کاربردهای ایزوپروپیل الکل چیست؟

در پست قبلی به ترکیب شیمیایی بی رنگ معروف به الکل ایزوپروپیل (IPA) نگاه کردیم. با فرمول C3اچ8O، این یک الکل ثانویه است که می توان آن را با بوی تند آن تشخیص داد.

IPA یک محصول فرار، قابل اشتعال و چند منظوره است که کاربردهای مختلفی در صنایع مختلف دارد. در پست هفته گذشته، به این موضوع پرداختیم که چگونه ایزوپروپیل الکل بیشترین استفاده را برای خواص ضد باکتریایی آن دارد و اینکه چگونه در اکثر کابینت های داروهای خانگی جزء اصلی است. امروز قصد داریم کاربردهای ایزوپروپیل الکل را کمی بیشتر بررسی کنیم تا ببینیم چگونه دقیقا می توان از آن استفاده کرد.

ضد عفونی کننده

ایزوپروپیل الکل، مانند بسیاری از محصولات اتانولی مقاوم، بسیار ضد میکروبی در برابر باکتری ها است. به همین دلیل است که IPA یک ضد عفونی کننده محبوب است. این چیزی است که پزشکان قبل از تزریق، پوست شما را با آن سواب می‌کشند، سوراخ‌کننده‌ها از آن برای آماده کردن پوست شما برای سوراخ کردن استفاده می‌کنند و در بسیاری از ضدعفونی‌کننده‌های دست یافت می‌شود. به این دلیل استفاده می شود که می تواند باکتری های سطحی را بکشد و از آن محافظت کند. به همین دلیل است که اغلب در خانه برای بریدگی ها و خراش های جزئی استفاده می شود. پس چرا این محصول به عنوان یک آنتی باکتریال موثر است؟

این به غلظت بالای الکل IPA مربوط می شود که به طور کلی بین 70 تا 99 درصد متغیر است. این آن را به عنوان ضدعفونی بالا طبقه بندی می کند، به این معنی که مصرف آن بی خطر است. هنگامی که به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود، یک محلول IPA با غلظت بالا – 70٪ ایده آل است – می تواند به دیواره سلولی نفوذ کند. سپس به کل سلول نفوذ می کند و باعث انعقاد تمام پروتئین ها می شود. این میکروارگانیسم را از بین می برد.

وجود آب در محلول های ایزوپروپیل الکل برای جلوگیری از رشد مجدد میکروارگانیسم های بیماری زا حیاتی است زیرا به کاهش سرعت تبخیر کمک می کند. این به افزایش زمان تماس سطحی کمک می کند که اثر ضد باکتریایی را بهبود می بخشد.

غلظت الکل زیر 50 درصد به اندازه کافی قوی نیست که در این راه مؤثر باشد – بنابراین سعی نکنید از آبجوی 4.5 درصدی خود برای تمیز کردن زخم استفاده کنید. غلظت های بالای 90 درصد نیز به همین ترتیب بی اثر هستند زیرا به زمان تماس طولانی تری نیاز دارند. این به اسپورهای باکتری اجازه می دهد تا در حالت خفته بدون کشته شدن قرار بگیرند. بنابراین، راه حل IPA حدود 70٪ بهترین گزینه برای مبارزه با باکتری ها است.

عامل تمیز کردن

ضد عفونی کننده سطح

ایزوپروپیل الکل به دلیل خواص ضد باکتریایی و همچنین ظرفیت آن برای عمل به عنوان یک حلال، یک ضدعفونی کننده عالی سطح است. در واقع یکی از مواد موثره در بسیاری از محصولاتی است که برای ضدعفونی سطوح بیمارستانی استفاده می شود. گواهی بر توانایی های ضد عفونی کننده IPA این واقعیت است که در “فهرست محصولات ضد میکروبی موثر در برابر مایکوباکتریوم سل، HIV-1 انسانی و ویروس هپاتیت B” آژانس حفاظت از محیط زیست قرار دارد.

اگر ایزوپروپیل الکل به اندازه کافی برای استفاده در بیمارستان ها و اسکراب های دست جراحی خوب باشد، آنگاه یک افزودنی عالی به کمد نظافت منزل می شود.

ایزوپروپیل الکل به ویژه برای تمیز کردن سطوح شیشه ای مانند پنجره ها یا آینه ها مناسب است. این به دلیل نوسانات بالای آن است. با تبخیر سریع، هیچ رگه یا اثری بر جای نمی‌گذارد و هر بار ظاهری تمیز و جیرجیر برای شما به ارمغان می‌آورد.

حلال خانگی

IPA می تواند در خانه شما برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن تمام سطوح، از کانتر تا کاسه توالت استفاده شود. خاصیت ضد عفونی کنندگی آن به این معنی است که باکتری های ماندگار را از بین می برد و توانایی آن در عمل به عنوان یک حلال به آن اجازه می دهد تا باقی مانده های چسبنده، گریس، روغن ها و غیره را حل کند. به شما امکان می دهد به راحتی آن را پاک کنید.

قطعات الکترونیکی

از صفحه نمایش کامپیوتر گرفته تا پین های تماس در کارتریج های ROM، ایزوپروپیل الکل در تمیز کردن تجهیزات الکترونیکی مورد علاقه است. این به این دلیل است که می تواند یک جزء را به طور کامل تمیز کند بدون اینکه رگه یا آسیبی به جا بگذارد. معمولاً در صنعت الکترونیک برای تمیز کردن نوار مغناطیسی، لیزرهای درایو دیسک نوری و بسته های آی سی استفاده می شود. حتی می توان از آن بر روی سی دی و دی وی دی برای پاک کردن اثر انگشت استفاده کرد زیرا به سطح آن آسیب نمی رساند.

IPA همچنین می‌تواند به شکل آئروسل باشد که برای قطعات الکترونیکی که هندسه‌های پیچیده دارند یا دسترسی به آن‌ها دشوار است، بهینه است.

ایزوپروپیل الکل اغلب در بیمارستان ها به عنوان ضدعفونی کننده سطح، ضدعفونی کننده و حتی اسکراب دست جراحی استفاده می شود. این به دلیل توانایی آن در کشتن و محافظت در برابر باکتری های سطحی است.

قابض

قابض ها موادی هستند که می توانند باعث سفت شدن و انقباض بافت بدن شما مانند منافذ شوند. مواد قابض به طور مرتب روی صورت استفاده می شود تا با به حداقل رساندن منافذ، پوست صاف تر به نظر برسد. ایزوپروپیل الکل به عنوان یک قابض عمل می کند و یک عنصر رایج در بسیاری از تونرها و فرمول های سفت کننده پوست است.

شما حتی می توانید این کار را در خانه با مخلوط کردن مقادیر مساوی از IPA و آب انجام دهید و آن را با توپ های پنبه ای روی صورت خود بمالید. با این حال، از آنجایی که IPA یک محرک پوست است، همیشه باید ابتدا حساسیت پوست خود را به آن آزمایش کنید و مطمئن شوید که آن را برای مدت طولانی روی پوست قرار ندهید.

قابض ها همچنین می توانند مویرگ هایی را که به دنبال بریدگی جزئی خون از دست می دهند، سفت کنند. بنابراین، قابض های مبتنی بر IPA نیز می توانند برای جلوگیری از خونریزی جزئی استفاده شوند.

لمینت برای دردهای عضلانی

از آنجایی که ایزوپروپیل الکل بسیار خشک کننده است، به عنوان محرک پوست طبقه بندی می شود. در حالی که می توانید از آن به عنوان یک ضد عفونی کننده و قابض استفاده کنید، این کار را فقط باید در مقادیر کم برای جلوگیری از آسیب پوست انجام دهید. با این حال، تمایل IPA به تحریک پوست یک مزیت دارد.

لینیمنت مایعی است که بر روی عضلات دردناک مالیده می شود تا درد و تورم کاهش یابد. این واقعیت که IPA به عنوان یک محرک پوست عمل می کند به این معنی است که در واقع یک پوشش موثر ایجاد می کند. این به این دلیل است که ایزوپروپیل الکل با تحریک پوست می تواند گردش خون را در آن ناحیه از بدن افزایش دهد. گردش خون بهبود یافته به کاهش درد و التهاب کمک می کند.

گوش شناگر

برای آن دسته از شما که عاشق شنا کردن منظم هستند، ممکن است قبلاً از عوارض جانبی گوش شناگر آگاه باشید یا تجربه داشته باشید. برای کسانی از شما که این کار را نمی کنند، گوش شناگر زمانی که آب در اعماق مجرای گوش گیر می کند، یک لحظه تحریک و گاهی دردناک است.

رطوبتی که در عمق گوش باقی می ماند به سختی از بین می رود، می تواند شنوایی را مختل کند و حتی منجر به عفونت های دردناک شود. این به این دلیل است که رطوبت باقیمانده محیط مناسبی را برای تکثیر پاتوژن های عفونی ایجاد می کند.

ایزوپروپیل الکل بهترین دوست شناگر در مورد پیشگیری از گوش شناگر است زیرا می تواند در برابر عفونت محافظت کند. از آنجایی که IPA دارای فشار بخار بسیار بالاتری در دمای اتاق نسبت به آب است، بسیار سریعتر تبخیر می شود. در نهایت، قطرات IPA در گوش بسیار سریعتر از قطرات آب تبخیر می شوند.

بنابراین، با ریختن مقدار کمی IPA در گوش برای مخلوط شدن با آب پس از شنا، رطوبت باقی مانده به سرعت تبخیر می شود. همچنین گوش را خشک کرده و در برابر عفونت محافظت می کند.

استفاده های دیگر

ما فقط سطح پرکاربردترین حلال جهان را خراش می دهیم. ایزوپروپیل الکل در طیف گسترده ای از کاربردها استفاده می شود که بسیار فراتر از لیست بالا است. در ساخت استون، گلیسرول و ایزوپروپیل استات استفاده می شود. برای یخ زدایی شیشه جلوی ماشین شما؛ به عنوان یک معرف آزمایشگاهی در انواع واکنش های شیمیایی، و حتی به عنوان یک عامل نگهدارنده و خشک کننده در فرآیندهایی مانند نگهداری نمونه.

یکی از رایج ترین کاربردهای IPA به عنوان حلال صنعتی است و می تواند در طیف وسیعی از فرآیندها استفاده شود. برخی از کاربردهای آن به عنوان حلال عبارتند از:

  • رقیق سازی و استخراج در مواد شیمیایی آزمایشگاهی
  • پاکسازی رنگ
  • فلکسوگرافی، لیتوگرافی و تمیز کردن تجهیزات در چاپ
  • تمیز کردن سرد در آبکاری

معایب الکل ایزوپروپیل

دلایل زیادی وجود دارد که چرا ایزوپروپیل الکل یک راه حل مورد علاقه برای خانه ها و صنایع در سراسر جهان است. با این حال، مانند هر محصول شیمیایی، این محصول دارای معایبی است که باید در هنگام استفاده از آن به خاطر داشت. ایزوپروپیل الکل عبارت است از:

  • خطر استنشاق: تنفس مداوم دودهای IPA می تواند منجر به سرگیجه، حالت تهوع و در موارد شدید، نارکوز شود. مهم است که از آن در یک منطقه تهویه شده استفاده کنید و در صورت استفاده طولانی مدت از ماسک استفاده کنید.
  • محرک پوست: همانطور که قبلا ذکر کردیم، IPA می تواند پوست را خشک کرده و باعث قرمزی شود. همیشه در صورت امکان از مقادیر کم یا رقیق شده برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض پوست غیر ضروری استفاده کنید.
  • مضر برای چشم: در صورت ابتلا به IPA در چشم، فوراً با آب بشویید.
  • الکل با اثبات بالا: این بدان معنی است که برای مصرف انسان در نظر گرفته نشده است. اگر به مقدار زیاد مصرف شود، می تواند باعث کوری شود و حتی می تواند کشنده باشد.
  • قابل اشتعال: به یاد داشته باشید که در هنگام استفاده IPA را از شعله باز دور نگه دارید. هنگامی که به عنوان یک حلال استفاده می شود، همچنین مهم است که به خاطر داشته باشید که IPA با خلوص بالا دارای نقطه اشتعال فنجان باز 11.7 درجه سانتیگراد است.

 

فرقی نمی‌کند برای استفاده آزمایشگاهی، عمومی یا تحلیلی به الکل ایزوپروپیل نیاز داشته باشید، phosphoric-acid.ir دسته‌ای دارد که برای کسب‌وکار شما مناسب است. داشتن اعتبار با استاندارد کیفیت ISO 9001:2008 به این معنی است که می توانید مطمئن باشید که IPA درجه یک را از یک تامین کننده پیشرو در ایران دریافت خواهید کرد. ما همچنین اندازه های مختلف، از 2.5 لیتر تا 1000 لیتر، و طیف وسیعی از مواد بسته بندی را ارائه می دهیم تا نیازهای شما برآورده شود. امروز با تیم متخصص ما تماس بگیرید تا ببینید چه چیزی می توانیم به شما ارائه دهیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *