ساختار اتمی و جدول تناوبی
 2. رابطه، رشتهمنng، ساختار و خواص ماده
 3. شیمی کمی
 4. تغییرات شیمیایی
 5. انرژی تغییر می کند
 6. سرعت و میزان تغییرات شیمیایی
 7. شیمی ارگانیک
 8. تجزیه و تحلیل شیمیایی
 9. شیمی جو
 10. استفاده از منابع

AQA GCSE Chemistry: کانون توجه در جدول تناوبی

را جدول تناوبی یکی از مهمترین موضوعات در GCSE شیمی است و پنج موضوع فرعی را پوشش می دهد:

 1. تاریخچه جدول تناوبی، به ویژه اینکه چگونه دیمیتری مندلیف در اصل عناصر شناخته شده را مرتب کرد و عناصر ناشناخته را پیش بینی کرد
 2. چگونه جدول تناوبی مندلیف با جدول تناوبی مدرن مقایسه می شود مانند نحوه توضیح برگشت های جفت به دلیل ایزوتوپ ها
 3. نحوه چیدمان عناصر بر اساس گروه ها و دوره ها
 4. نحوه آرایش الکترون ها در اتم از نظر لایه های الکترونی و اوربیتال ها. آرایش الکترون ها برای درک واکنش های شیمیایی و واکنش نسبی عناصر کلیدی است. این نیز به خواص شیمیایی و فیزیکی عناصر فلزی مربوط می شود
 5. تمایز بین فلزات و نافلزات در جدول تناوبی
جدول تناوبی عناصر تصویر برداری چند رنگ

سایر مناطق کلیدی

حوزه‌های کلیدی که در امتحان شیمی GCSE شما ظاهر می‌شوند، همگی در ایران پوشش داده می‌شوند برنامه درسی ملی دبیرستان. با این حال، همه موضوعات و موضوعات فرعی از سختی یکسانی برخوردار نیستند، بنابراین مطمئن شوید که موضوعات و موضوعات فرعی را که به طور خاص باید روی آنها تمرکز کنید فهرست کنید.

به عنوان مثال، می توانید موضوعات شیمی کمی زیر را بر اساس میزان درک آنها اولویت بندی کنید. برای مثال، اگر معادلات تعادل را سخت‌تر از محاسبه تغییرات جرم می‌دانید، به جای صرف زمان مساوی برای هر موضوع، باید زمان بیشتری را به آن اختصاص دهید:

 • بقای جرم و معادلات شیمیایی متعادل
 • جرم فرمول نسبی
 • تغییرات انبوه
 • اندازه گیری ها و مقادیر شیمیایی
 • محدود کننده واکنش دهنده ها
 • غلظت محلول ها
 • بازده و اقتصاد اتمی واکنش های شیمیایی
 • استفاده از مقداری از یک ماده نسبت به حجم گاز

در امتحان آزمایشی شیمی GCSE شرکت کنید

همانطور که قبلا به آن اشاره کردیم، آزمون های آزمایشی برای شیمی GCSE بسیار مفید هستند زیرا به شما کمک می کنند تا دانش خود را تثبیت کنید و در عین حال انواع سؤالاتی را که می توانید انتظار داشته باشید به شما بچشند.

بنابراین، هنگامی که تمام زمینه های کلیدی را بازبینی کردید، سعی کنید به تمرین پاسخ دهید سوالات شیمی GCSE. مقالات آزمون گذشته را می توان به صورت آنلاین بارگیری کرد، اما آزمون های آزمایشی رسمی برای شیمی GCSE 2021 یک نسخه برنامه ریزی شده خواهد داشت.

هنگام شرکت در آزمون عملی، می توانید با تلاش برای شرکت در آن در شرایط امتحان، یک قدم جلوتر بروید. همان مقدار زمانی را که در امتحان واقعی به شما داده می شد به خود اختصاص دهید و سعی کنید بدون نگاه کردن به یادداشت های بازبینی خود (یا گوگل) از آن عبور کنید. انجام این کار برای هر موضوعی مدیریت زمان خود را در طول امتحان واقعی برای شما بسیار آسان تر می کند.

زمان‌بندی آزمون‌های آزمایشی رسمی و امتحانات شیمی GCSE تا حد زیادی تحت تأثیر همه‌گیری مداوم و برنامه واکسیناسیون قرار گرفته است. ممکن است بخواهید به آن مراجعه کنید تاریخ های کلیدی برای امتحانات GCSE امسال تا بتوانید زمان خود را سازماندهی کنید و به خوبی آماده باشید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *