کاربرد متیل اتیل کتون چیست؟

در مقاله ای که اخیراً منتشر کردیم، بررسی کردیم متیل اتیل کتون چیست؟. امروز به کاربردهای متیل اتیل کتون خواهیم پرداخت.

یک یادآوری کوتاه: متیل اتیل کتون چیست؟

متیل اتیل کتون یک ترکیب آلی است که اغلب به اختصار MEK شناخته می شود بوتانون و 2-بوتانون این مایع بی رنگ با بوی نعناع مخلوط با استون است و به عنوان کتون حاوی یک گروه کربونیل است که به دو گروه هیدروکربنی متصل است.

MEK در مقیاس صنعتی تولید می شود زیرا در بسیاری از محصولات و فرآیندها استفاده می شود.

موارد استفاده از متیل اتیل کتون

استفاده اولیه از متیل اتیل کتون به عنوان حلال است. به همین دلیل است که یکی از آن هاست مهم ترین کتون های تجاری تولید شده، دوم تنها به استون – در واقع، این دو ترکیب شیمیایی اشتراکات زیادی دارند.

متیل اتیل کتون همچنین در ساخت رنگ ها، برای تمیز کردن اجزای الکترونیکی، به عنوان یک طعم دهنده در مواد غذایی، و برای تمیز کردن ابزار جراحی استفاده می شود، زیرا می تواند به طور موثر باکتری ها را از بین ببرد.

از مجاهدین خلق همچنین می توان برای ساخت داروهای غیرقانونی استفاده کرد و بنابراین در فهرست فهرست شده است کنوانسیون سازمان ملل متحد علیه قاچاق غیرقانونی مواد مخدر و روانگردان.

متیل اتیل کتون به عنوان حلال

MEK یک حلال بسیار موثر و پرکاربرد است. به عنوان یک حلال، در فرآیندهای تولید صمغ، رزین، استات سلولز و پوشش های نیتروسلولزی استفاده می شود. از این فرآیندها می توان برای تولید پلاستیک، منسوجات و موم پارافین استفاده کرد. به عنوان مصرف کننده، ما اغلب از محصولات حاوی متیل اتیل کتون در زندگی روزمره خود استفاده می کنیم، مانند پاک کننده ها، لاک ها، لاک ها، پاک کننده های رنگ و چسب.

یکی دیگر از موارد استفاده از MEK در قلم‌های نشانگر پاک‌کن خشک به‌عنوان حلال رنگ است – این ماده‌ای است که اطمینان می‌دهد جوهر به درستی روی تخته وایت برد جریان می‌یابد، هم به این دلیل که می‌تواند بسیاری از رنگدانه‌های مختلف را رقیق کند و هم به این دلیل که ویسکوزیته کم آن به معنی جریان یافتن جوهر است. همچنین این چیزی است که به قلم های تخته سفید بوی متمایزی می دهد.

کاربرد متیل اتیل کتون - به عنوان عامل جوش در کیت های مدل چیست؟

استفاده از مجاهدین خلق به عنوان یک عامل جوش پلاستیک

اگر در کودکی کیت های مدل ساخته اید، متیل اتیل کتون استفاده کرده اید. MEK می تواند پلی استایرن (و همچنین بسیاری از پلاستیک های دیگر) را حل کند و در این ترکیب برای چسباندن کیت های مدل مقیاس به هم استفاده می شود. با این حال، در واقع یک چسب نیست – بیشتر شبیه یک عامل جوشکاری شیمیایی است. هنگامی که روی کیت مدل اعمال می شود، سطح حل می شود و به سطحی که به آن چسبیده است جوش داده می شود. مجاهدین خلق تبخیر می شود و هیچ اثر چسبی باقی نمی گذارد. این بدان معنی است که اتصالات می توانند به همان اندازه خود کیت قوی باشند.

کاربردهای مصرف کننده

متیل اتیل کتون همچنین در موارد زیر استفاده می شود:

  • روان کننده ها و گریس ها، مانند روغن خودرو و روغن ترمز
  • ضد یخ
  • پوشش ها، مانند رنگ خودرو
  • مایعات خنک کننده در یخچال شما
  • واسطه های شیمیایی
  • پلاستیک ها
  • منسوجات

متیل اتیل کتون همچنین به عنوان یک محیط استخراج برای چربی ها و روغن ها استفاده می شود و به طور طبیعی در برخی از مواد غذایی از جمله آب سیب، لوبیا و مرغ وجود دارد.

اگر می خواهید با کسی در مورد جزئیات بیشتری صحبت کنید خرید مجاهدین خلقلطفا با تیم دوستانه ما تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *