9 کاربرد خانگی برای پراکسید هیدروژن

امروزه بسیاری از مصرف کنندگان با طیف گسترده ای از کاربردهای احتمالی پراکسید آشنا نیستند، اگرچه اکثر خانه ها دارای یک بطری محلول سه درصدی در بین لوازم پزشکی خانگی خود هستند. کاربردهای پزشکی پراکسید که به طور گسترده به عنوان یک ضد عفونی کننده استفاده می شود، فراتر از خراشیدن یا برش گاه به گاه است. تعداد کمی از محصولات به اندازه پراکسید هیدروژن همه‌کاره، ارزان و مؤثر هستند. اگرچه در صورت مصرف داخلی به عنوان یک محلول قوی‌تر، می‌تواند سمی یا حتی کشنده باشد، اما کاربردهای معمول و روزمره پراکسید هنگام انتخاب لوازم پزشکی خانگی و محصولات تمیزکننده ارزش بررسی دارد.

پراکسید هیدروژن چیست؟

پراکسید هیدروژن که به عنوان ترکیب شیمیایی H202 شناخته می شود، یک اکسید کننده قوی است که از کلر، دی اکسید کلر و پرمنگنات پتاسیم قوی تر است. پراکسید که به طور طبیعی در محیط تجزیه می شود، فاقد بقایای گازی یا شیمیایی است و بنابراین از سایر اکسید کننده ها ایمن تر است.بسیار همه‌کاره است، بسته به نحوه استفاده می تواند برخی از مواد را حل کند اما برخی دیگر را حل نمی کند. با تنظیم متغیرهایی مانند دوز، زمان واکنش و کاتالیزور اضافه شده، پراکسید را می توان برای استفاده های انتخابی تنظیم کرد.پراکسید هیدروژن که از دهه 1800 به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت، امروزه در تعدادی از صنایع از جمله الکترونیک، ماشین‌کاری، تولید برق و نساجی استفاده می‌شود. این محصول به قدری قابل اعتماد و ایمن است که بسیاری از مردم اکنون از تنوع ضعیف تری برای مصارف خانگی پراکسید هیدروژن استفاده می کنند.

با توجه به موارد استفاده از پراکسید زیر، فقط از پراکسید سه درصد برای مصارف خانگی و پزشکی استفاده کنید. پراکسید سی و پنج درصد باید فقط برای مقاصد بیرونی با دقت استفاده شود، زیرا در صورت تماس پوست را می سوزاند و فقط توسط کسانی که با آن آشنا هستند.

1. کاربردهای باغبانی

مه پاشی گیاهان و شاخ و برگ باغ با محلول پراکسید هیدروژن سه یا سی و پنج درصد (دستورالعمل های استفاده را با دقت بخوانید) می تواند آنها را سالم نگه دارد.به خاطر داشته باشید که هنگام استفاده از محلول سی و پنج درصد، به مقدار بسیار کمتری نسبت به انواع سه درصدی نیاز خواهید داشت.به عنوان مثال، در یک گالن آب، نصف فنجان پراکسید هیدروژن سه درصد یا دو قاشق چایخوری از محلول سی و پنج درصد را اضافه کنید.برای درمان قارچ گیاهی، این مقادیر را دو برابر کنید و از بطری اسپری برای استفاده کنید. در مورد مخلوط کردن مقادیر دقت کنید و با مالک مهد کودک محلی خود، باغبان حرفه ای یا باغبان حرفه ای مقدار دقیق آن را بررسی کنید. محلول 10 درصد پراکسید را می توان به عنوان یک علف کش استفاده کرد، بنابراین اختلاط مناسب قدرت مناسب بسیار مهم است.

2. حيوانات خانگي و لوازم حيوان

خانگي برخي از افراد با خالي كردن بستر، آبكشي سيني و سپس پر كردن ته آن با سه درصد پراكسيد خانگي و آب در مخلوط مناسب، بسته به ميزان عمل اكسيدان كننده مورد نياز، تشت زباله گربه را تميز مي كنند. مخلوط مشابهی را می توان برای حذف فضولات پرندگان از سیمان یا چوب، ضدعفونی کردن حمام پرندگان یا حوض ماهی و تمیز کردن قفس حیوانات استفاده کرد.برای کاسه ماهی، ابتدا ماهی را بردارید و پس از تمیز کردن، در صورت نیاز، آب را در کاسه یا مخزن جایگزین کنید. برخی از افراد پشم گربه خود را با برس آغشته به پراکسید اصلاح می کنند، اما ابتدا با دامپزشک خود مشورت کنید. باید مراقب استفاده از محلول روی فلز باشید، زیرا اکسید کننده است و باعث زنگ زدن سریع فلزات می شود. مطمئن شوید که تمام سطوح تمیز شده با محلول را بشویید تا باقیمانده ها از بین بروند.

3. پراکسید به عنوان یک ضد عفونی کننده

از آنجایی که پراکسید یک ضد عفونی کننده است، محلول سه درصد را می توان در یک بطری اسپری برای تمیز کردن سطل های زباله، تخته های برش و سایر سطوح مملو از باکتری استفاده کرد.از همان محلول برای حمله به قارچ ها، کپک ها و کپک های موجود در اطراف مناطق مرطوب خانه مانند زیرزمین، گاراژ، پنجره ها یا حمام استفاده کنید. پراکسید به هیدروژن و آب تجزیه می شود و هیچ اثر سمی باقی نمی گذارد، در حالی که سایر محصولات پاک کننده حاوی سفید کننده عناصر سمی را در محیط باقی می گذارند.
از پراکسید می‌توان برای تمیز کردن اسباب‌بازی‌های داخلی و خارجی کودکان استفاده کرد – فقط مطمئن شوید که آنها را کاملاً بشویید.

4. پراکسید مصارف خانگی

علاوه بر استفاده در فضای باز و گزینه های ضدعفونی کننده، پراکسید برای کارهای معمول خانه مانند تمیز کردن دیوارها، دوغاب، کاشی ها، وان، توالت ها، میزها و دیگر سطوح سطح عالی است. (ابتدا یک منطقه کوچک را برای اثرات سفید کننده بررسی کنید.)در غلظت مناسب، پراکسید سه درصد می‌تواند لکه‌ها و بوهای فرش را از حیوانات خانگی، ریختن، استفراغ ، خون یا سایر حوادث رایج پاک کند.

5. H202 استخرها، اسپاها و دوش ها را تمیز می

کندfoodgradeh2o2.com محصول جدیدی را برای تمیز کردن استخر خانگی که دارای دستگاه اندازه‌گیری پراکسید است، توصیف می‌کند، زیرا توسط بسیاری در صنعت استخر، پراکسید به عنوان ضدعفونی‌کننده ایمن‌تر و مؤثرتر از کلر یا سایر مواد شیمیایی سمی در نظر گرفته می‌شود.سوناها، جکوزی‌ها و حمام‌ها را می‌توان به‌طور ایمن با مخلوط پراکسید تمیز کرد. فراموش نکنید که ظروف صابون، کابینت های دوش و قفسه های حوله را با همان محلول تمیز کنید.

6. استفاده منظم

از تمیز کردن پراکسید و همچنین کارهای سخت یا فصلی نظافت، پراکسید را می توان به طور منظم برای کارهای معمول تمیز کردن استفاده کرد. می توانید از آن برای شستن ظروف، تمیز کردن سینک ظرفشویی، پاک کردن لوازم خانگی و انجام بیشتر کارهای تمیز کردن معمولی خود استفاده کنید. اگر در مورد اینکه آیا می تواند لکه ای را در مواد خاصی سفید کند یا نه شک دارید، همیشه یک نقطه نمونه را امتحان کنید که به راحتی قابل مشاهده نیست، مانند یک فرش کمد.7. کاربردهای پزشکی پراکسید هیدروژن
سه درصد یک درمان رایج برای بسیاری از نیازهای پزشکی کمک های اولیه است. بریدگی های سطحی، خراش ها، خراش ها یا نیش های حیوان خانگی را می توان پس از شستن زخم، یک لایه پراکسید برای از بین بردن میکروب ها داد. با این حال، بریدگی ها یا جراحات عمیق‌تر نباید با پراکسید درمان شوند. ابتدا با پزشک خود چک کنیدجوش ها، آفت ها و نیش حشرات از جمله مشکلات معمولی هستند که می توان برای آنها از پراکسید استفاده کرد.در استفاده از پراکسید زیاده روی نکنید، زیرا یک اکسید کننده است.

8. مراقبت از دندان

برخی از محصولات با نام تجاری اصلی خمیردندان حاوی پراکسید هیدروژن هستند، اما اگر خمیر دندان شما فاقد آن باشد، می توانید از خمیردندان خود استفاده کنید. پس از مسواک زدن دندان های خود را با یک کلاه پراکسید بشویید یا محلول آب و پراکسید 50-50 را برای شستشو مخلوط کنید. (همیشه از پراکسید سه درصد برای مصارف خانگی و پزشکی استفاده کنید.)همچنین می‌توانید مسواک‌ها، پروتزها و نگهدارنده‌های دندانی را در محلول ۵۰ تا ۵۰ آب پراکسید بشویید تا میکروب‌ها از بین بروند. سپس برس و/یا وسایل دندانپزشکی را با آب شفاف بشویید تا بقایای پراکسید که می‌تواند فرآیند اکسیداسیون وسایل فلزی روی دستگاه‌ها را تسریع کند، پاک کنید.9. بهداشت و مراقبت شخصی
برخی افراد ادعا می کنند که خیساندن پاهای خود در محلول پراکسید هیدروژن سه درصد مخلوط شده در یک لگن آب (حدود 1:1) می تواند به تسکین درد و خستگی کمک کند. برخی دیگر برای پاکسازی بیشتر پوست، کمی پراکسید در آب حمام خود می ریزند.قبل از اینکه خودتان آنها را امتحان کنید، در مورد این یا سایر موارد استفاده از پراکسید با پزشک خود مشورت کنید، زیرا گزارش ها به جای تحقیق علمی، فردی و حکایتی هستند.امروزه کمتر محصولی به اندازه پراکسید هیدروژن سه درصد ایمن، ارزان و مؤثر است. می‌توانید آن را در سوپرمارکت‌ها، داروخانه‌ها، یا در اکثر فروشگاه‌های تخفیف‌دار که محصولات مشابهی دارند پیدا کنید.

یک بطری را برای مقاصد مختلف مانند موارد ذکر شده در بالا در دسترس داشته باشید. فقط مطمئن شوید که درب آن را محکم نگه دارید و بطری را با سایر لوازم پزشکی یا محصولات تمیز کننده نگهداری کنید تا از استفاده بیش از حد کودکان یا حیوانات خانگی جلوگیری شود!همانطور که با کاربردهای متعدد پراکسید آشنا می شوید، به احتمال زیاد راه های مطمئن تری برای استفاده از مزایای پاک کنندگی طبیعی و ضد باکتریایی آن خواهید یافت.

 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *