چگونه یک کارآموزی شیمی پیدا کنیم

چه به تازگی مدرک GCSE یا سطح A خود را کسب کرده باشید، یا در حال حاضر مشغول به کار هستید، گذراندن دوره کارآموزی شیمی یک راه عالی برای کسب مدرک در سطح درجه در عین کسب درآمد و یادگیری در حین کار است. همچنین می‌تواند یک حرکت شغلی عالی باشد، زیرا کارآموزان اغلب به عنوان کارمندان عادی توسط شرکتی که دوره کارآموزی خود را با آن انجام داده‌اند استخدام می‌شوند و به آنها کمک می‌کند جای پای محکمی در نردبان بسیار رقابتی داشته باشند.

اگر به دنبال یک دوره کارآموزی شیمی در ایران هستید، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید، مانند شرایط مختلف ورود و اینکه چه کسانی قابل اعتمادترین ارائه دهندگان کارآموزی در نقاط مختلف کشور هستند.

ارائه دهندگان کارآموزی شیمی

در ایران، تجربه و الزامات آموزشی که برای واجد شرایط بودن برای برنامه کارآموزی شیمی نیاز دارید ممکن است از مکانی به مکان دیگر متفاوت باشد. این به این دلیل است که چهار کشور تشکیل دهنده (انگلیس، ولز، اسکاتلند و ایرلند شمالی) هر کدام دارای برخی تفاوت‌های مقرراتی هستند و شرکت‌ها موظفند این موارد را با توجه به مکانی که در آن قرار دارند، دنبال کنند.

در زیر، ما تعدادی از برترین ارائه دهندگان کارآموزی شیمی را بر اساس موقعیت مکانی فهرست کرده ایم. همچنین می‌توانید دانشگاهی را جستجو کنید که با مشارکت شرکت‌های خصوصی یا سازمان‌های دولتی دوره‌های کارآموزی ارائه می‌دهد.

برخی از ارائه دهندگان کارآموزی شیمی در ایران

 • دانشگاه برادفورد: دانشگاه برادفورد با شرکت های مختلف در صنایع مختلف شریک است. برنامه درسی آموزش از راه دور در شیمی برای ارائه فارغ التحصیلان بسیار ماهر به شرکت هایی طراحی شده است که به شیمیدانان واجد شرایط نیاز دارند. این آموزش ترکیبی را از طریق حضور پاره وقت و سیستم مدولار ارائه می دهد. شرکت ها می توانند با دانشگاه شریک شوند اگر بخواهند کارمندانشان در زمینه شیمی در سطح دانشگاه آموزش ببینند و مدرک بگیرند. در حالی که کارآموزان بیشتر وقت خود را در محل کار می گذرانند، از آنها نیز خواسته می شود که گهگاه برای نشان دادن یادگیری خود به دانشگاه گزارش دهند. از کارآموزان با مدارک غیر استاندارد استقبال می شود. افرادی که در هنگام ورود بالای 21 سال سن دارند نیز به شرط داشتن تجربه مرتبط می توانند درخواست دهند. با این حال، متقاضیان باید توسط یک سازمان حمایت کننده استخدام شوند.
 • GlaxoSmithKline plc (GSK): GSK یک شرکت مراقبت های بهداشتی علمی است که در سراسر جهان فعالیت می کند، اما در ایران و ولز ثبت شده است. تاریخچه خود را به بیش از 300 سال قبل بازمی‌گرداند، زمانی که داروخانه پلو کورت در لندن در سال 1715 تأسیس شد. این مجموعه طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارآموزی شیمی، از جمله کارآموزی در مهندسی شیمی را ارائه می‌دهد. این دوره کارآموزی بر فرآیندهای تولید دارو، محصولات و تجهیزات متمرکز است. برای واجد شرایط بودن برای برنامه کارآموزی، باید حداقل پنج GCSE یا معادل آن در نمرات A*-C (یا 5-9) داشته باشید.
 • دانشگاه گرینویچ، لندن: برنامه کارآموزی شیمی ارائه شده توسط گرینویچ برای ارائه دانش گسترده ای از شیمی و همچنین شایستگی در مهارت های عملی مرتبط برای کاربردهای صنعتی به نامزدها طراحی شده است. دوره کارآموزی، آموزش در محوطه دانشگاه و تجربه در حین کار را ترکیب می کند و به شما امکان می دهد در حین یادگیری درآمد کسب کنید. بخش بزرگی از توسعه شما توسط کارفرما تامین می شود، در حالی که دولت برای هزینه های تحصیل یارانه می دهد. برنامه کارآموزی شیمی آلی، آنالیز ابزاری و علوم آزمایشگاهی را پوشش می دهد. فارغ التحصیلان این دوره کارآموزی واجد شرایط به عنوان دانشمندان آزمایشگاهی خواهند بود. علاوه بر این، انجمن سلطنتی شیمی این برنامه را به رسمیت می شناسد.
 • دانشگاه ناتینگهام: این دانشگاه پنج سال و نیم دوره کارآموزی دانشمند آزمایشگاهی را با مشارکت شرکت ها و سایر کارفرمایان ارائه می دهد. هدف آن جذب کارکنان با استعداد و دسترسی آنها به دانش و مهارت های سطح بالا در شیمی است. همچنین برای آموزش کارکنان موجود و جذب متقاضیان جدید طراحی شده است. شرایط اولیه گذراندن نمرات GCSE در ریاضیات و زبان انگلیسی، و نمرات سطح A AAB-BBB، از جمله B در شیمی (یا معادل آن) است. همچنین متقاضیان باید در آزمون های عملی علوم قبولی داشته باشند.
فلش با برچسب کارآموزی به وسط تخته هدف رانده شده است

ارائه دهندگان کارآموزی در ولز

 • خدمات پذیرش دانشگاه ها و کالج ها (UCAS): اگر به دنبال برنامه های کارآموزی شیمی در ولز هستید، می توانید از صفحه خاص UCAS برای یافتن مرتبط ترین آنها استفاده کنید. این وب سایت به طور مرتب به روز می شود و می تواند به شما در یافتن دانشگاه یا کالج مناسب و موسسات همکار کمک کند.
 • ATAC: جامعه کارآموزی درمان های پیشرفته فرصت های کارآموزی را برای تکنسین های آزمایشگاهی در ولز ارائه می دهد. این شامل فرصت‌هایی برای شیمیدان‌های پشتیبانی تحلیلی است و تمرکز بر روی محصولات دارویی درمانی پیشرفته است.
 • CareersWales.gov: اگر به دنبال منبع جامع تری از اطلاعات در مورد فرصت های کارآموزی مرتبط با شیمی هستید، نگاهی به این منبع بیندازید. به عنوان مثال، برای یک موقعیت کارآموزی شیمیدان تحلیلی، حداقل باید به عنوان یک تکنسین آزمایشگاهی در تحقیق و توسعه تجربه داشته باشید. این سمت به سمت های مدیریتی یا سرپرستی منتهی می شود.

ارائه دهندگان کارآموزی شیمی در اسکاتلند

 • انرژی EDF: EDF یک شرکت انرژی است و بزرگترین تولید کننده برق بدون کربن است. این توسط دولت اسکاتلند برای تامین نیازهای انرژی کشور تحت چارچوب تدارکات اسکاتلند انتخاب شده است. این شرکت یک دوره سه ساله در رشته شیمی ارائه می دهد. فارغ التحصیلان این برنامه به طور کامل به عنوان تکنسین های شیمی با تشخیص HNC و تجربه عملی در EDF واجد شرایط هستند.
 • دانشگاه استراثکلاید: این دانشگاه مدرک BEng (Hons) در مهندسی شیمی را از طریق برنامه کارآموزی خود ارائه می دهد. این یک برنامه مدرک است که مطابق با استاندارد مهندسی کارخانه و فرآیند صنعت علوم یا استاندارد SIPPE است.

ارائه دهندگان دوره های کارآموزی در شیمی در ایرلند شمالی

 • NIdirect.gov.uk: اگر به دنبال کارآموزی در شیمی، یا فرصت های مرتبط در ایرلند شمالی هستید، به این صفحه وب دولت NI مراجعه کنید، که دارای منابع مفیدی است که می تواند به شما در جستجوی شما کمک کند. در اینجا، می توانید دوره های کارآموزی سطح بالاتر، از جمله مدارک پایه و درجه های ممتاز را بیابید.
 • BioPharmaChem ایرلند: فرصت کارآموزی ارائه شده توسط این شرکت برای بازمانده های تحصیلی، تغییر شغل و کسانی است که به دنبال پیشرفت شغلی هستند. این یک برنامه کارآموزی سه ساله است.

درخواست برای کارآموزی شیمی

برنامه های درجه کارآموزی شیمی معمولاً به کارمندان فعلی یک شرکت با مشارکت دانشگاه یا کالج ارائه می شود. آنها به طور کلی برای آن دسته از کارمندانی هستند که خواهان پیشرفت شغلی هستند. برخی از دانشگاه ها و کالج ها نیز به متقاضیان واجد شرایطی که حداقل شرایط آنها را برآورده می کنند، دوره های کارآموزی ارائه می دهند. اگر در حال حاضر شاغل هستید، اما می خواهید شغل خود را تغییر دهید، یا اگر مدرسه را رها کرده اید و تجربه مرتبط قابل توجهی دارید، این برنامه ها گزینه بسیار خوبی هستند.

اگر به دنبال شیمی هستید فرصت کارآموزی، اولین کاری که باید انجام دهید این است که دانشگاه یا کالجی را پیدا کنید که برنامه مناسبی را برای شما ارائه دهد. شما همچنین می توانید برای شرکتی درخواست دهید که برنامه های کارآموزی را با همکاری موسسات دانشگاهی دارد – فقط مطمئن شوید که صلاحیت های اولیه مورد نیاز را دارید.

الزامات ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، آنها شامل حداقل پنج GCSE در شیمی، ریاضی و/یا علوم در کلاس C یا بالاتر هستند. برخی از شرکت ها به آموزش در حین کار مرتبط نیاز دارند. همچنین ممکن است لازم باشد در یک آزمون عملی شیمی شرکت کرده و قبول شوید.

برنامه های کارآموزی شیمی معمولاً دارای گزینه های آموزش از راه دور ترکیبی هستند که به شما انعطاف زیادی می دهد. در حالی که بیشتر وقت شما صرف کار می شود، باید گهگاه برای ارزیابی آکادمیک و سایر الزامات به دانشگاه گزارش دهید. بسته به مدرکی که می خواهید کسب کنید، ممکن است سه تا پنج سال طول بکشد تا به پایان برسد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *