کاربردهای گلیسیرین چیست؟

هفته گذشته نگاهی به ساختار و تولید گلیسیرین و چگونگی یافتن این ماده روزمره در دینامیت انداختیم. امروز، ما در مورد کاربردهای متعدد آن و نحوه استفاده صنایع مختلف از خواص این مایع چند بعدی صحبت می کنیم.

گلیسیرین یک قند-الکل با فرمول شیمیایی C است3اچ8O3. در حالی که این به طرز قابل توجهی شبیه به ساختار ایزوپروپیل الکل است، این دو ترکیب نمی توانند بیشتر از این متفاوت باشند. از نظر فیزیکی، گلیسیرین یک مایع بی رنگ و غیر سمی است که طعم شیرین آن مشخص می شود. از نظر شیمیایی، این یک الکل سه‌هیدریک است که به دلیل رطوبت سنجی و حلالیت در آب شناخته می‌شود.

بیش از 1500 کاربرد شناخته شده برای گلیسیرین وجود دارد، از مراقبت از پوست گرفته تا جوهر چاپگر و مایع هیدرولیک. فهرست کردن همه اینها غیرممکن است، بنابراین ما فقط در مورد 3 مورد برتر صحبت می کنیم.

لوازم آرایشی

ساختار سه‌هیدریک گلیسیرین به این معنی است که با آب قابل اختلاط است و به شدت رطوبت‌بین است. این بدان معنی است که نه تنها در آب حل می شود، بلکه می تواند آب را از محیط اطراف خود نیز جذب کند. به این دلایل، معمولاً به عنوان مرطوب کننده، ماده ای که رطوبت را حفظ می کند، و نرم کننده، ماده ای با خاصیت نرم کنندگی استفاده می شود.

از آنجایی که گلیسیرین غیر سمی است، می توان از گلیسیرین در هر قسمت از اپیدرم از جمله غشای مخاطی استفاده کرد. همه این ویژگی ها باعث می شود گلیسیرین برای انواع کاربردهای آرایشی مناسب باشد.

  1. مرطوب کننده ها

خواص مرطوب کنندگی و نرم کنندگی آن باعث می شود گلیسیرین برای آبرسانی و نرمی پوست شما عالی باشد. بنابراین، معمولاً در مواردی مانند مرطوب کننده ها و لوسیون ها یافت می شود.

خشکی پوست به دلیل از دست دادن رطوبت از لایه بیرونی پوست ایجاد می شود. هنگامی که به صورت موضعی استفاده می شود، مرطوب کننده های مبتنی بر گلیسیرین یک لایه روغنی تشکیل می دهند. سپس خواص مرطوب کنندگی آن در حالی که آب را به لایه بیرونی پوست می کشد، ظاهر می شود. ظرفیت آن به عنوان یک نرم کننده، آن را قادر می سازد تا لایه بالایی پوست را نرم کند.

این کار سلول‌های مرده پوست را تشویق می‌کند تا از بین بروند، به پوست کمک می‌کند رطوبت را حفظ کند و احساس صاف‌تری به پوست می‌دهد. لایه روغنی گلیسیرین نیز به جلوگیری از ورود سموم کمک می کند.

هنگامی که به این روش استفاده می شود، معمولاً غلظت آن زیر 50٪ است. این به این دلیل است که مولکول هیگروسکوپیک آن به قدری آب را جذب می کند که اگر از گلیسرول خالص روی پوست استفاده می شد، می توانست تاول ایجاد کند. به همین دلیل است که صنعت آرایشی و بهداشتی از گلیسیرین رقیق شده در محصولات خود استفاده می کند.

  1. مراقبت از پوست

گلیسیرین نه تنها یک مرطوب کننده عالی است، بلکه دارای طیف وسیعی از خواص ترمیم کننده است که آن را برای انواع مختلفی مناسب می کند. راه حل های مراقبت از پوست

خاصیت مرطوب کنندگی و رطوبت سنجی آن به این معنی است که گلیسیرین در ترمیم و بازسازی سلول های پوست کاملاً مؤثر است. به همین دلیل، می تواند به بهبود پاشنه های ترک خورده، اگزما و درماتیت دست کمک کند. گلیسیرین همچنین زمان لازم برای بهبود زخم را تا 25 درصد کاهش می دهد و همچنین ظاهر جای زخم را بهبود می بخشد. حتی می تواند با رفتار به عنوان یک تونر، pH پوست شما را دوباره متعادل کند.

هنگامی که پوست ما سبوم را از غدد چربی خود ترشح می کند، بعداً با مخلوط شدن با عرق طبیعی ما یک گوشته اسیدی تشکیل می دهد. این لایه دارای PH بین 4.5 تا 5.5 است که میانگین pH تعادل پوست است. یک لایه گوشته اسیدی در بالای پوست ممکن است ناراحت کننده به نظر برسد، اما در واقع برای محافظت از پوست در برابر آلودگی و سموم ضروری است.

کارهای زیادی وجود دارد که ما انجام می دهیم که می تواند PH پوست ما را کاهش دهد. به عنوان مثال، استفاده از صابون نامناسب می تواند تأثیر زیادی بر روی پوست شما داشته باشد. هنگامی که پوست خشک است، به این معنی است که PH بالاتر از 5.5 است و بنابراین بیش از حد قلیایی است. زمانی که پوست ملتهب یا مستعد ترک‌خوردگی است، نشان‌دهنده این است که PH زیر 5.5 است و بنابراین خیلی اسیدی است.

تونرها برای کمک به تعادل مجدد pH پوست شما استفاده می شوند و گلیسیرین به ویژه در این امر مفید است زیرا یک مرطوب کننده و نرم کننده است. بسیاری از تونرهای صورت حاوی گلیسیرین به عنوان یک ماده هستند. گواهی بر سمی نبودن آن این است که گلیسیرین در مراقبت از پوست نوزاد نیز حضور قوی دارد.

صنایع غذایی

ویژگی‌های مرطوب‌کننده و طعم شیرین گلیسیرین به آن کاربردهای متنوعی در صنایع غذایی می‌دهد، جایی که به عنوان یک عامل مرطوب‌کننده، امولسیفایر، شیرین‌کننده و نگهدارنده عمل می‌کند.

  1. شیرین کننده

طعم شیرین گلیسیرین یکی از مشخص ترین ویژگی های آن است. در واقع، 60 درصد شیرینی آن مانند سایر قندهای تصفیه شده با درصد کالری کمتر در هر قاشق چای خوری در نظر گرفته می شود.

گلیسیرین در صنایع غذایی به عنوان یک شیرین کننده مصنوعی استفاده می شود. به بستنی و بیشتر غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. معمولاً در پخت و پز استفاده می شود، به ویژه در ساخت فوندانت انعطاف پذیرتر و یخ شیرین تر و چسبناک تر.

  1. امولسیفایر

یک امولسیفایر در صنایع غذایی برای جلوگیری از جدا شدن روغن و آب در مخلوط با عمل به عنوان یک واسطه استفاده می شود. این به ایجاد امولسیون های پایدار و همگن کمک می کند که ماندگاری بیشتری دارند. به عنوان مثال، هنگام تهیه نان، امولسیفایرها برای بافت، رطوبت، پف شدن و ماندگاری نان بسیار مهم هستند.

از پست هفته گذشته، می دانیم که چربی ها تری گلیسیریدهایی هستند که دارای ستون فقرات گلیسیرین هستند. در طبیعت، گلیسیرین به جای داشتن 3 گروه هیدروکسیل، دارای 3 اسید چرب به ساختار خود است. در تولید طبیعی گلیسیرین، یکی از این اسیدهای چرب حذف می شود. این اجازه می دهد تا مولکول گلیسیرین به چیز دیگری مانند آب بچسبد، در حالی که اسیدهای چرب باقی مانده به چربی های دیگر متصل می شوند.

بنابراین، مولکول اکنون دارای یک انتهای آبدوست است که با آب برهمکنش می‌کند، و یک دم آبگریز که با چربی و روغن تعامل دارد. این نحوه ساختار مولکول های امولسیون کننده است و نشان می دهد که چرا گلیسیرین یک امولسیفایر خوب می سازد.

به مثال نان برگردیم. مونوگلیسریدها، استرهای گلیسرول اسیدهای چرب، به عنوان امولسیفایر برای کمک به تثبیت خمیر و جلوگیری از بیاتی استفاده می شوند. امولسیفایرها همچنین نقش مهمی در بافت نان دارند زیرا با گلوتن تعامل دارند تا شبکه پروتئینی را تقویت کنند. در کیک و شیرینی، امولسیفایرها مهم هستند زیرا پایداری حباب گاز را بهبود می بخشند. این همان چیزی است که یک نتیجه نهایی سبک و کرکی ایجاد می کند.

امولسیفایرها با ایجاد فرمولاسیون غنی تر و تثبیت شده باعث می شوند نان ماندگاری بیشتری داشته باشد. ساختار گلیسیرین، رطوبت سنجی و طعم شیرین آن را به یک امولسیفایر ایده آل در این راه تبدیل کرده است.

  1. مرطوب کننده

ظرفیت گلیسیرین به عنوان یک امولسیفایر بواسطه خواص مرطوب کنندگی آن تقویت می شود که به نان، شیرینی ها و سایر محصولات پخته شده رطوبت می بخشد. همچنین با جذب آب از محیط به حفظ مواد غذایی کمک می کند و در نتیجه احتمال بیات شدن را کاهش می دهد.

فرمولاسیون های دارویی

گلیسیرین یکی از پرمصرف ترین مواد در نسخه های پزشکی است که بعد از آب در رتبه دوم قرار دارد. این طیف گسترده ای از کاربردها در این صنعت دارد و اغلب برای کمک به خوش طعم شدن نسخه ها استفاده می شود.

شربت سرفه به دلیل طعم شیرین و ویسکوزیته حاوی گلیسیرین است. به همین دلیل است که شربت سرفه بسیار غلیظ و طعم شیرینی دارد. کپسول های دارویی نیز با گلیسیرین پلاستیکی می شوند زیرا غیرسمی است و قابل مصرف است. سایر درمان های دارویی که از گلیسیرین استفاده می کنند عبارتند از:

  • گلوکوم: گلیسیرین برای کاهش فشار در چشم استفاده می شود
  • یبوست: خاصیت نرم کنندگی گلیسیرین به این معنی است که می تواند یبوست را کاهش دهد.
  • گشادکننده عروق: نیتروگلیسیرینکه در دینامیت نیز یافت می شود، در درمان آنژین استفاده می شود

ادم مغزی

ادم مغزی زمانی اتفاق می‌افتد که تجمع بیش از حد مایع در فضاهای درون سلولی مغز وجود داشته باشد. معمولاً به دنبال ضربه مغزی، سرطان یا سکته مغزی رخ می دهد.

به دلیل رطوبت سنجی، گلیسیرین در مایعات IV به منظور کاهش فشار داخل جمجمه بیش از حد ناشی از ادم مغزی استفاده می شود. این کار را با بیرون کشیدن مایع اضافی از بافت بدن و جریان خون انجام می دهد، که با رطوبت بسیار بالا می تواند انجام دهد.

سپس با جلوگیری از جذب مجدد آب توسط کلیه ها، بافت را کم آب می کند. این باعث کاهش حجم خون می شود که در نهایت فشار داخل جمجمه را کاهش می دهد.

 

ما فقط یک فرورفتگی در نوک کوه یخ ایجاد کرده ایم که نشان دهنده هزاران کاربرد گلیسیرین است. کاربردهای دیگر عبارتند از گنجاندن گلیسیرین در صمغ‌ها و رزین‌ها برای پوشش‌های محافظ، که کاربرد خاصی در صنعت خودرو دارند. در صنعت چاپ که از آن برای ساخت جوهر استفاده می شود. در دینامیت و پرتابه که هفته گذشته به آن پرداختیم. و در سیستم های خنک کننده رادیاتور خودرو، جایی که اولین ضدیخ دائمی قبل از جایگزینی با اتیلن گلیکول بود.

فروشگاه آنلاین ما مملو از گلیسیرین است. با طیف وسیعی از اندازه های دسته ای، تحویل روز بعد و محصولات با کیفیت مورد تایید بین المللی، چه چیزی شما را متوقف می کند؟

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *