کاربردهای اتیلن گلیکول چیست؟

اتیلن گلیکول (EG) مایعی بی رنگ با طعم شیرین است. هفته گذشته، نگاهی به خواص این ترکیب بسیار سمی انداختیم. این هفته، ما در مورد کاربردهای متعدد آن صحبت می کنیم که در صنایع مختلف گسترده است.

ضد یخ

رایج ترین کاربرد اتیلن گلیکول در فرمولاسیون ضد یخ است. این می تواند با پیوندهای هیدروژنی موجود در آب تداخل داشته باشد و اتصال مولکول های آب را دشوار کند. این امر از تشکیل کریستال های یخ جلوگیری می کند و به نوبه خود نقطه انجماد آب را کاهش می دهد. به همین دلیل است که در فصل زمستان، ضدیخ از یخ زدن خودروی شما جلوگیری می کند.

این ویژگی ها همچنین اتیلن گلیکول را به مایع یخ زدایی ایده آل برای شیشه جلو و حتی هواپیما تبدیل می کند. توانایی آن در کاهش نقطه انجماد آب نیز در مخلوط های شیشه ای برای نگهداری نمونه مفید است. در اینجا، می‌تواند به «یخ زدن» یک نمونه بیولوژیکی کمک کند تا آن را برای مدت طولانی‌تری حفظ کند.

در حالی که اتیلن گلیکول یک عامل ضد یخ بسیار موثر است، اما در صورت مصرف بسیار سمی است. طعم شیرین آن در اینجا خطرناک است زیرا باعث می شود حیوانات خانگی یا نوزادان به طور تصادفی آن را بخورند. به همین دلیل محلول های ضد یخ غیر سمی معرفی شدند. اینها به جای آن از پروپیلن گلیکول استفاده می کنند و آن را برای محیط هایی که حیوانات خانگی یا کودکان وجود دارند مناسب تر می کند.

قسمت زیرین هواپیما در حال پرواز در هوا
اتیلن گلیکول معمولا در ضد یخ استفاده می شود که نه تنها در خودروها بلکه در هواپیماها نیز استفاده می شود. اتیلن گلیکول یک یخ‌کن اصلی هواپیما است که تا 70 درصد از محلول را تشکیل می‌دهد.

تولید پلیمر

اتیلن گلیکول همچنین کاربرد عمده ای در ساخت پلیمرها، یعنی پلی اتیلن ترفتالات (PET) دارد.

اتیلن گلیکول نیز نقش مهمی در تولید پلی اتیلن گلیکول (PEG) دارد، جایی که با اکسید اتیلن واکنش می دهد. هنگامی که این واکنش کاتالیز شد، اتیلن گلیکول پلیمریزه می شود و انواع محصولات PEG ایجاد می شود.

در مورد PET، اتیلن گلیکول همراه با اسید ترفتالیک گرم می شود در حضور کاتالیزورهای شیمیایی نتیجه نهایی یک توده مذاب از PET است. در کنار پلی اتیلن (PE)، PET یکی از رایج ترین پلاستیک ها است. در همه چیز از کیسه های مواد غذایی و بطری های پلاستیکی گرفته تا پتوهای فضایی و سیلندرهای گاز موجود است.

پلاستیک هایی مانند PET و PE معمولاً در آنها استفاده می شود ظروف نگهداری مواد شیمیایی. این به این دلیل است که خواص متنوع آنها باعث سازگاری آنها با طیف وسیعی از اسیدها و بازها می شود.

2 فنجان پلاستیکی استارباکس روی یک نیمکت
اتیلن گلیکول در ساخت پلیمرها از جمله PET استفاده می شود. این یک پلاستیک بسیار رایج است که در کیسه های مواد غذایی، لوله ها، ظروف نگهداری مواد شیمیایی و لیوان ها یا بطری های پلاستیکی استفاده می شود.

خشک کننده

خواص رطوبت سنجی اتیلن گلیکول و همچنین نقطه جوش بالای آن، آن را به یک عامل خشک کننده و خشک کننده ایده آل تبدیل می کند. این باعث می شود که برای استفاده در آن مناسب باشد کم آبی گلیکول.

در صنعت گاز طبیعی، آبگیری گلیکول سیستمی است که از یک ماده خشک کننده مایع – مانند اتیلن گلیکول – برای حذف بخار آب از گاز طبیعی قبل از استفاده تجاری استفاده می کند. این مهم است زیرا، هنگامی که از یک مخزن زیرزمینی تولید می شود، گاز طبیعی کاملاً با بخار آب اشباع می شود. این می تواند مشکلات زیادی را در صورت عدم حذف ایجاد کند، بنابراین استفاده از کم آبی گلیکول بسیار مهم است.

در این فرآیند از گلیکول های مختلف استفاده می شود. در حالی که تری اتیلن گلیکول (TEG) معمولا برای آبگیری گاز طبیعی استفاده می شود، اتیلن گلیکول در واحدهای تبرید برای کاهش دمای هیدرات استفاده می شود.

سایر کاربردهای اتیلن گلیکول

در حالی که اینها سه کاربرد اصلی اتیلن گلیکول هستند، این ماده شیمیایی کاربردهای متنوعی دارد که در بسیاری از صنایع متفاوت است. اتیلن گلیکول همچنین در موارد زیر استفاده می شود:

  • فایبرگلاس: EG مورد استفاده در ساخت فایبرگلاس، که در مواردی مانند جت اسکی، توپ بولینگ، مخازن ذخیره سازی و وان حمام استفاده می شود.
  • درمان با چوب: EG برای پیشگیری و درمان پوسیدگی یا قارچ در چوب استفاده شده است. این به ویژه برای موزه هایی که در آن اشیاء چوبی نیمه پوسیده نمایش داده می شود مفید است
  • جوهر: وجود EG به افزایش ویسکوزیته و کاهش فراریت جوهر کمک می کند
  • مواد منفجره: EGDN (اتیلن گلیکول دی ترات) برای تولید دینامیت استفاده می شود که می تواند در هوای سردتر مورد استفاده قرار گیرد. این کار را با کاهش نقطه انجماد نیتروگلیسیرین انجام می دهد
درد چشمه در بالای ظرف جوهر آبی ریخته شده که حاوی اتیلن گلیکول است
اتیلن گلیکول گاهی اوقات در جوهر استفاده می شود، جایی که به افزایش ویسکوزیته و کاهش فرار آن کمک می کند. این باعث می شود جوهر غلیظ تر شود و احتمال تبخیر آن کمتر شود.

در phosphoric-acid.ir، ما اتیلن گلیکول با کیفیت بالا را در طیف گسترده ای از اندازه های دسته ای عرضه می کنیم. ما همچنین محلول های ضد یخ و ضد یخ غیر سمی را عرضه می کنیم که همگی 100٪ کیفیت تضمین شده هستند. همین امروز سفارش خود را بصورت آنلاین ثبت کنید یا برای اطلاعات بیشتر با یکی از اعضای تیم متخصص ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *