کارآموزی شیمی چیست؟

مانند بسیاری از انواع دیگر کارآموزی، کارآموزی شیمی راهی عالی برای توسعه مهارت ها و تجربه شما در این زمینه خاص است. از مهندسی شیمی تا تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی، طیف گسترده ای از کارآموزی در شیمی وجود دارد. یافتن کارآموزی مناسب برای شما به تجربه، تحصیلات، بسته جبرانی آن و زمینه مورد علاقه شما بستگی دارد.

کارآموزی چیست؟

تاریخچه کارآموزی ریشه در تمرین جانشینان بالقوه در یک حرفه یا تجارت دارد. این رویه رایج در طول تاریخ بوده است و به طور معمول شامل آموزش نسل های جوان تر برای تبدیل شدن به آهنگر، سنگ تراشی یا نجار بوده است.

در طول قرون وسطی در اروپا، کارآموزی به یک سیستم رسمی تبدیل شد توسط اصناف صنایع دستی کنترل می شود. این اصناف استانداردهای آموزشی، استانداردهای حرفه ای و شرایط کاری را که کارآموزان باید رعایت کنند، مشخص کردند.

این در نهایت منجر به درک امروز ما از کارآموزی شد:

 • کارآموزی برنامه ای است که به شخصی در یک مهارت یا تجارت خاص آموزش می دهد
 • دوره های کارآموزی به جای یا علاوه بر مدرک برای کسب تجربه در حین کار استفاده می شود
 • برای برخی از دوره های دانشگاهی، گذراندن دوره کار آموزی از الزامات فارغ التحصیلی است
 • بسیاری از دوره های حرفه ای نیز دانش آموزان خود را ملزم به تکمیل دوره کارآموزی می کنند
 • کارآموزی بسته به مسیر شغلی می تواند جایگزین خوبی برای مدرک باشد

مزایای دوره های کارآموزی

در طول برنامه خود، کارآموزان هنوز در حرفه ای که در آن آموزش می بینند مجوز ندارند.

در حالی که اغلب به صورت مترادف تصور می شوند، دوره های کارآموزی و کارآموزی معمولاً به برنامه های مختلفی اشاره دارند. تفاوت اصلی این است که دوره های کارآموزی معمولاً به دانشجویان فارغ التحصیل یا فارغ التحصیلان به عنوان راهی برای شروع حرفه خود در صنعت ارائه می شود. اگرچه دوره های کار آموزی می توانند به این شکل کار کنند، اما برای کارگران بی تجربه یا فارغ التحصیلان برای این برنامه ها رایج تر است.

بسته به رشته دانشگاهی یا بخش صنعت، دوره های کارآموزی نیز می تواند تحت پوشش های مختلف ظاهر شود. به عنوان مثال، دوره های کارآموزی پزشکی، نوعی از کارآموزی است که دانشجویان کارشناسی پزشکی باید آن را تکمیل کنند. به طور مشابه، کارکنان بهداشتی مشتاق معمولاً در یک مرکز مراقبت های بهداشتی اقامت می کنند.

آیا دوره های کارآموزی پرداخت می شود؟

از آنجایی که کارآموزی به عنوان برنامه های آموزشی در نظر گرفته می شود تا مشاغل رسمی، بودجه آنها می تواند بسته به کارفرما و صنعت بسیار متفاوت باشد. و همچنین بسیاری از عوامل دیگر. به طور کلی:

 • کارآموزان ملزم به پرداخت حداقل دستمزد ملی هستند
 • این رقم بسته به سن فرد و میزان تجربه متفاوت خواهد بود
 • نرخ های پرداخت نیز بستگی به این دارد که یک کارآموز چه مقدار از برنامه را تکمیل کرده است

کارآموزان همچنین از شرایط کاری و مزایای مشابهی برخوردارند که کارمندان تمام عیار، مانند مرخصی سالانه و دستمزد بیماری.

دوره های کارآموزی شیمی چیست؟

کارآموزی شیمی برنامه ها به منظور کسب تجربه در یک زمینه خاص تکمیل می شوند. برنامه های مختلف به پیش نیازهای متفاوتی نیاز دارند و می توانند از موارد زیر متفاوت باشند:

 • آموزش متوسطه و بیشتر، مانند GCSE و A-Levels
 • تحصیلات عالی، مانند مدرک لیسانس در شیمی، کارشناسی ارشد، یا دکترا
 • تجربه صنعت قابل اثبات در یک حرفه مرتبط
 • سطوح قبلی کارآموزی که تکمیل شده است
کارآموزان معمولا کمک می کنند و توسط یک همکار با تجربه تر در زمینه خود آموزش می دهند
کارآموزان معمولا کمک می کنند و توسط یک همکار با تجربه تر در زمینه خود آموزش می دهند

برنامه های کارآموزی در شیمی معمولاً منجر به استخدام تمام وقت و منظم می شود. کارآموزی شیمی همچنین می تواند مشاغلی را در صنایع بسیار تخصصی مانند پردازش پلیمری، آنالیزهای آزمایشگاهی و حتی پزشکی قانونی.

دوره های کارآموزی شیمی طیف وسیعی از فرصت های شغلی را در بخش خصوصی و دولتی ارائه می دهد. شیمیدانان آموزش دیده و تکنسین های شیمیایی نیز در سازمان های دولتی مانند آژانس محیط زیست ایران و وزارت کشاورزی و توسعه روستایی استخدام می شوند.

دوره های کارآموزی محبوب در شیمی در ایران

ایران طیف وسیعی از کارآموزی های شیمی را ارائه می دهد که صنایع مختلف را در بر می گیرد. در اینجا پنج کارآموزی برتر که شیمیدانان و دانشمندان مشتاق انجام می دهند آورده شده است:

 • تکنسین فرآیندهای آزمایشگاهی

بسیاری از شرکت های خصوصی مرتبط با فرآوری نفت، تولید شیمیایی، شرکت های تصفیه زباله و فرآوری مواد غذایی برنامه های کارآموزی منظمی دارند. این‌ها برای تکنسین‌های شیمی که مهارت‌ها و تجربه‌های آزمایشگاهی دارند، مناسب هستند، اگرچه برخی از شرکت‌ها فقط به تحصیلات متوسطه و تمایل به یادگیری نیاز دارند. کارآموزان در این بخش معمولاً در کمک به شیمیدانان ارشد فرآیند در مطالعه، آزمایش و تجزیه و تحلیل مواد شیمیایی، مواد یا تجهیزات مختلف مشارکت دارند.

 • کارآموزی تحلیلگر آزمایشگاهی

تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی نیاز به مدرک پیشرفته و تخصصی در شیمی دارد. بنابراین، برنامه های کارآموزی در این زمینه ممکن است بسته به نیاز یک شرکت و صنعت متفاوت باشد. به طور کلی، کارآموزی تحلیلگر آزمایشگاهی ممکن است شامل تجزیه و تحلیل شواهد قانونی، تجزیه و تحلیل مواد صنعتی، تجزیه و تحلیل نمونه های زمین شناسی مانند تاریخ گذاری رادیومتری و تجزیه و تحلیل بیوشیمیایی باشد.

کارآموزی شیمی می تواند شامل تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی باشد

دوره کارآموزی بین کار برای یک کارفرما و تحصیل پاره وقت در دانشگاه تقسیم می شود. پس از تکمیل، بسته به دوره کارآموزی، معادل لیسانس یا حتی فوق لیسانس است. در شیمی، یک دوره کارآموزی به شما کمک می کند تا تجربه کاری در یک صنعت خاص را به دست آورید و در عین حال قادر به مطالعه همزمان این موضوع باشید. دانشگاه های سراسر ایران این برنامه ها را ارائه می دهند. آنها همچنین می توانند توسط کارگران فعلی که می خواهند مهارت ها و دانش خود را توسعه دهند، مورد استفاده قرار گیرند.

 • کارآموزی دانشمندان آزمایشگاهی

علوم آزمایشگاهی است کارآموزی سطح 6 به کسانی که قبلاً در یک شرکت استخدام شده اند و سابقه علمی دارند ارائه می شود. این برای کارمندان بسیار با استعدادی طراحی شده است که می خواهند مدرک بالاتری در شیمی کسب کنند. این برنامه به طور مشابه توسط بسیاری از دانشگاه‌های ایران ارائه می‌شود و آن را بسیار در دسترس می‌سازد. از طریق این کارآموزی شیمی، تکنسین های آزمایشگاهی می توانند شیمیدان و دانشمند معتبر شوند.

 • کارآموزی در رشته مهندسی شیمی

مهندسی شیمی صنعتی است که می توان با اخذ مدرک مرتبط، کارآموزی یا گاهی اوقات هر دو به آن دسترسی پیدا کرد. آنها اغلب جزء ضروری یک دوره دانشگاهی هستند، اما کسانی که قادر به حضور در دانشگاه نیستند نیز می توانند از این برنامه به عنوان اولین پله در حرفه خود استفاده کنند. تجربه کاری برای مهندسی شیمی ضروری است که مجموعه مهمی از مسئولیت ها را در بر می گیرد. این حداقل شامل تضمین ایمنی محصولات و تجهیزات شیمیایی است.

چگونه یک کارآموزی پیدا کنیم

یافتن کارآموزی شامل فرآیندی مشابه یافتن هر شغلی است. ساده ترین روش بررسی آنلاین کارآموزی و آگهی های شغلی است – یک مکان خوب برای شروع، بازدید از وب سایت های تخصصی است که بر برنامه های کارآموزی تمرکز دارند، مانند کارآموزی های شگفت انگیز.

اما گاهی اوقات، درخواست برای یک پست کافی نیست، بنابراین در اینجا موارد دیگری وجود دارد که می توانید هنگام جستجوی کارآموزی انجام دهید:

 • برخی از مشاغل خالی در وب سایت های شرکت تبلیغ یا به روز نمی شوند، بنابراین مطمئن شوید که برای پرس و جو در مورد برنامه های کارآموزی مستقیماً با شرکت تماس بگیرید.
 • وب سایت های دانشگاه را بررسی کنید تا ببینید آیا آنها دوره های کارآموزی ارائه می دهند یا خیر. اگر شاغل هستید، همچنین می توانید از شرکت خود بپرسید که آیا آنها از کارآموزی مدرک شما حمایت می کنند یا خیر.
 • پیوستن به گروه های رسانه های اجتماعی مرتبط با رشته خود راهی عالی برای اطلاع از برنامه های کارآموزی و مکان های موجود است.

در مورد آموزش شیمی در سایت ما بیشتر بدانید مرکز منابع آموزشی شیمی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *