ph اسید فسفریک

فهرست مطالب گفته شد در این محتوا:

1. تعریف اسید فسفریک 2. فرمول شیمیایی اسید فسفریک 3. pH اسید فسفریک 4. موارد استفاده از اسید فسفریک 5. خواص اسید فسفریک 6. اطلاعات ایمنی برای اسید فسفریک 7. منابع اسید فسفریک اسید فسفریک 8. 9. اثرات اسید فسفریک بر محیط زیست 10. اثرات سلامتی اسید فسفریک

تعریف اسید فسفریک

اسید فسفریک یک اسید معدنی است که از فسفر، اکسیژن و هیدروژن تشکیل شده است. این مایع بی رنگ، بی بو و شربتی است که به شدت خورنده است و می تواند باعث سوختگی شدید شود. معمولاً در صنایع غذایی و آشامیدنی به عنوان اسیدی کننده، طعم دهنده و نگهدارنده استفاده می شود. همچنین در ساخت کودها، مواد شوینده و سایر محصولات صنعتی استفاده می شود.

فرمول شیمیایی اسید فسفریک

فرمول شیمیایی اسید فسفریک H3PO4 است. این یک اسید تری بازیک است، به این معنی که دارای سه پروتون قابل تجزیه است. این یک اسید ضعیف با pKa 2.1 است.

pH اسید فسفریک

PH اسید فسفریک معمولاً بسته به غلظت بین 2 تا 3 است. این یک ترکیب اسیدی است، با pH کمتر از 7.

مصرف اسید فسفریک

اسید فسفریک در صنایع و کاربردهای مختلف استفاده می شود. در صنایع غذایی و آشامیدنی به عنوان اسیدی کننده، طعم دهنده و نگهدارنده استفاده می شود. همچنین در ساخت کودها، مواد شوینده و سایر محصولات صنعتی استفاده می شود.

خواص اسید فسفریک

اسید فسفریک مایعی بی رنگ، بی بو و شربتی است که به شدت خورنده است و می تواند باعث سوختگی شدید شود. این یک اسید تری بازیک است، به این معنی که دارای سه پروتون قابل تجزیه است. این یک اسید ضعیف با pKa 2.1 است. نقطه جوش 213 درجه سانتی گراد و نقطه ذوب 42.35 درجه سانتی گراد است.

اطلاعات ایمنی برای اسید فسفریک

اسید فسفریک یک ماده بسیار خورنده و سمی است. می تواند باعث سوختگی شدید پوست و چشم شود و استنشاق بخارات آن می تواند باعث تحریک تنفسی شود. هنگام کار با اسید فسفریک استفاده از لباس و تجهیزات محافظ بسیار مهم است.

منابع اسید فسفریک

اسید فسفریک به طور طبیعی در برخی از ذخایر معدنی یافت می شود و همچنین می توان آن را به صورت مصنوعی تولید کرد. معمولاً به شکل فسفات ها یافت می شود که ترکیباتی حاوی فسفر، اکسیژن و هیدروژن هستند.

تهیه اسید فسفریک

اسید فسفریک را می توان با واکنش فسفات ها با اسید سولفوریک تهیه کرد. در این واکنش اسید فسفریک و دی اکسید گوگرد تولید می شود. سپس اسید فسفریک را می توان با تقطیر خالص کرد.

اثرات اسید فسفریک بر محیط زیست

اسید فسفریک می‌تواند برای آبزیان سمی باشد اگر در بدنه‌های آبی آزاد شود. همچنین می تواند باعث اسیدی شدن خاک شود که می تواند منجر به کاهش رشد گیاه شود.

اثرات اسید فسفریک بر سلامت

قرار گرفتن در معرض اسید فسفریک می تواند باعث تحریک پوست و چشم و همچنین تحریک تنفسی در صورت استنشاق شود. مصرف اسید فسفریک می تواند باعث تحریک و زخم معده شود. قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند باعث آسیب کلیه شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *