5 کاربرد ضد یخ

ضد یخ یک افزودنی است که برای کاهش نقطه انجماد – و افزایش نقطه جوش – هر مایع مبتنی بر آب استفاده می شود.

ضد یخ با استفاده از هر یک از چهار عامل اصلی مخلوط شده با آب ساخته می شود: متانول، گلیسرول، اتیلن گلیکول و پروپیلن گلیکول، و هر یک از این عوامل می توانند کاربردهای متفاوتی داشته باشند. احتمالاً آن را برای استفاده در موتورها بهتر می شناسید، بنابراین بیایید با این شروع کنیم:

 1. ضد یخ به عنوان خنک کننده موتور خودرو

واژه‌های «خنک کننده» و «ضد یخ» معمولاً به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، حتی اگر به نظر می‌رسد معانی کاملاً متضادی دارند. به این دلیل که این ماده شیمیایی در موتور خودروها استفاده می شود تا هم از یخ زدن سیستم خنک کننده موتور جلوگیری کند و هم از گرم شدن بیش از حد آن جلوگیری کند. چیزهای هوشمندانه این بدان معناست که آب موتور ماشین شما در شرایط آب و هوای سرد معمولی یخ نمی‌زند – اگر یخ می‌زند، می‌تواند آسیب جدی به رادیاتور شما وارد کند – و در هوای گرم بیش از حد گرم نمی‌شود و نتایجی مشابه (و گران‌قیمت) خواهد داشت.

خوشبختانه، ضد یخ در خودروی شما همچنین از خوردگی موتور محافظت می کند، از رسوب گیری جلوگیری می کند، هر قسمت متحرکی را که با آن تماس پیدا می کند، روغن کاری می کند، و کمک می کند تا خودروی شما در سریع ترین زمان ممکن به دمای مطلوب خود برسد، که آلودگی هوا را کاهش می دهد.

 1. سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع

سیستم های گرمایش، تهویه و تهویه مطبوع (HVAC) بخشی جدایی ناپذیر از اقامتگاه های مدرن، ساختمان های اداری و بیمارستان ها و همچنین زیردریایی ها و کشتی ها هستند. ضد یخ را می توان در سیستم های HVAC برای کمک به جلوگیری از یخ زدگی، ترکیدن و ایجاد آسیب لوله ها استفاده کرد. همچنین خطر تشکیل رسوب و خوردگی را کاهش می دهد. به طور معمول، گلیکول عاملی است که در این سیستم ها استفاده می شود زیرا غیر سمی است.

نمای بیرونی ساختمان آپارتمان

 1. ضد یخ در سیستم های آب گرمایش خورشیدی

با افزایش استفاده از انرژی خورشیدی، نگهداری صحیح از این سیستم ها بسیار مهم است. ضد یخ در سیستم‌های گرمایش آب خورشیدی به عنوان سیال انتقال حرارت استفاده می‌شود که از یخ زدگی و آسیب به سیستم در آب و هوای سردتر محافظت می‌کند. اما مراقب باشید! سعی نکنید خودتان آن را در سیستم گرمایش آب خورشیدی خود اضافه یا تغییر دهید – این سیستم ها تحت فشار هستند و هر گونه تعمیر و نگهداری بهتر است به متخصصان واگذار شود.

 1. پاک کردن یخ از یک مسیر

بارش برف و دمای یخبندان می تواند منجر به یخ زدگی جاده ها شود، اما ضد یخ به جای استفاده از نمک، که می تواند باعث خوردگی قسمت زیرین ماشین و همچنین آسیب به باغ شما شود، به پاکسازی یخ کمک می کند. با استفاده از یک ضد یخ غیر سمی (پروپیلن گلیکول)، قبل از اسپری کردن ضدیخ رقیق شده روی مناطق یخی، تا حد امکان برف را پاک کنید.

 1. از ضد یخ به عنوان یخ زدای شیشه جلو استفاده نکنید!

پنجمین و آخرین استفاده ما از ضد یخ بیشتر یک ضد استفاده است – اما مهم است. شروع زمستان و صبح های یخبندان نشانه آن است که ساعت زنگ دار خود را 10 دقیقه زودتر تنظیم کنید تا قبل از شروع سفر، زمان لازم را برای یخ زدایی ماشین خود داشته باشید. شاید استفاده از ضدیخ به جای شستشوی معمولی صفحه نمایش ایده خوبی به نظر برسد، اما اینطور نیست. ضد یخ نه تنها می تواند به رنگ خودرو شما آسیب برساند، بلکه به دلیل سمی بودن می تواند اثرات مضری بر محیط زیست داشته باشد.

شیشه جلو اتومبیل که نباید با ضد یخ یخ زدایی شود

فواید ضد یخ

 • نقطه جوش بالا
 • نقطه انجماد پایین
 • پایداری در طیف وسیعی از دماها
 • گرمای ویژه و هدایت حرارتی بالا و انتقال حرارت بهبود یافته است
 • ویسکوزیته پایین
 • از نظر شیمیایی بی اثر
 • کاهش تعمیرات ترموستات، رادیاتور و پمپ آب
 • صرفه جویی در زمان و هزینه در تعمیر و نگهداری
 • حفاظت در برابر خوردگی
 • سازگاری با لاستیک و پلاستیک

ما طیف گسترده‌ای از ضدیخ‌های آماده و سفارشی، از جمله گزینه‌های غیر سمی را عرضه می‌کنیم – که هیچ کدام به جای شستشوی صفحه نمایش استفاده نمی‌شوند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *