کاربردهای یدید پتاسیم چیست؟

یدید پتاسیم (KI) یک جامد کریستالی سفید رنگ است که از واکنش ید عنصری (I) با هیدروکسید پتاسیم (KOH) تشکیل می‌شود. این یک ترکیب همه کاره است که در صنایع مختلف به عنوان مکمل، خلط آور و حتی به عنوان محافظ در برابر شرایط اضطراری رادیولوژیکی استفاده می شود.

کاربردهای پزشکی یدید پتاسیم

یدید پتاسیم برای طیف وسیعی از کاربردهای پزشکی مناسب است. زیرا حاوی ید است که یک ماده مغذی حیاتی برای بدن است. دو ناحیه اصلی وجود دارد که KI برای هدف قرار دادن آنها استفاده می شود: غده تیروئید و راه های هوایی.

انتظاری

یدید پتاسیم به عنوان خلط آور برای کسانی که از اختلالات تنفسی مزمن مانند آسم، برونشیت و آمفیزم رنج می برند استفاده می شود. این دارو با شل شدن ترشح خلطی که در ریه‌ها جمع می‌شود، عمل می‌کند. سپس مخاط می تواند از طریق مجاری هوا حرکت کند و به راحتی سرفه شود.

مکمل های غذایی

ید یک است ماده مغذی مهم که بدن از رژیم غذایی ما دریافت می کند – برای مثال غذاهایی مانند ماهی و سبزیجات دریایی سرشار از ید هستند. بدن برای تولید هورمون های تیروئید که در عملکرد ما حیاتی هستند به ید نیاز دارد. هورمون های تیروئید:

  • متابولیسم بدن را کنترل کنید
  • ارتقاء سلامت آدرنال
  • کمک به جلوگیری از جهش سلولی
  • بر احساس سلامت عاطفی تأثیر بگذارید
  • کمک به عملکردهای ایمنی
  • رشد مناسب استخوان و مغز را در دوران بارداری تقویت کنید

اما کمبود ید در حال تبدیل شدن به یک مشکل فزاینده است. عوامل زیادی در این امر نقش دارند، از جمله افزایش آلودگی دریا، رژیم غذایی نامناسب و اختلالات تیروئید. با داشتن ید، یدید پتاسیم معمولاً به عنوان یک مکمل غذایی برای انسان استفاده می شود. و حیوانات – برای مبارزه با سطوح پایین ید.

در واقع، در کشورهایی که غذاهای دریایی کمی دریافت می‌کنند، یک اقدام بهداشت عمومی برای اطمینان از دریافت ید کافی در جمعیت انجام شده است. آنها این کار را با ید کردن نمک سفره با یدید پتاسیم انجام می دهند.

یدید پتاسیم برای افزایش سطح ید در بدن استفاده می شود. ید یک ماده مغذی حیاتی است که بدن ما از مواد غذایی مانند ماهی یا سبزیجات دریایی دریافت می کند.

داروی تیروئید

همانطور که به تازگی به آن اشاره کردیم، یدید پتاسیم برای افزایش سطح ید در بدن عالی است. بنابراین جای تعجب نیست که بیشتر به عنوان یک درمان پزشکی برای اختلالات تیروئید استفاده می شود.

یدید پتاسیم که به عنوان ماده معدنی تیروئید نیز شناخته می شود، می تواند از مجموعه ای از مشکلات مرتبط با تیروئید، به ویژه: کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید جلوگیری کند.

هیپوتیروئیدیسم اختلالی است که منجر به فعالیت بسیار کم غده تیروئید می شود. این بدان معناست که هورمون های تیروئید کافی برای حمایت از بدن تولید نمی شود. در حالی که کم کاری تیروئید می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، کمبود ید یک مخرج مشترک است.

یدید پتاسیم – و همچنین تغییر رژیم غذایی – گاهی اوقات برای افزایش مصرف ید در بدن استفاده می شود. این یکی از راه هایی است که غده تیروئید می تواند شروع به تولید هورمون های بیشتری کند. با این حال، افراد مبتلا به بیماری تیروئید می توانند به ید بسیار حساس باشند، بنابراین مهم است که همیشه قبل از مصرف KI به عنوان درمان با پزشک مشورت کنید.

هایپرتیروئیدیسم برعکس است: زمانی است که غده تیروئید بیش از حد فعال است و این می تواند منجر به ضربان قلب سریع یا افزایش متابولیسم شود. در این مورد، یدید پتاسیم در واقع می تواند برای کوچک کردن اندازه غده تیروئید استفاده شود. این باعث کاهش تعداد هورمون های تولید شده می شود.

اورژانس های رادیواکتیو

یدید پتاسیم نه تنها برای درمان اختلالات پزشکی غده تیروئید استفاده می شود، بلکه برای محافظت از آن در برابر شرایط اضطراری رادیواکتیو نیز استفاده می شود.

چگونه بلایای هسته ای بر تیروئید تأثیر می گذارد

در صورت وقوع یک حادثه هسته ای، محصولات شکافت هسته ای آزاد می شوند. اینها تمایل به داشتن انرژی هسته ای اضافی دارند، که آنها را بسیار ناپایدار می کند. این ناپایداری همچنین چیزی است که آنها را رادیواکتیو می کند زیرا به سرعت در معرض واپاشی بتا قرار می گیرند.

ید رایج ترین محصول شکافتی است که در طی یک حادثه هسته ای آزاد می شود و همچنین یکی از خطرناک ترین آنها است. ید رادیواکتیو که به نام ید رادیواکتیو نیز شناخته می‌شود، به سرعت توسط غده تیروئید در هنگام تنفس یا بلعیدن جذب می‌شود و این می‌تواند منجر به سرطان تیروئید شود.

فاجعه چرنوبیل

پس از فاجعه هسته ای 1986 در چرنوبیل، محلول اشباع یدید پتاسیم به بیش از 17 میلیون نفر داده شد. این یک اقدام اضطراری بود که برای جلوگیری از هرگونه ید رادیواکتیو که ممکن بود در غده تیروئید غیرنظامیان انباشته شده باشد، انجام شد.

نتایج استفاده از یدید پتاسیم در این روش مثبت بود. مشاهده شد که سطوح ید رادیواکتیو بسیار کمتر از آنچه که در صورت عدم تجویز KI انتظار می رفت بود. این با این واقعیت پشتیبانی می شود که در مناطق تحت تابش اطراف که KI در دسترس نبود، سطوح اپیدمی سرطان تیروئید در طول زمان گزارش شده است. این منجر به FDA بیان می کند که «داده ها به وضوح نشان می دهد که می توان از یدید پتاسیم استفاده کرد [to] محافظت ایمن و مؤثر در برابر سرطان تیروئید ناشی از تابش را فراهم می کند.

چگونه KI در برابر ید رادیویی محافظت می کند؟

یدید پتاسیم به عنوان یک مسدود کننده تیروئید در موارد اضطراری هسته ای عمل می کند. این بدان معنی است که می تواند تیروئید را از جذب ید رادیواکتیو مسدود کند.

این کار را با اشباع غده تیروئید با ید غیر رادیواکتیو انجام می دهد. هنگامی که تیروئید کاملاً اشباع شود، نمی تواند به جذب خود ادامه دهد. این به طور چشمگیری میزان ید رادیواکتیو جذب غده تیروئید را کاهش می دهد و در نتیجه از ابتلا به سرطان جلوگیری می کند.

این نمایی از پریپیات، نزدیکترین شهر به راکتور هسته ای چرنوبیل است. در طول فاجعه چرنوبیل، مقامات در پریپیات برای جلوگیری از ید رادیویی، قرص های KI را بین مردم محلی توزیع کردند.

فروشگاه آنلاین ما ممکن است یدید پتاسیم را در اندازه های مختلف بسته بندی کند، اما لطفاً توجه داشته باشید که محصولات ما برای مصرف انسان نیستند.

بنابراین، اگر در مورد فاجعه هسته ای بعدی نگران هستید، یا به دنبال درمان تیروئید هستید، توصیه می کنیم با پزشک خود مشورت کنید. اما اگر به دنبال یدید پتاسیم درجه یک و با کیفیت تایید شده از شرکتی هستید که نیازهای شما را در درجه اول قرار می دهد، پس به دنبال آن نباشید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *