کاربردهای استون چیست؟

استون مایعی بی رنگ و فرار است که از اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است که برای اولین بار حدود 700 سال پیش تولید شد و به صورت ارگانیک و حتی در خارج از زمین نیز یافت می شود. در اینجا می‌توانید درباره چیستی استون اطلاعات بیشتری کسب کنید یا برخی از کاربردهای رایج (و نه چندان رایج) را بخوانید.

پنج مورد استفاده از استون

  1. ناخن روب لهستانی

بیایید با چیزی که بیشتر مردم می شناسند شروع کنیم، پاک کننده لاک ناخن. استون ماده فعال در این محصول آرایشی رایج است و برای حل کردن سایر ترکیبات، در این مورد لاک ناخن، استفاده می شود. اما یک عارضه جانبی این است که بستر ناخن را خشک می کند و آنها را ضعیف و شکننده می کند، بنابراین شستن دست ها پس از استفاده بسیار مهم است. به عنوان یک امتیاز اضافی، تعدادی چیزهای دیگر وجود دارد که پاک کننده ناخن می تواند برای آنها استفاده شود، به عنوان مثال از بین بردن لکه جوهر یا نشانگر دائمی، از بین بردن باقیمانده چسب یا نوار چسبنده ریخته شده و تمیز کردن کفش چرمی.

  1. استفاده آزمایشگاهی

استون یک حلال مهم در آزمایشگاه های شیمیایی است و معمولاً برای شستشوی شیشه باقیمانده و جامدات استفاده می شود. از آنجایی که امتزاج پذیر است، برای شستشوی آب از تجهیزات نیز استفاده می شود و فرآیند خشک شدن سریعتر را ممکن می سازد. همچنین این مزیت را دارد که نسبتاً کم هزینه است. استون همچنین به عنوان یک جزء در واکنش های شیمیایی مختلف استفاده می شود. نقطه انجماد پایینی دارد، حدود -80 درجه سانتیگراد، و از حمام استون/یخ خشک برای انجام واکنش در دماهای پایین استفاده می شود. همچنین به عنوان یک معرف در فرآیند اکسیداسیون الکل جونز استفاده می شود و از آنجایی که تحت نور UV فلورسنت است، بخار آن می تواند برای ردیابی فلورسانس استفاده شود.

  1. تینر رنگ

استون یک حلال با استحکام بالا برای بسیاری از پلاستیک ها است و همچنین برای نازک کردن رنگ های روغنی و رزین و همچنین تمیز کردن آنها پس از استفاده استفاده می شود. اگر از علاقه مندان به ماشین یا قطار مدل هستید، می توانید از استون برای حل کردن رنگ و چسب مدل های قدیمی استفاده کنید و قبل از رنگ آمیزی مجدد آنها را به طور همزمان چربی زدایی کنید تا شبیه جدید شوند. فقط استون خود را در فنجان استایروفوم نریزید – آن را نیز حل می کند.

 

  1. کاربردهای داخلی استون

بسیاری از محصولات خانگی پرمصرف حاوی استون هستند، از رنگ مو و دستمال مرطوب بچه گرفته تا لوسیون برنزه کننده و لاک مبلمان. سطوح داخلی قرار گرفتن در معرض استون رایج و بی خطر است و بررسی های جامعی را انجام داده است، اما قرار گرفتن بیش از حد در معرض استنشاق یا بلع می تواند خطری برای سلامتی داشته باشد، با علائمی مانند حالت تهوع، سردرد و سرگیجه.

  1. از بین بردن لکه های روغن از بتن

راهروی آغشته به روغن یک منظره معمولی است، اما لکه چیزی است که استون می‌تواند به حذف آن به عنوان بخشی از ضماد کمک کند و روی لکه‌های کوچک و سرسخت بهترین کار را دارد. قبل از خفه کردن لکه با این مخلوط، می توان با اشباع خاک اره با استون ضماد درست کرد. سپس این ضماد باید با پلاستیک پوشانده شود. استون روغن را تجزیه می کند و از طریق فرآیند اسمز به خاک اره جذب می شود. و voilà! یک جاده تمیز

و در نهایت…

آرایشگران از استون برای پاک کردن چسب پوست از کلاه گیس، ریش و سبیل پس از پوشیدن آنها استفاده می کنند، با قرار دادن آن در حمام استون که چسب باقی مانده را نرم می کند، قبل از اینکه آن را با برس پاک کنند.

در phosphoric-acid.ir، ما استون را برای مصارف تحلیلی، عمومی و آزمایشگاهی می‌سازیم و عرضه می‌کنیم، بنابراین چه نیاز به پاک کردن چسب از کلاه گیس ریش خود داشته باشید، چه تجهیزات آزمایشگاهی خود را تمیز کنید یا فلورسانس را ردیابی کنید، در جای درستی هستید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *