5 موارد استفاده از پروپیلن گلیکول

پروپیلن گلیکول (PG) یک ترکیب فوق العاده مرطوب با ظاهری بی رنگ و بی بو است. PG ماده ای غیر سمی است که توسط FDA به عنوان ایمن شناخته شده است.

اختلاط آن با آب و سایر حلال ها باعث می شود پروپیلن گلیکول برای طیف وسیعی از کاربردها مناسب باشد. برای آشنایی بیشتر با این ترکیب، در اینجا در مورد آن صحبت کرده ایم. در غیر این صورت، بیایید به پنج کاربرد پروپیلن گلیکول بپردازیم.

  1. ضد یخ غیر سمی

فقط در چند سال گذشته پروپیلن گلیکول در نسخه جدیدی از ضد یخ استفاده شده است که جایگزین فرمولاسیون های مبتنی بر اتیلن گلیکول شده است.

این تغییر به این دلیل اتفاق نیفتاد که پروپیلن گلیکول عملکرد بهتری نسبت به اتیلن گلیکول داشت، بلکه به این دلیل که سمیت کمتری داشت.

اتیلن گلیکول یک ماده شیمیایی بسیار سمی است که هنگام مصرف به کریستال های اگزالات کلسیم تبدیل می شود. این کریستال ها سپس در قلب، ریه ها و کلیه ها تجمع می یابند که می تواند باعث آسیب دائمی شود.

بوی شیرین و طعم خاص اتیلن گلیکول باعث شده است که بسیاری از کودکان و حیوانات خانگی به طور تصادفی آن را مصرف کنند. حیوانات خانگی، به ویژه، شناخته شده اند که هر گونه ضدیخ مبتنی بر اتیلن گلیکول را که قطره یا ریخته شده است در راهرو می ریزند و این اغلب کشنده بوده است.

از طرف دیگر، ضد یخ پروپیلن گلیکول یک جایگزین غیر سمی است. زیرا در صورت مصرف، به دو ماده شیمیایی بی ضرر تبدیل می شود: اسید استیک (همچنین به عنوان سرکه شناخته می شود) و اسید پیروویک (تولید طبیعی فرآیند متابولیسم گلوکز).

پروپیلن گلیکول در ضد یخ استفاده می شود زیرا مانند اتیلن گلیکول، نقطه انجماد آب را با ایجاد اختلال در تشکیل کریستال های یخ کاهش می دهد.

 

  1. صنایع غذایی

گواهی دیگر بر ماهیت غیر سمی PG استفاده از آن در صنایع غذایی است که در آن به عنوان یک مرطوب کننده، حلال و نگهدارنده در میان چیزهای دیگر عمل می کند. پروپیلن گلیکول دارای E-Number E1520 است.

یکی از دلایلی که پروپیلن گلیکول در محصولات غذایی مختلف استفاده می‌شود این است که به خودی خود واکنش نشان نمی‌دهد و به آن اجازه می‌دهد بدون تأثیر بر سایر مواد، کار خود را انجام دهد.

خواص رطوبت سنجی پروپیلن گلیکول نیز در کاربردهای غذایی آن مهم است. PG با جذب و نگهداری مواد مبتنی بر آب و روغن، قادر به توزیع همگن در یک مخلوط است. این بدان معنی است که می تواند رنگ های غذایی را به عنوان مثال به طور یکنواخت پخش کند.

رطوبت و امتزاج پذیری آن همچنین PG را به یک مرطوب کننده عالی تبدیل می کند زیرا می تواند مواد غذایی مانند محصولات پخته شده را مرطوب نگه دارد. این نیز به حفظ آنها کمک می کند.

  1. داروسازی

پروپیلن گلیکول در طیف وسیعی از داروهای خوراکی، موضعی و داخل وریدی استفاده می شود. همچنین به عنوان تثبیت کننده دارو و به عنوان حلال استفاده می شود.

اختلاط آن با آب باعث می شود که PG به عنوان حلال برای فرمولاسیون های دارویی نامحلول استفاده شود. به عنوان مثال، دیازپام برای خواص امتزاج پذیر پروپیلن گلیکول مفید است.

PG به روشی مشابه در طول داروهای داخل وریدی استفاده می شود، جایی که به بدن کمک می کند مواد شیمیایی را به طور موثرتر جذب کند.

در حالی که نگرانی‌هایی در مورد سمیت پروپیلن گلیکول وجود دارد، مهم است که به خاطر داشته باشید که در عرض 48 ساعت در بدن تجزیه می‌شود و هیچ کریستال مضری تشکیل نمی‌دهد. به همین دلیل است که به عنوان غیر زیست انباشته شناخته می شود، زیرا در بدن ما تجمع نمی یابد.

محصولات پخته شده، مانند دونات، اغلب حاوی پروپیلن گلیکول هستند زیرا به عنوان یک مرطوب کننده عمل می کند. این ماده غذایی را مرطوب نگه می دارد و به حفظ آن کمک می کند.
  1. لوازم آرایشی سرسبز

پروپیلن گلیکول نه تنها به عنوان یک مرطوب کننده در صنایع غذایی، بلکه در لوازم آرایشی نیز استفاده می شود. با جذب آب از هوا، در مرطوب‌کننده‌ها و محصولات مراقبت از مو با قفل کردن رطوبت به خوبی عمل می‌کند. در واقع شرکت Lush حتی از آن در بیش از 67 محصول زمان حمام خود استفاده می کند.

PG نه تنها با جذب رطوبت پوست و مو را نرم می کند، بلکه رشد باکتری ها را نیز محدود می کند و به محصولات آرایشی ماندگاری طولانی تری می بخشد.

در لوازم آرایشی، از جمله در Lush، PG گیاهی به دلیل تولید طبیعی آن محبوبیت بیشتری پیدا می کند.

به جای استفاده از PG تبدیل شده از پروپن، محصول جانبی سوخت های فسیلی، بسیاری از مواد آرایشی و بهداشتی PG از گیاهان گرفته شده است برای اطمینان از حداکثر ایمنی و کارایی.

  1. سیگارهای الکترونیکی

سیگارهای الکترونیکی جایگزین کمتری برای سیگار کشیدن هستند. آنها با گرم کردن کارتریج نیکوتین حاوی مایع کار می کنند. این زمانی اتفاق می افتد که کاربر شروع به استنشاق می کند.

مایع الکترونیکی از کارتریج به دستگاه اتمایزر که معمولاً در آن از پنبه استفاده می شود تا آن را خیس کند حرارت ناشی از استنشاق سپس مایع را به بخاری تبدیل می کند که فرد بازدم می کند.

سیگارهای الکترونیکی حاوی چندین ماده شیمیایی هستند که ایمنی آنها بارها و بارها مورد بحث قرار گرفته است. پروپیلن گلیکول یکی از این مواد شیمیایی است.

مایعی که در کارتریج سیگار الکترونیکی استفاده می شود اغلب حاوی گلیسیرین گیاهی و پروپیلن گلیکول است. اینها همچنین با طعم دهنده ها و نیکوتین مخلوط می شوند.

گلیسیرین یک ماده چسبناک است و وجود آن در مایع الکترونیکی به ضخیم تر شدن ابرهای بخار کمک می کند. با این حال، ویسکوزیته آن به عنوان یک مایع می تواند منجر به انتقال ضعیف مایع الکترونیکی به اتمی ساز شود. بنابراین پروپیلن گلیکول به عنوان رقیق کننده اضافه می شود.

پروپیلن گلیکول باعث می‌شود که مایع الکترونیکی راحت‌تر توسط پنبه موجود در دستگاه اتمایزر جذب شود و چگالی کم آن مانع از ایجاد هرگونه باقی‌مانده در داخل می‌شود.

PG به روشی مشابه در ماشین های دود یا مه استفاده می شود. اگر تا به حال به اجرای تئاتر یا کنسرت موسیقی رفته اید که در آن از دود مصنوعی استفاده می شود، ابرها اغلب حاوی پروپیلن گلیکول هستند.

 

درست است که پروپیلن گلیکول کاربردهای گسترده ای در بسیاری از صنایع دارد. ما در phosphoric-acid.ir، پروپیلن گلیکول و ضد یخ غیر سمی را با ضمانت 100% کیفیت می فروشیم. امروز آنلاین خرید کنید یا با ما تماس بگیرید تا با یکی از اعضای متخصص تیم ما صحبت کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *