کاربردهای تتراهیدروفوران (THF) چیست؟

ما نگاهی به یک انداخته ایم پست اخیر وبلاگ تتراهیدروفوران (اغلب به اختصار THF) چیست. در اینجا، ما کمی بیشتر به کاربردها و کاربردهای تتراهیدروفوران نگاه خواهیم کرد.

به عنوان یک یادآوری کوتاه قبل از شیرجه رفتن، THF یک ترکیب آلی بی رنگ، امتزاج پذیر و قطبی با بوی قوی است. از چهار اتم کربن، هشت اتم هیدروژن و یک اتم اکسیژن تشکیل شده و یک اتر هتروسیکلیک است. نام های دیگر تتراهیدروفوران اکسولون و بوتیلن اکسید است.

موارد استفاده از تتراهیدروفوران

تتراهیدروفوران یک حلال همه کاره است که یکی از کاربردهای اصلی آن است. این ماده به عنوان یک حلال صنعتی برای ساخت پلی وینیل کلراید (PVC) عمل می کند، پلاستیکی که اکثر لوله کشی های داخلی از آن ساخته شده است، و همچنین PVC را حل می کند و بنابراین یک ماده اولیه در چسب های PVC است. همچنین در تمیز کردن راکتور PVC و ریخته گری فیلم PVC استفاده می شود.

تتراهیدروفوران برای ساخت چسب های پی وی سی استفاده می شود
تتراهیدروفوران برای ساخت چسب های پی وی سی استفاده می شود

THF نیز استفاده می شود:

  • به عنوان یک ماده شیمیایی آزمایشگاهی زمانی که اختلاط آن با آب بر آزمایش تأثیر نمی گذارد، به عنوان مثال در هیدروبوراسیون – اکسیداسیون واکنش ها (روشی برای تهیه الکل از آلکن ها که در آن THF محیط کاتالیزور بین دو واکنش دهنده است)
  • عامل تمیز کننده
  • در پوشش هایی مانند پوشش رویه سلفون و پی وی سی
  • برای تولید لاک
  • به عنوان یک واسطه شیمیایی
  • به عنوان کمک فرآوری در تولید نفت
  • به عنوان یک محیط واکنش در صنعت داروسازی
از تتراهیدروفوران در ساخت لاک استفاده می شود
از تتراهیدروفوران در ساخت لاک استفاده می شود

THF در پلیمریزاسیون

پلیمریزاسیون به معنای تشکیل یک شبکه تکرار شونده از مولکول ها است و تتراهیدروفوران معمولاً در علم پلیمر استفاده می شود. در حضور اسیدهای قوی، THF به پلیمر پلیمری (تترا متیلن اتر) گلیکول (به اختصار PTMEG) تبدیل می شود که برای ساخت الیاف پلی اورتان الاستومری مانند اسپندکس، لایکرا و الاستین استفاده می شود.

THF می تواند پلیمرها را قبل از تعیین جرم مولکولی با استفاده از آنها حل کند کروماتوگرافی نفوذ ژل. برای مایع کردن سیمان پی وی سی قدیمی و چربی زدایی قطعات فلزی صنعتی استفاده می شود.

می توانید بیشتر بدانید و خرید تتراهیدروفوران از phosphoric-acid.ir، یا با ما تماس بگیرید تا با یکی از تیم دوستانه خود صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *