چگونه یک سینک را با استفاده از هیدروکسید سدیم باز کنیم؟

هیدروکسید سدیم (NaOH) یک ترکیب قوی قلیایی است که به صورت جامد سفید ظاهر می شود. معمولاً در ساخت صابون و مواد شوینده استفاده می شود، اما آیا می دانستید که می تواند به رفع انسداد سینک شما نیز کمک کند؟

برای رفع انسداد سینک خود از هیدروکسید سدیم استفاده کنید

به عنوان یک پایه قوی که بسیار واکنش پذیر است، راه های مختلفی وجود دارد که هیدروکسید سدیم می تواند انسداد سینک ها، زهکش ها و لوله های خانگی را باز کند. هنگام کار با این ماده، پوشیدن لباس محافظ مناسب بسیار مهم است زیرا در تماس با پوست بسیار خورنده است.

استفاده از چنین ماده شیمیایی سوزاننده در لوازم خانگی ممکن است خطرناک به نظر برسد، اما هیدروکسید سدیم در واقع ماده فعال تقریباً در تمام پاک کننده های فاضلاب جدی است – بنابراین احتمالاً قبلاً بدون اینکه متوجه شوید از آن استفاده کرده اید.

چگونه خودتان تمیزکننده سینک بسازید

در حالی که از هیدروکسید سدیم در بازکننده‌های زهکشی تجاری استفاده می‌شود، می‌توانید بطری خود را از مواد خوب در خانه بسازید:

  • یک ظرف را، مانند یک بطری یا یک سطل، تا حد زیادی با آب سرد پر کنید. می توانید از لیوان یا ظرف پلاستیکی، اما از استفاده از هر فلزی خودداری کنید زیرا با هیدروکسید سدیم واکنش می دهد
  • 3 فنجان هیدروکسید سدیم را به آب اضافه کنید و با قاشق پلاستیکی یا چوبی هم بزنید. مخلوط در یک واکنش گرمازا با آب شروع به وزیدن کرده و گرم می شود
  • محلول آبی هیدروکسید سدیم خود را در سینک یا آبکش بریزید و 30 دقیقه صبر کنید و سپس با آب جوش بشویید.

پس از شستن محلول هیدروکسید سدیم، سینک شما باید باز شده و به اندازه نو باشد. مکانیسم چگونگی رسیدن NaOH به این امر بسیار فراتر از این واقعیت ساده است که خورنده است. هنگامی که برای رفع انسداد زهکشی ها، لوله ها یا سینک ها استفاده می شود، هیدروکسید سدیم در واقع واکنش های زیادی را متحمل می شود.

سینک روستیک در آشپزخانه

چگونه کار می کند؟

هنگامی که از هیدروکسید سدیم به عنوان بازکننده استفاده می شود، سه واکنش اصلی رخ می دهد. اینها همچنین برخی از مشخصه ترین واکنش های NaOH هستند و بینشی در مورد خواص آن ارائه می دهند.

  1. صابون سازی

یکی از معروف ترین واکنش های مربوط به هیدروکسید سدیم، صابون سازی است، فرآیندی که صابون تولید می کند. به همین دلیل است که NaOH به طور گسترده در ساخت صابون و شامپو استفاده می شود.

از نظر شیمیایی، صابونی شدن به دلیل واکنش بین آنها اتفاق می افتد تری گلیسیرید و هیدروکسید سدیم تری گلیسیریدها اجزای اصلی چربی های حیوانی یا روغن های گیاهی و استرهایی هستند که از گلیسرول و سه گروه اسید چرب به دست می آیند.

هنگامی که تری گلیسیریدها با هیدروکسید سدیم واکنش می دهند، به گلیسرول و نمک اسید چرب، یعنی صابون تبدیل می شوند. به همین دلیل است که وقتی NaOH با پوست تماس پیدا می‌کند، به دلیل واکنش و تغییر روغن‌های طبیعی پوست شما، احساس لغزنده می‌کند – هرچند مهم است که همیشه از تماس پوستی خودداری کنید!

بنابراین، صابونی کردن، هیدرولیز قلیایی استرهای اسیدهای چرب است. این فرآیند در خاموش کننده های شیمیایی مرطوب استفاده می شود زیرا می تواند روغن ها یا چربی های سوزان را به صابون غیر قابل احتراق تبدیل کند. صابون سازی نیز یکی از راه هایی است که هیدروکسید سدیم می تواند انسداد سینک شما را باز کند.

وقتی سینک یا فاضلاب مسدود می شود، معمولاً به دلیل تجمع چربی و چربی است. وجود هیدروکسید سدیم، چه به عنوان یک ماده در یک پاک کننده یا به عنوان یک محلول آبی خانگی، شروع به صابونی شدن می کند و این چربی های مزاحم را به صابون تبدیل می کند. سپس صابون به راحتی حل شده و توسط آب خارج می شود.

  1. واکنش گرمازا

از آنجایی که بسیار بازی است، وقتی هیدروکسید سدیم در آب حل می شود، کاملاً به یون های Na+ و OH- تجزیه می شود. این نه تنها یک محلول سوزاننده با pH بالا تولید می کند، بلکه گرمای زیادی را نیز آزاد می کند.

هیدروکسید سدیم به دلیل وجود یون های OH- که بسیار پایدار هستند، با آب واکنش گرمازا دارد. گرمای ساطع شده نیز در نتیجه کاهش وضعیت انرژی گونه های شیمیایی است. در واقع، شدت این واکنش همان چیزی است که کریستال های NaOH را به عنوان خشک کننده های قوی در بسیاری از فرآیندهای صنعتی مناسب می کند.

این واکنش گرمازا با آب در سینک ها و زهکشی ها بسیار مفید است زیرا محلول آبی هیدروکسید سدیم می تواند انسداد را به راحتی ذوب کند.

هنگام استفاده از این روش، رعایت احتیاطات ایمنی به 2 دلیل ضروری است: هیدروکسید سدیم بسیار سوزاننده است و می تواند باعث سوختگی شدید شود و گرمای تولید شده در این واکنش می تواند باعث جوشیدن محلول و پاشیده شدن آن شود که می تواند باعث سوختگی و سوختگی شود. حتی کوری اگر به چشم شما برسد.

  1. آلومینیوم

واکنش هیدروکسید سدیم با فلز آلومینیوم نیز در توانایی آن در رفع انسداد سینک شما نقش دارد. این به این دلیل است که بسیاری از سینک ها و زهکش ها حاوی قطعات کوچک آلومینیوم هستند.

هنگامی که این دو ترکیب واکنش نشان می دهند، یکی از محصولات جانبی گاز هیدروژن است. در مقادیر زیاد، این تکامل سریع گاز هیدروژن می تواند برای پر کردن کشتی های هوایی، بالون های هوای گرم استفاده شود و حتی به عنوان منبع سوخت برای خودروهای هیدروژنی پیشنهاد شده است.

در مقادیر کم، مانند سینک‌ها، حباب‌های کوچک گاز هیدروژن تولید شده می‌توانند با هم زدن محلول NaOH به رفع انسداد کمک کنند.

کسی که دست هایش را حجامت کرده و حباب های صابون را زیر شیر آب گرفته است

هیدروکسید سدیم یک ماده شیمیایی همه کاره است که کاربردهای گسترده ای فراتر از توانایی آن برای باز کردن انسداد سینک شما دارد. phosphoric-acid.ir تنوع بسیار زیادی از محصولات NaOH را برای فروش آنلاین دارد. امروز سفارش خود را ثبت کنید یا با یکی از اعضای تیم تماس بگیرید تا در مورد هرگونه سؤال فنی که ممکن است داشته باشید صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *