کارآموزی مهندسی شیمی

در بسیاری از دانشگاه های جهان، انجام دوره کار آموزی بخشی از الزامات دوره است. دوره های کارآموزی در مهندسی شیمی تفاوتی ندارد و اغلب دیده می شود که دانشجویان کارشناسی این نقش ها را به منظور کسب تجربه در صنعت پر می کنند. اما آنها می توانند توسط فارغ التحصیلان تازه واردی که به دنبال ورود به خانه هستند یا حتی کسانی که تحصیلات رسمی ندارند و به آموزش در حین کار نیاز دارند نیز انجام دهند.

سطح تجربه شما هر چه باشد، کارآموزی راهی عالی برای دنبال کردن حرفه ای در شیمی است. در این مقاله، تمام جنبه های مختلف کارآموزی مهندسی شیمی را بررسی خواهیم کرد.

کارآموزی مهندسی شیمی چیست؟

برخلاف برنامه های کارآموزی، دوره های کارآموزی در شیمی و همچنین در سایر صنایع، در حین آموزش به شما حقوق می دهد. کارآموزان همچنین مستحق چیزهایی مانند حقوق تعطیلات و بیماری هستند. با این حال، در دوره کارآموزی، وضعیت استخدام معمولاً آزمایشی است و نمره حقوق کمتر از یک کارمند تمام وقت است. بسته جبران خسارت ممکن است شامل برخی از مزایا و پاداش‌هایی که کارکنان عادی از آن‌ها برخوردار هستند، نباشد.

معمولا، کارآموزی مهندسی شیمی در ایران بسته های جبرانی بهتری نسبت به سایر برنامه های کارآموزی ارائه می دهند. اینها می تواند شامل مزایایی مانند:

  • پاداش های سالیانه

 

  • مدرک حمایت شده

 

  • حقوق رقابتی

 

  • دسترسی به رویدادهای آموزشی

 

پس از اتمام دوره کار آموزی در مهندسی شیمی، چشم انداز استخدام به عنوان کارمند نیز زیاد است، زیرا این کار بسیار فنی است و تعداد کمی از افراد واجد شرایط انجام آن هستند.

به طور کلی، دوره های کارآموزی شامل آموزش و یادگیری ساختاری است که برای بهبود دانش داوطلب در یک زمینه خاص طراحی شده است. کسانی که مرحله کارآموزی را پشت سر می گذارند از نظر کارفرمایان دارای مهارت ها و دانش لازم برای موفقیت در یک صنعت خاص هستند. بنابراین، تکمیل یک دوره کارآموزی در مهندسی شیمی، شما را به یک کارمند مطلوب تبدیل می کند، زیرا نشان می دهد که شما مطابق با بهترین شیوه های صنعت آموزش دیده اید.

اما گرفتن کارآموزی مهندسی شیمی سخت است، حتی اگر مدرکی در این زمینه داشته باشید. این به این دلیل است که این یک موقعیت بسیار رقابتی در یک بخش بسیار رقابتی است. در واقع، افراد ابتدا در زمینه هایی مانند عملیات فرآیند به کار آموزی می پردازند تا فرصت های آینده کارآموزی مهندسی شیمی را تضمین کنند. در عین حال، این یکی از مزایای دوره های کارآموزی مهندسی شیمی را نیز برجسته می کند: آنها از طریق مسیرهای مختلف قابل دسترسی هستند.

پمپ خط لوله تراشکاری دانشجوی مهندس برای آموزش در آزمایشگاه
تکمیل یک دوره کار آموزی در مهندسی شیمی شما را در بهترین شیوه های صنعت آموزش می دهد
 

این نوع کارآموزی شامل چه مواردی می شود؟

مهندسان شیمی شرح وظایف فنی گسترده ای دارند که عمدتاً شامل طراحی ماشین آلات برای پردازش مواد شیمیایی است. آنها همچنین در طراحی مواد شیمیایی، مواد و روش های جدید تولید مواد شیمیایی از ابتدا درگیر هستند. در بین همه اینها، مهندسان شیمی زمان زیادی را صرف نگهداری قطعات تجهیزات، و اطمینان از اجرای روان و ایمن عملیات بر اساس استانداردهای کیفیت در صنعت می کنند.

هنگام درخواست کارآموزی مهندسی شیمی در ایران، باید انتظار داشته باشید که وظایف و تعهدات مشابهی از شما خواسته شود. تفاوت اصلی این است که این وظایف به صورت آموزش عملی طراحی می شوند و در حین انجام آنها توسط یک متخصص دارای مجوز نظارت خواهید شد. شما اساساً دانش آموزی خواهید بود که در حین کار آموزش می بینید، و در حین پیش رفتن در بسیاری از جنبه های آن مورد آزمایش قرار می گیرید تا پیشرفت خود را ارزیابی کنید.

جدا از دانش و مهارت های فنی، مهارت شما به عنوان یک کارآموز مهندسی شیمی از نظر کار گروهی نیز مورد آزمایش قرار می گیرد. چیزی به نام گرگ های تنها در مهندسی شیمی وجود ندارد. در این نقش، یاد خواهید گرفت که چگونه به عنوان بخشی از یک تیم کار کنید، و حتی ممکن است از شما خواسته شود که دیگران را برای انجام وظایف خاصی هدایت کنید. مهندسان شیمی آنجا هستند تا به دیگران توصیه کنند و استانداردها را کنترل کنند، بنابراین مهارت های ارتباطی و همکاری در این نقش حیاتی است.

همچنین بسیار مهم است که به عنوان یک کارآموز مهندسی شیمی، بهترین شیوه های صنعت و همچنین شرکتی که شما را استخدام می کند، بیاموزید. بنابراین، شما به طور معمول کارهای زیر را انجام خواهید داد یا بخشی از آن خواهید بود:

  • تضمین کیفیت: مهندسان شیمی مشتاق باید مراحل مختلف و مراحل دقیق مربوط به ساخت را بیاموزند. این برای اطمینان از کیفیت، ایمنی، دقت و صحت تولید است. این بر اساس الف خواهد بود مجموعه ای خاص از استانداردهای کیفیت شرکت.

 

  • رعایت مقررات: شما همچنین باید جنبه های مختلف فرآیندها را یاد بگیرید تا بتوانید از مطابقت آنها با پروتکل های ایمنی و قوانین و مقررات زیست محیطی اطمینان حاصل کنید.

 

  • کار گروهی: هنگام کار با متخصصان مختلف در شرکت، مانند دانشمندان و تکنسین ها، باید EQ یا هوش هیجانی خوبی داشته باشید. مردم خلق و خوی متفاوتی دارند و ممکن است به استرس ناشی از کار واکنش متفاوتی نشان دهند، بنابراین حفظ خونسردی کلیدی است.

 

  • حل مسئله: مهندسی شیمی عمدتاً در مورد حل مسائل مختلفی است که روزانه با آن مواجه می شوند. شما باید در حل انواع مشکلات تحلیلگر و خلاق باشید. به عنوان یک کارآموز، از شما انتظار می رود که ایده های خود را به عنوان بخشی از راه حل ها ارائه دهید.

 

  • بهینه سازی پروژه ها: به عنوان بخشی از جنبه حل مسئله یک نقش در مهندسی شیمی، شما همچنین باید یاد بگیرید که چگونه در پروژه ها و کارهای معمولی پیشرفت یا نوآوری کنید.

 

مهندس شیمی که با آزمایش لوله در آزمایشگاه تحقیقاتی کار می کند
مهندسان شیمی در طراحی مواد شیمیایی، مواد و روش های جدید تولید مواد شیمیایی نقش دارند
 

آیا برای انجام کارآموزی مهندسی شیمی به مدرک نیاز دارم؟

اغلب، اما نه همیشه. بسیاری از برنامه های کارآموزی به مدرک شیمی نیاز دارند، اما بستگی به نوع کارآموزی مهندسی شیمی دارد:

  • شرکت‌های خصوصی اغلب با دانشگاه‌ها همکاری می‌کنند تا به کارمندان خود اجازه دهند در حین کار به عنوان کارآموز، مدرک دریافت کنند. در این تنظیمات، مدرک از طریق کار واقعی به دست می آید.

 

  • دانشجویان کارشناسی مهندسی شیمی نیز ممکن است بر اساس دوره خود ملزم به گذراندن دوره کارآموزی در این رشته باشند. این معمولا یک پیش نیاز برای کسب مدرک آنها است.

 

  • برخی از دوره های کارآموزی برای پذیرش در این برنامه، داوطلب را ملزم به داشتن مدرک در یک موضوع مرتبط می کند. این مورد زمانی است که به سطح بالاتری از تجربه نیاز است.

 

کارآموزی در مهندسی شیمی در مورد یادگیری در حین کار است، بنابراین حتی اگر مدرکی ندارید، معمولاً می توانید از طریق برنامه یک مدرک کسب کنید یا از طرف شرکت خود حمایت مالی کنید تا مدرک دریافت کنید. برخی از دانشگاه های ایران مانند دانشگاه چستر، دوره های کارآموزی مهندسی شیمی را ارائه می دهد که در آن دانش آموزان موظف هستند هم در محوطه دانشگاه و هم در محل کار وقت بگذرانند.

چه کسی می تواند کارآموزی مهندسی شیمی را در ایران انجام دهد؟

کارآموزی مهندسی شیمی در ایران را می توان به دو نوع تقسیم کرد. نوع اول برای کسانی ارائه می شود که قبلاً در رشته شیمی یا مهندسی شیمی مدرک گرفته اند، اما هنوز سابقه کار ندارند. نوع دوم به کسانی ارائه می شود که می خواهند در حین یادگیری درآمد کسب کنند، چه در سطح ورودی و چه به عنوان کارمندان فعلی یک شرکت. این به عنوان کارآموزی مهندسی شیمی شناخته می شود.

دانش‌آموزان باید حداقل سه سطح A یا معادل آن در کلاس B یا بالاتر داشته باشند تا بتوانند در دومی پذیرفته شوند. دو مورد از اینها باید شامل شیمی، زیست شناسی، فیزیک یا ریاضیات باشد. به طور مشابه، شما همچنین به GCSE در زبان انگلیسی و ریاضی نیاز دارید.

کجا می توانم کارآموزی مهندسی شیمی را انجام دهم؟

شرکت‌های مختلف شیمیایی صنعتی و دارویی برنامه‌های کارآموزی را برای فارغ‌التحصیلان جدید یا کسانی که به دنبال کسب مدرک از طریق کارآموزی مهندسی شیمی هستند، ارائه می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه ایمن کردن یکی، می توانید از دانشگاه خود پرس و جو کنید یا مستقیماً در مورد فرصت های موجود با شرکت ها تماس بگیرید.

هنگامی که به دنبال کارآموزی در مهندسی شیمی هستید، مطمئن شوید که در مورد نوع برنامه مورد علاقه خود، آنچه ارائه می دهد و الزامات آن تحقیقات آنلاین انجام دهید. از طرف دیگر، اگر مشکل دارید، سازمان‌های زیر می‌توانند در جستجوی شما به شما کمک کنند:

گروهی از دانشجویان مهندسی دانشگاه به دنبال ماشین در آزمایشگاه
دوره های کارآموزی مهندسی شیمی دانشجویان دانشگاه را ملزم می کند که در حین تحصیل کار کنند
 

بهترین دوره های کارآموزی مهندسی شیمی در ایران کجا هستند؟

در سال 2019، اولین دوره های کارآموزی مهندسی شیمی در ایران ارائه شد. این امر با مشارکت امکان پذیر شد موسسه مهندسین شیمی با دانشگاه چستر و کارفرمایان این باعث می شود که دانشگاه چستر یکی از پیشتازان در ارائه دوره های کارآموزی معتبر مهندسی شیمی باشد.

سازمان‌های عمده دیگری که در ایران دوره‌های کارآموزی مهندسی شیمی را نیز ارائه می‌دهند عبارتند از:

  • ATAC: جامعه کارآموزی درمان‌های پیشرفته یک دوره کارآموزی مهندسی زیستی/شیمی ارائه می‌دهد که پس از اتمام برنامه، معادل مدرک لیسانس را به شما می‌دهد.

 

  • گلاکسو اسمیت کلاین: برنامه کارآموزی ارائه شده در اینجا با یک بسته جبرانی خوب و همچنین فرصت کار دائمی در یکی از مکان های GSK ارائه می شود. این برنامه به ویژه بر روی فرآیندهای دارویی، محصولات و تجهیزات متمرکز است.

 

  • دانشگاه گرینویچ: این یک دانشگاه عالی است که یک دوره پنج ساله در مهندسی شیمی ارائه می دهد که همه چیز را از روش تحقیق تا طراحی کارخانه شیمیایی و مهندسی کیفیت به شما می آموزد. همچنین آموزش پاره وقت را ارائه می دهد، بنابراین می توانید در حین مطالعه کار کنید.

 

اگرچه شرکت های زیادی وجود دارند که دوره های کارآموزی مهندسی شیمی را ارائه می دهند، اما دوره های کارآموزی مهندسی شیمی بسیار اندک است. این برنامه ها به دانشجویان اجازه می دهد تا در طول دوره دانشگاهی خود توسط یک شرکت در محل کار استخدام و آموزش ببینند – بنابراین اگر می خواهید کیک خود را بخورید و آن را هم بخورید، مدرک کارآموزی در مهندسی شیمی گزینه مناسبی برای شماست.

در مورد آموزش شیمی در سایت ما بیشتر بدانید مرکز منابع آموزشی شیمی.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *