pH آب مقطر چقدر است؟

این فرض است که به دلیل آب مقطر خالص شده است، PH خنثی 7 دارد. اما همیشه اینطور نیست زیرا آب مقطر به ندرت 100٪ خالص است و حتی به ندرت PH دقیقاً 7 دارد.

مبانی pH

مقیاس pH که به‌طور ضعیف قدرت هیدروژن را نشان می‌دهد، معیاری از غلظت یون‌های هیدروژن در یک محلول است. با افزایش pH، نشان دهنده کاهش محتوای هیدروژن است. این نشان می دهد که مقیاس pH لگاریتم منفی غلظت یون هیدروژن است.

یک پیپت که مایع بنفش رنگ را در ده ها لوله آزمایش شفاف می ریزد

اسیدها و بازها

PH 7 دقیقاً خنثی است. محلولی با pH کمتر از 7 اسیدی در نظر گرفته می شود در حالی که محلولی با pH بالاتر از 7 قلیایی در نظر گرفته می شود. هر چه خوانش از 7 دورتر باشد، اسیدی یا قلیایی تر است.

در نظریه برونستد-لوری اسیدها و بازها اسید را به عنوان ترکیبی تعریف می کند که پروتون های آزاد را در آب آزاد می کند. از طرف دیگر، یک پایه ترکیبی است که پروتون ها را می پذیرد. نمونه هایی از اسید و قلیایی قوی عبارتند از: اسید کلریدریک و هیدروکسید سدیم. اگر یکی از این مواد شیمیایی یا مشابه به محلول اضافه شود، pH به شدت تغییر می کند.

آیا آب مقطر PH خنثی دارد؟

پس با در نظر گرفتن همه این موارد، منطقی است که آب مقطر دارای pH خنثی 7 باشد. فرآیند تقطیر تقریباً تمام ناخالصی های یونی، معدنی و آلی آن را حذف می کند و آن را به یکی از خالص ترین آب های موجود تبدیل می کند. اما فقط به این دلیل که به عنوان آب تصفیه شده طبقه بندی می شود، به این معنی نیست که آب مقطر H خالص است.20.

pH آب مقطر در واقع کمی اسیدی است. زیرا به محض تماس آب مقطر با هوا، گاز دی اکسید کربن در آن حل می شود و محلول رقیق اسید کربنیک ایجاد می کند. همچنین به همین دلیل است که آب غیر معدنی، یکی دیگر از محصولات آب تصفیه شده، با فلزاتی مانند فولاد واکنش ضعیفی نشان می دهد.

هنگامی که اسید کربنیک تشکیل می شود، هیدرونیوم (H3O+) یونها در سراسر محلول آزاد می شوند. این اثر همان هجوم یون های هیدروژن آزاد را دارد که باعث کاهش PH می شود:

2 ساعت20 + CO2 → اچ20 + H2CO3 → اچ3O+ + HCO3-

آب مقطر بسیار خالص که تماس کمی با هوا داشته است، PH کمی کمتر از 7، معمولاً 6.9 خواهد داشت. اما این بدان معنا نیست که آب مقطر یک ماده اسیدی است. اسیدیته آن بسیار ناچیز است، و این بیشتر با این واقعیت نشان داده می شود که آب باران معمولی در واقع دارای pH حدود 5.6 است و هنوز قابل لمس است.

 

آیا pH آب مقطر تغییر می کند؟

در حالی که PH این محصول بسته به مدت زمانی که در معرض هوا بوده است تغییر می کند، روش های دیگری نیز وجود دارد که می تواند PH را تغییر دهد.

بسته به مدت زمانی که آب مقطر در معرض هوا بوده است، PH آب مقطر می تواند بین 5.5 تا 6.9 باشد. اگر در هوا باز گذاشته شود، pH حتی می تواند به زیر 5.5 برسد. این به این دلیل است که آب مقطر در طول تقطیر تمام نمک های آن حذف شده است، به این معنی که ظرفیت بافری بسیار ضعیفی دارد.

دما نیز بر روی PH تاثیر می گذارد. با افزایش دما، یونیزه شدن آب نیز افزایش می یابد. این به نوبه خود غلظت یون های هیدروژن را در محلول افزایش می دهد و pH را اسیدی تر می کند.

در پزشکی

اگرچه آب مقطر خنثی نیست مگر اینکه مستقیماً از دستگاه تقطیر آزمایش شود، اما همچنان نزدیکترین PH را به خون ما دارد. به همین دلیل، پزشکان اغلب از آن در داخل وریدی یا تزریقی برای کمک به تجویز داروهای نجات دهنده استفاده می کنند.

 

چگونه pH آب مقطر را اندازه گیری می کنید؟

محصولات آب تصفیه شده مانند آب مقطر یا دیونیزه شده اغلب دارای حضور یونی قوی در صورت وجود اصلاً نیستند. این می تواند به ویژه در هنگام تلاش برای اندازه گیری pH آب مقطر چالش برانگیز باشد زیرا یون های کافی در محلول برای عملکرد صحیح الکترود pH وجود ندارد.

این بدان معنی است که PH آب مقطر همیشه دقیق نیست، و می توانید بگویید که این اتفاق می افتد اگر قرائت ها بین اعداد جابجا شوند. یکی از راه‌های مقابله با این مشکل اضافه کردن چند قطره کلرید پتاسیم (KCl) به محلول است.

وجود KCl باعث رسانایی آب می شود. این به این دلیل است که کلرید پتاسیم یک ترکیب یونی است که حاوی یون های K+ و Cl- است. افزودن این ماده به آب مقطر قبل از آزمایش pH بر روی خوانش تاثیری نخواهد داشت، اما باعث پایداری بیشتر آن می شود و احتمالاً نتایج قابل اعتمادی به دست می دهد. همچنین می توانید از کلرید سدیم (نمک خوراکی) برای افزایش رسانایی آب مقطر استفاده کنید.

 

در phosphoric-acid.ir، ما آب مقطر محصولات با ضمانت 100٪ کیفیت پشتیبانی می شوند و به دلیل خلوص بی نظیرشان در سطح بین المللی شناخته می شوند. امروز در طیف وسیعی از بسته بندی ها سفارش دهید یا برای مشاوره فنی رایگان با ما تماس بگیرید.

1 دیدگاه دربارهٔ «pH آب مقطر چقدر است؟»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *