چگونه تیوسولفات سدیم مسمومیت با سیانید را درمان می کند؟

تیوسولفات سدیم (Na2اس2O3) به دلیل توانایی آن در درمان بیماری های نادر مانند پیتریازیس ورسیکالر، کلسی فیلاکسی و معروف ترین آنها مسمومیت با سیانید، یکی از مهم ترین داروها در نظام سلامت محسوب می شود.

مسمومیت با سیانید بسیار نادر و در عین حال بسیار شوم است. با محروم کردن سلول‌ها از اکسیژن کار می‌کند که منجر به مرگ سلول‌های حیاتی می‌شود. خواص تیوسولفات سدیم آن را به یک درمان موثر تبدیل می کند زیرا می تواند سیانید سمی را به تیوسیانات کمتر سمی تبدیل کند.

سیانور چیست؟

سیانید هیدروژن در ابتدا در طی فرآیند ساخت تشکیل شد آبی پروس رنگدانه و بنابراین سیانید نام خود را از کلمه یونانی گرفته است کیانوس، به معنی آبی تیره

سیانید یک ترکیب شیمیایی است که از یک پیوند سه گانه کربن-نیتروژن (C≡N) تشکیل شده است. به عنوان یک گروه سیانو شناخته می شود، به عنوان یک آنیون بی رنگ (CN-) در ترکیبات معدنی مانند سیانید سدیم، سیانید پتاسیم و بدنام وجود دارد. سیانید هیدروژن

همه این مواد بسیار سمی هستند زیرا یون CN را آزاد می کنند. این جزء است که سیانید را خطرناک می کند زیرا به عنوان یک سم متابولیک عمل می کند. به همین دلیل است که ما سیانید را به عنوان سم شوم مورد استفاده در رازهای قتل و نسل کشی می شناسیم، اما انسان ها در واقع بیشتر از آنچه فکر می کنید در معرض این ترکیب قرار می گیرند.

نیتریل های مورد استفاده در داروها مانند سیتالوپرام یا سایمتیدین حاوی سیانید و همچنین مواد غذایی روزمره مانند دانه های سیب، بادام، تاپیوکا و اسفناج هستند. هنگامی که در اینجا یافت می شود، یون CN به راحتی آزاد نمی شود. بنابراین مصرف سیانور به این صورت مضر نیست.

کوه های آبی رنگ
قبل از سیانید، هیدروژن سیانید (HCN) وجود داشت. HCN برای اولین بار از رنگدانه آبی پروس جدا شد و برای سال‌ها به دلیل این ارتباط به عنوان اسید پروسیک نامیده می‌شد. هنگامی که سیانید دو سال بعد کشف شد، نام آن از کلمه یونانی گرفته شد کیانوس که به معنای آبی تیره بود.

مسمومیت با سیانید چیست؟

سیانور یکی از سریع ترین و خطرناک ترین سموم برای پستانداران است. مسمومیت با سیانید سلول ها را از جذب اکسیژن از جریان خون باز می دارد. به این ترتیب، شکلی از هیپوکسی هیستوتوکسیک هنگامی که سیانید بلعیده می شود، بر دو عملکرد اصلی بدن تأثیر می گذارد:

 1. سیتوکروم C اکسیداز: این آنزیم در میتوکندری عمل می کند. این یک آنزیم تنفسی سلولی است و با کاهش اکسیژن مولکولی به آب، نقش مهمی در فرآیند حمایت از زندگی سنتز ATP ایفا می کند.
 2. ATP (آدنوزین تری فسفات): ATP که در سلول های هر شکل زندگی یافت می شود، یک مولکول حامل انرژی است که انرژی را جذب و ذخیره می کند. سپس از این برای سوخت رسانی به هر فرآیند سلولی استفاده می کند و انرژی لازم را برای انجام تقریباً همه چیز به ما می دهد

سیانید با مهار سیتوکروم c اکسیداز از استفاده سلول ها و بافت ها از اکسیژن جلوگیری می کند. هنگامی که این ترکیب خورده می شود، چند اتفاق در عرض چند ثانیه رخ می دهد:

 • سیانور جذب می شود اتم آهن در سیتوکروم اکسیداز
 • این جذابیت باعث می شود به سیتوکروم c اکسیداز متصل می شود در میتوکندری سلول ها
 • وجود سیانور انتقال الکترون را قطع می کند در امتداد سیتوکروم c اکسیداز و شروع به رفتار به عنوان یک مهار کننده آنزیم برگشت ناپذیر
 • انتقال الکترون مسدود شده متابولیسم اکسیداتیو، تنفس سلولی و تولید ATP
 • اکسی هموگلوبین همچنین نمی تواند اکسیژن خود را برای انتقال الکترون آزاد کند
 • همه اینها منجر به ظاهر شدن می شود خون قرمز روشن و اکسیژن دار زیرا سلول ها قادر به گرفتن اکسیژن از آن نیستند
 • این باعث می شود آنکسی سیتوتوکسیک زیرا مغز نمی تواند اکسیژن را جذب کند و همچنین هیپوکسی هیستوتوکسیک زیرا سلول ها نمی توانند از اکسیژن خون استفاده کنند
 • بدون انرژی تولید شده توسط ATP، بافت هایی مانند سلول های عضله قلب و سلول های عصبی به سرعت انرژی خود را خرج می کنند و بمیر
 • این منجر به بزرگی می شود میزان مرگ سلول های حیاتی، که بدن بدون آن نمی تواند زندگی کند. در سیستم عصبی مرکزی، مهار متابولیسم اکسیداتیو همچنین می تواند منجر به ایست تنفسی و مرگ شود

یکی از اولین علائم مسمومیت با سیانید افزایش سریع سرعت و عمق تنفس است. استنشاق دوز بالای سیانید منجر به بیهوشی و به دنبال آن مرگ می شود و این می تواند در عرض چند دقیقه اتفاق بیفتد. استنشاق دوز کم در صورت درمان فوری قابل زنده ماندن است.

داروها اغلب حاوی سیانید هستند اما باعث مسمومیت با سیانید نمی شوند
نیتریل های مورد استفاده در داروسازی اغلب حاوی سیانید هستند. با این حال، آنها به راحتی یون سمی CN را آزاد نمی کنند و بنابراین هنگامی که به این شکل مصرف می شوند، سیانید مضر نیست.

چگونه تیوسولفات سدیم مسمومیت با سیانید را درمان می کند؟

تیوسولفات سدیم با عمل به عنوان عامل اهدا کننده گوگرد، اثر ضد زهر خود را اعمال می کند. این سولفورترانسفراز به آن اجازه می دهد تا با سیانید ترکیب شود و تیوسیانات تشکیل دهد، ماده ای که 200 برابر کمتر از سیانید سمی است. مکانیسم اثر تیوسولفات سدیم به شرح زیر است:

 • آنزیم میتوکندری رودانیکه به عنوان تیوسولفات سولفورترانسفراز نیز شناخته می شود، انتقال گوگرد از تیوسولفات سدیم به یون سیانید را داوری می کند.
 • تیوسولفات سدیم (Na2اس2O3) یک اتم گوگرد اهدا می کند به سیانید (CN-) تبدیل می شود و آنیون را تشکیل می دهد تیوسیانات (SCN-)
 • سپس سیانید در حضور آزاد می شود متهموگلوبین، که به شکل گیری کمک می کند سیانومتموگلوبین
 • تشکیل سیانومتهموگلوبین از اتصال سیانید آزاد جلوگیری می کند به سیتوکروم c اکسیداز
 • این منجر به فعال سازی مجدد فعالیت سیتوکروم c اکسیداز و تولید ATP، آزادسازی آنزیم های تنفسی و بازیابی تنفس سلولی
 • حاوی سیانید سپس تیوسیانات دفع می شود از بدن در ادرار

اگرچه مسمومیت با سیانید نادر است، اما سیانید یک سم بسیار رایج در محیط است و ما در واقع هر روز مقدار کمی از آن را مصرف می کنیم. از آنجایی که ما در حال حاضر غلظت کمی از تیوسولفات سدیم در بدن خود داریم، فرآیند سم زدایی بالا به طور طبیعی انجام می شود.

با این حال، سیستم سم زدایی بدن ما به دلیل در دسترس بودن کم تیوسولفات سدیم محدود است. هنگامی که دوزهای زیادی از سیانید مصرف می شود، مکانیسم رودانی تبدیل CN- به تیوسیانات قادر به مدیریت تمام سیانید آزاد شده نیست و به آن اجازه می دهد به غلظت های سمی برسد.

به همین دلیل است که تیوسولفات سدیم در سیستم سلامت بسیار مهم است. این یکی از تنها درمان هایی است که می تواند به عنوان پادزهر برای مسمومیت با سیانید استفاده شود.

یک مدل علمی که آناتومی انسان را نشان می دهد
سیانور همه جا هست به عنوان مثال، در دانه های سیب، تاپیوکا، اسفناج و غیره وجود دارد. هنگامی که این اتفاق می افتد، بدن می تواند خود را سم زدایی کند، اما نه زمانی که مقدار بیشتری سیانید خورده شود.

در phosphoric-acid.ir، تیوسولفات سدیم در ظروف 1 کیلوگرمی موجود است و حتی می توانید با خرید عمده از تخفیف های عالی برخوردار شوید. شما می توانید این محصول را در راه حل های 0.01M و 0.1M خریداری کنید و می توانید با اطمینان خاطر خرید کنید که همه محصولات ما دارای 100% تضمین کیفیت هستند. امروز آنلاین خرید کنید یا برای اطلاعات بیشتر با یکی از اعضای تیم ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *