کاربردهای اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک پرمصرف ترین ماده شیمیایی در جهان است که صرفاً به این دلیل است که کاربردهای زیادی دارد. ما به چند مورد از کاربردهای کلیدی اسید سولفوریک، از جمله استفاده از آن به عنوان کود، محصول تمیزکننده و در باتری ها نگاه خواهیم کرد.

اسید سولفوریک چیست؟

اسید سولفوریک (H2بنابراین4) یک اسید معدنی قوی است که از گوگرد، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است. بوی قوی دارد و مایعی بسیار خورنده، روغنی و شفاف است. همیشه باید با احتیاط رفتار کرد، حتی به شکل رقیق شده. هنگامی که با آب رقیق می شود در یک واکنش گرمازا گرما آزاد می کند.

موارد استفاده از اسید سولفوریک

اسید سولفوریک به نوعی در تولید تقریباً تمام کالاهای تولیدی استفاده می شود. کاربردهای وسیعی در صنایع کشاورزی، شیمیایی، خودروسازی و فولاد دارد و ما تعدادی از این موارد را با کمی جزئیات بیشتر بررسی خواهیم کرد.

اهمیت اسید سولفوریک در کشاورزی

حدود نیمی از جهان اسید سولفوریک در کشاورزی استفاده می شود، به ویژه در صنعت کود. اسید سولفوریک به طور خاص برای تولید کودهای فسفاته مانند سوپر فسفات آهک و سولفات آمونیوم استفاده می شود.

تمام کشورهای صنعتی به این شکل از اسید سولفوریک استفاده می کنند. این امر ذاتی روش‌های کشاورزی مدرن است زیرا زمانی که برای تولید کودهای نیتروژنی استفاده می‌شود، عملکرد محصول را افزایش می‌دهد، اساساً به این معنی است که کشاورزان می‌توانند از طریق تولید محصولات بیشتر درآمد بیشتری کسب کنند. همچنین محصولات بسیار مغذی تولید می کند. با صنعتی شدن کشورهای در حال توسعه، آنها نیز به نوبه خود نیاز بیشتری به اسید سولفوریک خواهند داشت.

استفاده از اسید سولفوریک در باتری ها

موارد استفاده از اسید سولفوریک - در باتری وسایل نقلیه موتوری
اسید سولفوریک در باتری های موتور مانند تجهیزات کشاورزی استفاده می شود

باتری های پرقدرت بر اساس واکنش شیمیایی بین اسید سولفوریک و سرب کار می کنند. هنگامی که این دو ماده برهم کنش می‌کنند، اسید سولفوریک به عنوان الکترولیت عمل می‌کند و با هم الکترون‌های مورد نیاز باتری را تولید می‌کنند تا بتواند ولتاژ تولید کند.

باتری های ساخته شده به این روش معمولاً در موتورهای وسایل نقلیه موتوری، تجهیزات تصویربرداری بیمارستانی و تجهیزات کشاورزی یافت می شوند. به دلیل ماهیت واکنش شیمیایی، یک ترکیب بی اثر ایجاد می شود. این بدان معنی است که یک باتری کاربرد محدودی دارد و در نهایت می میرد.

اسید سولفوریک در محصولات داخلی

اسید سولفوریک اغلب در محصولات شوینده خانگی به دلیل ماهیت خورنده اش یافت می شود. بسیار خورنده بودن اسید سولفوریک را برای تمیز کردن سطوحی که می توانند به ویژه کثیف شوند، مانند توالت، ایده آل می کند.

همچنین یک ضد انسداد فاضلاب ایده آل است زیرا می تواند مواد آلی مانند مو و چربی را تجزیه کند. همانطور که قبلاً دیدیم، اسید سولفوریک هنگام تماس با آب گرما تولید می کند و این به قطع زهکشی های مسدود شده کمک می کند. فقط مراقب باشید که اجازه ندهید با پوست شما تماس پیدا کند – اسید سولفوریک همیشه باید با احتیاط استفاده شود.

اسید سولفوریک همچنین در سایر محصولات خانگی مانند مواد شوینده لباسشویی، صابون، مایع ظرفشویی و حتی برخی از لوازم آرایشی یافت می شود.

ساخت آهن و فولاد

اسید سولفوریک در فرآوری آهن، مس و فولاد برای تمیز کردن فلز و جلوگیری از اکسیداسیون قبل از آبکاری قلع یا روی استفاده می شود. این به “ترشی کردن” معروف است. دو نمونه از استفاده از اسید سولفوریک در این راه، ساخت قوطی برای مواد غذایی و عرضه فلز مناسب برای فروش به صنعت خودروسازی است.

موارد استفاده از اسید سولفوریک - در تولید فولاد و آهن
اسید سولفوریک برای جلوگیری از اکسید شدن در صنایع آهن و فولاد استفاده می شود

اسید سولفوریک استفاده شده را می توان در یک مرکز بازسازی اسید مصرف شده (SAR) بازیافت کرد. سازندگان فلزات در مقیاس بزرگ اغلب SAR های خود را دارند تا در هزینه خرید اسید سولفوریک جدید و دفع اسید قدیمی صرفه جویی کنند.

سایر موارد استفاده از اسید سولفوریک

ما فقط سطح استفاده از اسید سولفوریک را خراشیده ایم – یک مقاله برای پوشش همه آنها کافی نیست! اینها فقط برخی از موارد دیگر آن هستند استفاده می کند:

  • تولید مواد شیمیایی – اسید سولفوریک اغلب به عنوان ماده خام در تولید محلول های شیمیایی دیگر مانند اسید کلریدریک، اسید فسفریک، اسید نیتریک و نمک های سولفات استفاده می شود.
  • تست آزمایشگاهی و تحلیل
  • پالایش پتروشیمی – اسید سولفوریک به عنوان یک کاتالیزور برای پاکسازی ناخالصی های بنزین و سایر محصولات پالایشگاهی استفاده می شود.
  • تولید کاغذ
  • تولید نساجی: اسید سولفوریک در تولید ریون استفاده می شود، ماده ای نیمه مصنوعی و قابل تنفس و ایده آل برای استفاده در کشورهای گرم و مرطوب.

در phosphoric-acid.ir، ما تامین اسید سولفوریک در اشکال غلیظ و استاندارد و همچنین در محلول های معرف. ما همچنین طیف وسیعی از بسته‌ها را از 2.5 لیتر تا 1000 لیتر و به صورت دسته‌ای تا 5000 لیتر ارائه می‌کنیم. اگر می خواهید در مورد نیازهای خود بحث کنید، فقط امروز با یکی از تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *