ژانویه خشک: علم پشت الکل

ژانویه خشک یک کمپین عمومی است که توسط نگرانی از الکل، جایی که مردم در سراسر ایران برای تمام ماه از الکل خودداری می کنند. برای شناخت این رویداد، ما فکر کردیم که جالب خواهد بود که در زیر سطح کاوش کنیم و علم پشت اثرات الکل را کشف کنیم.

زمان رویارویی با آبی های ژانویه فرا رسیده است. کریسمس تمام شد. سال نو گذشت و گذشت. وقتی وسایل تزئینی جمع شده بودند، اشک ریختیم و خانه را به طرز غیرقابل تحملی صاف و ساده نشان دادیم. و وقتی بطری‌های خالی مشروب را پاک می‌کردیم، از شدت خجالت به خود لرزیدیم. اما این ماه همچنین نشانه آغاز یک کمپین سراسری است: ژانویه خشک.

برای بسیاری از شرکت‌کنندگان، فصل تعطیلات با G&T‌های سرد و مقادیر فراوانی از شراب آب‌پز نقطه‌گذاری شده است، زیرا آنها خود را به سوی یک ماه هوشیاری کامل آماده می‌کنند. اما آیا ترک الکل به مدت یک ماه واقعاً تأثیری بر سلامتی شما دارد؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید اثرات الکل بر بدن ما را بررسی کنیم.

بطری های الکل روی قفسه چوبی پشت میله
تصویر از https://drughelpline.org/alcohol-hotline/

الکل و بدن

همه ما می دانیم که الکل اثرات فیزیکی بسیار قابل توجهی بر بدن دارد. اما برای شروع چگونه مسموم شویم؟

مسمومیت

مسمومیت زمانی اتفاق می‌افتد که ما بیش از آن چیزی که بدن می‌تواند متابولیزه کند الکل مصرف می‌کنیم، و این در واقع بسیار آسان است. هنگامی که یک نوشیدنی الکلی مصرف می کنیم، 90 درصد آن به روده کوچک می رود و در جریان خون جذب می شود. در ضمن وظیفه کبد شکستن آن است. با این حال، کبد تنها می تواند 15 میلی گرم در دسی لیتر در هر ساعت متابولیزه کند. این معادل تقریباً یک نوشیدنی در ساعت است.

وقتی از این حد فراتر رود، الکل در جریان خون تجمع می یابد. این همان چیزی است که علائم مسمومیت را شروع می کند.

خماری

در کبد، الکل ابتدا توسط آنزیمی به نام الکل دهیدروژناز متابولیزه می شود. این یک ترکیب سمی به نام استالدئید ایجاد می کند که مقصر علائم خماری است.

سپس استالدئید توسط آنزیم دیگری به نام آلدهید دهیدروژناز متابولیزه می شود و به اسید استیک تبدیل می شود که غیر سمی است و به سرکه نیز می گویند. این مرحله نهایی دارای یک بازیکن کلیدی است، ماده ای به نام گلوتاتیون که به استالدئید جذب می شود و به تشکیل اسید استیک کمک می کند. هنگامی که فقط مقدار کمی از نوشیدنی مصرف شده است، این فرآیند به قدری خوب عمل می کند که استالدئید فقط زمان بسیار کوتاهی برای آسیب رساندن به آن قبل از حذف دارد.

با این حال، هنگامی که مقادیر بیشتری الکل مصرف می شود، ذخایر گلوتاتیون کبد به سرعت تخلیه می شود. همانطور که کبد تلاش می کند بیشتر ایجاد کند، استالدئید شروع به انباشته شدن در بدن می کند. زمانی که این سم برای مدت طولانی تری در بدن باقی بماند، منجر به سردرد و حالت تهوع می شود.

نمای نزدیک از یک پسر در حال نوشیدن آبجو از یک لیوان نیم لیتری

الکل و مغز

علائم مسمومیت در ابتدای یک شب بیرون رفتن ممکن است در متنی که قطعاً نباید می فرستادید یا تمایل ناگهانی شما برای نزدیک شدن به مردم تا حد امکان ظاهر شود. به عبارت دیگر، بازداری های شما کاهش می یابد.

انتقال دهنده های عصبی

ما مهارهای کاهش یافته را تجربه می کنیم زیرا الکل قادر است گیرنده های GABA را فعال کند. اینها نورونهای بازدارنده یا “STOP” شما هستند. با افزایش تولید اینها، الکل در نهایت قادر است فعالیت کلی مغز را کاهش دهد.

روش دیگری که الکل بر مغز ما تأثیر می گذارد از طریق گیرنده های گلوتامات است. برخلاف گیرنده‌های GABA، نورون‌های گلوتاماترژیک، نورون‌های تحریک‌کننده یا «GO» شما هستند. در حالی که الکل گیرنده های GABA را فعال می کند، در واقع گیرنده های گلوتامات را مهار می کند. مانند قبل، این کار باعث کاهش فعالیت در مناطق خاصی از مغز می شود.

مناطق مغز

قشر جلوی مغز قسمتی از مغز است که در هنگام مصرف الکل از کاهش فعالیت رنج می برد. این ناحیه از مغز مسئول برنامه ریزی رفتار شناختی، تصمیم گیری و تعدیل رفتار اجتماعی است. هنگامی که فعالیت در اینجا کاهش می یابد، به راحتی می توان مسمومیت را با مهارهای کمتر مرتبط کرد.

تقریباً 5 نوشیدنی الکلی معادل غلظت الکل خون 50 میلی گرم در دسی لیتر است. این بیش از سه برابر محدودیتی است که کبد می تواند به طور موثر متابولیزه کند.

در این مرحله، مصرف کنندگان اغلب ناهماهنگی را تجربه می کنند. این به دلیل تأثیری است که الکل بر مخچه، ناحیه ای از مغز که حرکات حرکتی را تنظیم می کند و تعادل، وضعیت بدن و گفتار را هماهنگ می کند، اتفاق می افتد. به همین دلیل است که یکی از علائم مسمومیت، تکلم نامفهوم و عدم تعادل است. مخچه به ویژه به اثرات الکل حساس است.

احساس خوب فاکتور

بنابراین اگر الکل چنین اثرات منفی روی مغز ما دارد، چرا نوشیدن آن اینقدر احساس خوبی دارد؟ حتی اگر در بی‌حالی مستی‌مان، آگاه باشیم که اگر دیگر بنوشیم پشیمان خواهیم شد، باز هم اثرات الکل باعث می‌شود به یک لیوان دیگر دست یابیم.

این به این دلیل است که الکل در واقع سطح دوپامین را در مغز ما افزایش می دهد. اینها انتقال دهنده های عصبی احساس خوبی برای شما هستند و همچنین می توان آنها را با ورزش کردن، گوش دادن به موسیقی و حتی غذا خوردن افزایش داد. شکلات. در این سناریو، دوپامین در واقع باعث اثرات تقویت کننده الکل می شود و این همان چیزی است که شما را بیشتر میل می کند.

اثرات ژانویه خشک

بسیاری از ما با خماری به استقبال سال 2018 رفتیم. برای مردم سراسر ایران، این آخرین ضربه آنها قبل از شروع ژانویه خشک بود. اما آیا این ماه که به هوشیاری اختصاص دارد واقعاً تأثیری بر سلامت ما دارد؟

اکنون که می دانیم الکل چه تأثیری بر بدن ما می گذارد، ممکن است پاسخ مثبت به نظر برسد. در واقع، در سال های گذشته ثبت شده است که ژانویه خشک چندین مزیت بر سلامت شرکت کنندگان داشت:

  • تجمع چربی در کبد، که مقدمه آسیب کبدی است، به طور متوسط ​​15 درصد کاهش یافت
  • کلسترول تام خون که می تواند باعث بیماری قلبی شود تا 5 درصد کاهش یافت.
  • سطح گلوکز خون نیز 16 درصد کاهش یافت
  • کیفیت خواب بهبود یافت

همانطور که می بینیم، ژانویه خشک قطعاً در کوتاه مدت تأثیرات مثبتی بر سلامتی شما دارد و همیشه خوب است که میزان مصرف الکل خود را کاهش دهید. با این حال، از آنجایی که ژانویه خشک یک پدیده نسبتاً جدید است، هنوز مشخص نیست که آیا این مزایای سلامتی خاص ادامه خواهند داشت یا خیر. برای مثال، اگر به ندرت مشروب می خورید، ممکن است تفاوت عمده ای در سلامتی شما قبل و بعد از ژانویه خشک وجود نداشته باشد.

آیا هر کسی می تواند در ژانویه خشک شرکت کند؟

متاسفانه نه. برای مصرف کنندگان زیاد الکل یا کسانی که از ADS (سندرم وابستگی به الکل) رنج می برند، ترک الکل با بوقلمون سرد به مدت یک ماه می تواند بسیار خطرناک باشد. علائم ترک می تواند شامل اختلال در خواب، توهم، استفراغ و حتی تشنج باشد. این به این دلیل است که وابستگی به الکل یکی از تنها انواع اعتیاد است که علائم ترک بالقوه کشنده دارد.

در واقع، مطالعات نشان داده اند که هر چه به طور کلی کمتر الکل بنوشید، احتمالاً در تکمیل ژانویه خشک موفق تر خواهید بود. اگر به شدت الکل مصرف می‌کنید و سعی می‌کنید آن را متوقف کنید، مصرف حداقل 2 روز خشک در هفته در تمام طول سال اثرات مفید بیشتری نسبت به ژانویه خشک بر سلامت شما خواهد داشت.

با این حال، ژانویه خشک فقط برای بهبود سلامت شخصی شما نیست. این در مورد شرکت در یک تلاش سراسری برای کمک به کسانی است که با الکل دست و پنجه نرم می کنند.

لیوان شراب خالی و لیوان ویسکی خالی روی پله ها

اینکه آیا ژانویه خشک فواید سلامتی طولانی مدت دارد یا نه، ناگفته نماند که این یک رویداد باورنکردنی است که آگاهی و حمایت از سوء مصرف الکل را افزایش می دهد. اگر دوست دارید خودتان را به چالش بکشید، چرا آن را انجام ندهید؟ هیچ وقت دیر نیست! شما می توانید همه چیز در مورد آن را در وب سایت نگرانی الکل. و اگر شرکت نمی کنید – به یاد داشته باشید که مسئولانه بنوشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *