کاربردهای پراکسید هیدروژن چیست؟

ساده ترین پراکسیدها، پراکسید هیدروژن (H2O2) یک ماده همه کاره با طیف وسیعی از کاربردها است. از سفید کردن تا لوازم آرایشی، صنایع زیادی وجود دارند که از خواص این ترکیب شیمیایی استفاده می کنند.

اما قبل از اینکه به کاربردهای آن بپردازیم، مهم است که به برخی از خواصی که پراکسید هیدروژن را برای چنین طیف وسیعی از کاربردها مناسب می‌سازد، توجه داشته باشیم:

 • پراکسید هیدروژن یک پیوند پراکسید ناپایدار دارد که باعث تجزیه سریع آن می شود
 • وقتی تجزیه می شود به آب و گاز اکسیژن تبدیل می شود
 • یک اتم اکسیژن اضافی در H وجود دارد2O2 مولکولی که آن را به یک اکسید کننده تبدیل می کند
 • دارای اتم های اکسیژن بسیار واکنش پذیر است که پس از تجزیه آزاد می شوند

این ویژگی ها توسط چندین صنعت استفاده می شود و همان چیزی است که پراکسید هیدروژن را به عنوان یک عامل سفید کننده و ضد باکتری به ویژه موثر می کند.

پراکسید هیدروژن برای چه مواردی استفاده می شود؟

عامل سفید کننده

اگرچه اچ2O2 کاربردهای متنوعی دارد، کاربرد اصلی آن به عنوان یک عامل سفید کننده است. در واقع حدود 60 درصد از تولید پراکسید هیدروژن در جهان در این صنعت استفاده می شود. این ماده به دلیل بی ثباتی یک عامل سفید کننده موثر است و برای سفید کردن کاغذ، خمیر چوب، پنبه و خیلی بیشتر.

واکنش پذیری بالای آن به این معنی است که پراکسید هیدروژن می تواند پیوندهای شیمیایی کروموفور، ناحیه ای از یک مولکول که مسئول رنگ است را بشکند. هنگامی که این پیوندها شکسته می شوند، مولکول تغییر می کند به طوری که به نظر می رسد رنگی ندارد.

این اتفاق می افتد زیرا H2O2 حاوی یک پیوند پراکسید است. این یک پیوند منفرد اکسیژن-اکسیژن است که بسیار ضعیف و ناپایدار است. هنگامی که این پیوند شکسته می شود، پراکسید هیدروژن به آب و گاز اکسیژن تجزیه می شود و رادیکال های آزاد آزاد می شود که به شدت با مواد دیگر واکنش نشان می دهند. این واکنش ها اغلب منجر به سفید شدن می شود.

میز چوبی سفید رنگ که با پراکسید هیدروژن سفید شده است
پراکسید هیدروژن به طور گسترده ای به عنوان یک عامل سفید کننده، به ویژه برای خمیر چوب، پنبه، کاغذ و مو استفاده می شود.

عامل آنتی باکتریال

پراکسید هیدروژن دارای خواص ضد باکتریایی فراوانی است که در صنایع پزشکی، آرایشی و بهداشتی استفاده می شود. توانایی آن در کشتن و جلوگیری از باکتری ها بخشی از دلیل آن است عسل ماندگاری ابدی دارد؛ آثار اچ2O2 جلوگیری از رشد باکتری ها و کمک به غذای چسبناک را برای – به معنای واقعی کلمه – قرن ها حفظ کنید.

ضد عفونی کننده زخم ها

هنگامی که پراکسید هیدروژن تجزیه می شود، انرژی زیادی آزاد می شود و باکتری ها و سایر میکروارگانیسم ها را از بین می برد. به همین دلیل است که اچ2O2 گاهی اوقات برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن زخم ها استفاده می شود.

هنگامی که پراکسید هیدروژن با خون تماس پیدا می کند، به آب و گاز اکسیژن تبدیل می شود. این به این دلیل است که خون حاوی کاتالاز است، آنزیمی که به H2O2 و باعث تجزیه آن می شود.

از آنجایی که اتم‌های اکسیژن موجود در مولکول بسیار واکنش‌پذیر هستند، می‌توانند الکترون‌ها را از سایر ترکیبات از جمله باکتری‌ها بدزدند. این فرآیند به عنوان شناخته شده است اکسیداسیون. پراکسید هیدروژن در کشتن باکتری ها موثر است، زیرا هرچه باکتری ها الکترون کمتری داشته باشند، دیواره سلولی آنها آسیب بیشتری می بیند.

در نهایت با ادامه فرآیند اکسیداسیون، دیواره های سلولی باکتری ها از بین می روند. از نظر فیزیکی، همه اینها به صورت یک کف سفید جوشان روی پوست رخ می دهد.

آیا استفاده از پراکسید هیدروژن برای پوست بی خطر است؟

در حالی که اکسیداسیونی که اتفاق می افتد باکتری ها را از بین می برد، به پوست سالم اطراف بریدگی یا زخم نیز آسیب می رساند.

هنگامی که پراکسید هیدروژن در پوست جذب می شود، می تواند تعداد فیبروبلاست ها را نیز در بدن کاهش دهد. فیبروبلاست ها سلول هایی هستند که در بافت همبند یافت می شوند، جایی که کلاژن و سایر فیبرها را برای کمک به ترمیم بافت آسیب دیده تولید می کنند.

با کاهش تعداد فیبروبلاست‌ها، پراکسید هیدروژن می‌تواند بر زمان بهبودی کلی زخم تأثیر بگذارد و حتی می‌تواند با جلوگیری از بهبود مناسب زخم، باعث ایجاد اسکار شود. به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان و متخصصان پوست در واقع از مصرف پراکسید هیدروژن به عنوان یک ضد عفونی کننده موضعی برای بریدگی ها و زخم ها توصیه می کنند.

پراکسید هیدروژن برای چه چیزی در اطراف خانه استفاده می شود؟

اگرچه ایمنی آن بر روی پوست مورد بحث قرار گرفته است، پراکسید هیدروژن یک راه عالی برای ضدعفونی کردن سطوح در خانه شما است. در واقع، برخی از محصولات پاک کننده شما احتمالا حاوی H2O2.

پراکسید هیدروژن که به عنوان یک باکتریواستاتیک شناخته می شود، رشد باکتری ها را مهار می کند. با استفاده از سلاح های مخفی خود: رادیکال های آزاد، از تکثیر باکتری ها جلوگیری می کند. هنگامی که پیوند OO (پراکسید) شکسته می شود، دو رادیکال HO تشکیل می شود. اینها نه تنها اثرات اکسید کننده دارند، بلکه دارای خواص ضد عفونی کننده ای هستند که در برابر باکتری ها محافظت می کنند. برای مثال می‌توانید از پراکسید هیدروژن برای ضدعفونی کردن پیشخوان‌های آشپزخانه استفاده کنید.

شخصی که سبزیجات را روی تخته خردکن چوبی خرد می کند
از پراکسید هیدروژن به دلیل خاصیت ضد باکتریایی آن استفاده می شود. اغلب در بسیاری از محصولات پاک کننده به عنوان یک ضدعفونی کننده موثر سطح یافت می شود.

صنعت آرایشی و بهداشتی

با توجه به خواص سفید کنندگی و اثرات اکسید کننده آن، پراکسید هیدروژن اغلب در آن استفاده می شود صنایع آرایشی و بهداشتی برای:

 • روشن شدن پوست
 • از بین بردن لکه های تیره
 • دکلره و رنگ مو
 • سفید کردن دندان
 • روشن کننده ناخن

همچنین اغلب از پراکسید هیدروژن برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن برس های آرایشی استفاده می شود که به دلیل تماس این ابزارها با صورت مهم است. همچنین زمانی که پاها در محلول پراکسید هیدروژن/آب قرار می گیرند، می تواند پینه ها را نرم کند.

برخی حتی در مورد اینکه چگونه این ترکیب عالی است ابراز خوشحالی کرده اند جایگزین طبیعی برای دئودورانت – اما این تماس شماست!

زنی که دست هایش را روی میز گذاشته است
پراکسید هیدروژن اغلب برای درخشان کردن ناخن ها استفاده می شود. همچنین در سفید کردن دندان و روشن کردن پوست استفاده می شود.

برای چه مواردی از مواد غذایی پراکسید هیدروژن استفاده می شود؟

اگرچه ممکن است بعید به نظر برسد، اما از پراکسید هیدروژن در تولید مواد غذایی استفاده می شود. به عنوان مثال از پراکسید هیدروژن درجه مواد غذایی در مراقبت از دندان، خمیر دندان و دهانشویه و همچنین در فرآیندهای آماده سازی مواد غذایی مانند بسته بندی اسپتیک استفاده می شود که در آن غذا به طور جداگانه از بسته بندی استریل می شود و سپس در بسته بندی در یک محیط تمیز قرار می گیرد.

سایر کاربردهای پراکسید هیدروژن

 • میله های براق: پراکسید هیدروژن با دی استرها واکنش می دهد و نورتابی شیمیایی ایجاد می کند – درخششی که در استیک های درخشان می بینیم.
 • باغبانی: از محلول ضعیف پراکسید هیدروژن می توان برای آبیاری گیاهان استفاده کرد. محلول به سرعت تجزیه می شود و اکسیژن آزاد می کند که رشد ریشه گیاه را تحریک می کند
 • پاک کننده لکه: پراکسید هیدروژن می تواند لکه های شراب، شکلات، علف، کپک و عرق زیر بغل را از بین ببرد.
 • هوادهی ماهی: همانند گیاهان، می توان از محلول ضعیف پراکسید هیدروژن در آکواریوم ها برای تامین اکسیژن ماهی ها استفاده کرد.

فواید پراکسید هیدروژن

مزایای پراکسید هیدروژن ارتباط نزدیکی با کاربردهای آن دارد و عبارتند از:

 • ضد عفونی کننده
 • ضد عفونی کردن
 • ضدعفونی کردن
 • اکسید کننده
 • رعد و برق و سفید شدن
 • شفا (در دوزهای کم و ضعیف)

phosphoric-acid.ir طیف وسیعی از محصولات پراکسید هیدروژن را برای فروش در فروشگاه آنلاین ما دارد. غلظت و اندازه بسته مناسب خود را انتخاب کنید و سفارش خود را ظرف 24 ساعت تحویل بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *