کاربردهای پزشکی نیترات نقره چیست؟

نیترات نقره (AgNO3) در طول تاریخ در کاربردهای پزشکی استفاده شده است. از یونان باستان تا امروز، کاربردهای متنوعی دارد که جراحان، متخصصین پا، دندانپزشکان و حتی دامپزشکان از آن بهره می برند. پس این کاربردهای پزشکی چیست؟

نیترات نقره چیست؟

نیترات نقره یک ترکیب شیمیایی معدنی و سوزاننده است که از حل کردن نقره در اسید نیتریک به دست می آید. به صورت یک جامد کریستالی سفید ظاهر می شود و محلول در آب، غیر رطوبت گیر است و در صورت بلعیدن می تواند خورنده باشد.

در حالی که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، یکی از نقاط ضعف آن توانایی آن در تبدیل اندام ها و رنگ آبی مایل به خاکستری و حتی سیاه است. این حالت آرژیری نامیده می شود و در حالی که به طور کلی بی ضرر است، اگر مقادیر زیادی نیترات نقره مصرف شود، می تواند دائمی باشد.

اگر مایلید در مورد نحوه رفتار نیترات نقره بیشتر بدانید، پست وبلاگ قبلی ما را که در آن خواص، تولید، سایر کاربردها و خطرات آن را پوشش داده ایم، بررسی کنید.

نیترات نقره در تاریخ

سوابق نشان می دهد که نیترات نقره به عنوان یک درمان پزشکی در اوایل 4000 قبل از میلاد مورد استفاده قرار گرفته است. این نیترات به طور گسترده در مکان هایی مانند یونان باستان، روم و مقدونیه به دلیل خواص ضد عفونی کننده و ضد باکتری آن استفاده می شد.

در واقع، با توجه به هرودوتهیچ پادشاه ایران آب را در چیزی جز کوزه نقره ای حمل نمی کرد. این به این دلیل است که اعتقاد بر این بود که آب را پاک نگه می دارد. حتی در طول جنگ‌های ناپلئون، سربازان روسی چل‌های خود را با نقره می‌پوشانند تا آب رودخانه‌ها را قبل از نوشیدن آن تمیز کنند. در واقع، این روش هنوز یک روش رایج در نگهداری آب آشامیدنی است.

این خاصیت ضد باکتریایی به همین دلیل است که بسیاری از خانواده‌های سلطنتی از کارد و چنگال نقره استفاده می‌کردند، و از اینجاست که عبارت «به دنیا آمد با قاشق نقره‌ای در دهانش» آمده است.

بقراط، پدر پزشکی، از نقره برای بهبود زخم استفاده می کرد و اغلب آموزش می داد که چگونه می تواند بیماری های مختلف را کنترل کند. از سال 702 پس از میلاد تا 980 پس از میلاد، نقره نیز به طور گسترده در خاورمیانه برای تصفیه خون، بیماری های قلبی و برای درمان بوی بد دهان استفاده می شد.

ارسال سریع به 19هفتم در قرن اخیر، نیترات نقره در چشم نوزادان تازه متولد شده به منظور جلوگیری از ابتلای آنها به سوزاک از مادر استفاده می شد.

با این حال، با توجه به ماهیت خورنده نیترات نقره، نباید روی بافت هایی که قادر به بازسازی نیستند، مانند چشم ها استفاده شود. با ظهور آنتی بیوتیک های مدرن در 20هفتم سده، نیترات نقره به عنوان یک درمان در چشم به طور کامل جایگزین شد.

کیمیاگران باستان نیز به طور گسترده استفاده می شد سوزاننده قمری برای سوزاندن بافت اضافی، از جمله زگیل، وروکا و بافت گرانوله. سوزاننده قمری نام چوب نیترات نقره بود که امروزه نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

یک لیوان چای ایرانی نقره ای
(از طریق حراجی Dana J. Tharp) پادشاهان و اشراف ایرانی آب خود را در کوزه های نقره ای نگه می داشتند زیرا خواص ضد باکتریایی نقره را می شناختند. این تکنیک توسط سربازان روسی در جنگ های ناپلئونی مورد استفاده قرار گرفت، جایی که از آن برای آشامیدن آب رودخانه استفاده می شد.

عامل سوزاندن

کوتریزاسیون تکنیکی است که در کاربردهای پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد که در آن قسمتی از بدن به منظور برداشتن یا بستن آن سوخته می شود. برای جلوگیری از خونریزی، از بین بردن رشد و حتی برای محافظت در برابر عفونت استفاده می شود.

کوتر نیترات نقره شامل یک چوب سوزاننده – ساخته شده از AgNO است3 – که برای اعمال کوتریزاسیون موضعی استفاده می شود. این روش معمولاً در انواع کاربردهای پزشکی استفاده می شود، از جمله:

  • در کلینیک ها برای از بین بردن زگیل، وروکا، تگ های پوستی، بافت دانه های اضافی و موارد دیگر
  • در کنده های ناف برای خشک کردن بافت و اجازه رشد پوست معمولی
  • در بینی ها برای سوزاندن رگ های خونی سطحی که باعث خونریزی بینی می شوند
  • در هموستاز به منظور بستن رگ خونی و توقف خونریزی
  • در دندانپزشکی برای رفع زخم های آفتی

چوب سوزان حاوی نقره و همچنین نیترات پتاسیم است. هنگامی که این نمک های نیترات خشک شده به صورت موضعی روی رشد یا زخم اعمال می شود، رطوبت بافت یا خون آنها را حل می کند. سپس آنها بافت را به طور شیمیایی می سوزانند، زخم را می بندند یا هر بافت ناخواسته را از بین می برند.

ضد باکتری

نیترات نقره به دلیل خاصیت ضد باکتریایی خود به خوبی شناخته شده است. به طور گسترده ای به عنوان یک ضد عفونی کننده، ضد عفونی کننده و عامل ضد میکروبی در صنعت پزشکی استفاده می شود. با این حال، نحوه رفتار نیترات نقره و سایر ترکیبات نقره همچنان یک منطقه خاکستری باقی مانده است.

آنچه ما می دانیم این است که بیشتر ترکیبات نقره و همچنین سایر فلزات سنگین برای باکتری ها سمی هستند زیرا اثر الیگودینامیکی دارند. این بدان معنی است که آنها می توانند ارگانیسم های مضر را از بین ببرند یا آنها را بی ضرر کنند.

وقتی صحبت از خواص ضد باکتریایی به میان می آید، نقره از همه فلزات مؤثرتر است. این به این دلیل است که بیشترین اثر و کمترین میزان سمیت را برای سلول ها دارد. این تا حدودی به دلیل جلوه زامبی یون نقره روی باکتری ها وجود دارد.

نیترات نقره به دلیل خواص ضد باکتریایی آن در بسیاری از کاربردها استفاده می شود، از جمله:

  • پزشکی پا: نیترات نقره برای از بین بردن سلول های بستر ناخن استفاده می شود
  • التیام زخم: نیترات نقره از رشد میکروبی جلوگیری می کند
  • تصفیه آب: نقره از دیرباز برای ضدعفونی کردن آب و قابل شرب نگه داشتن آن استفاده می شده است

معماری فلزی

در phosphoric-acid.ir، ما انواع محصولات نیترات نقره را در انواع مختلف درجات مختلف می فروشیم. ما همچنین معاملات بزرگی را برای سفارشات عمده ارائه می دهیم و می توانیم سفارش شما را ظرف 24 ساعت تحویل دهیم. همین امروز به صورت آنلاین خرید کنید یا با ما تماس بگیرید تا با یکی از کارکنان متخصص صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *