phosphoric-acid.ir سولفات مس را می فروشد، چگونه ساخته می شود؟

سولفات مس چگونه ساخته می شود؟

دو ماده اصلی برای ایجاد سولفات مس عبارتند از مس و اسید سولفوریک، اما به سادگی افزودن مس به محلول اسیدی رقیق شده واکنش اکسیداسیون را افزایش نمی دهد. این به این دلیل است که پتانسیل کاهش استاندارد مس (+0.52) بالاتر از هیدروژن (0.00) است، که به این معنی است که مس تمایل کمتری به از دست دادن الکترون نسبت به هیدروژن دارد. از نظر عملی، این بدان معنی است که مس نمی تواند هیدروژن (از H2SO4) را کاهش دهد و بنابراین واکنش رخ نمی دهد. برای “کمک” به واکنش، یا محلول غلیظ H2SO4 (به اکسید مس اضافه شده) یا برق مورد نیاز است.

سولفات مس را در خانه درست کنید

در اینجا روشی را با استفاده از سیم مسی و مایع باتری (اسید سولفوریک) توضیح خواهیم داد. این روش برای ارتقای واکنش بین معرف ها به برق نیاز دارد. مواد مورد نیاز عبارتند از سیم مسی (به عنوان منبع مس) و مایع باتری (اسید سولفوریک رقیق شده، H2SO4). و همچنین یک باتری 6 ولتی.

در ظرفی با اسید سولفوریک رقیق شده (در صورت لزوم مقداری آب اضافه کنید) دو سیم مسی متصل به باتری 6 ولتی قرار دهید. مهم است که مطمئن شوید سیم های مسی به یکدیگر برخورد نمی کنند. محلول به سرعت آبی می شود، زیرا واکنش برای تولید سولفات مس رخ می دهد.

Cu + 2 H2SO4 = CuSO4 + SO2 + 2 H2O

هنگامی که الکتریسیته از سیم‌های مسی عبور می‌کند، حباب‌های گاز از الکترود منفی شروع می‌شوند، در حالی که مس از الکترود مثبت شروع به حل شدن می‌کند که توسط جریان الکتریکی اکسید می‌شود. همانطور که Cu2+ با SO42- واکنش می دهد، سولفات مس (CuSO4) تولید می شود. برای بازیابی این ترکیب به صورت پودر، بهترین راه جوشاندن محلول است. در این مرحله، بسیار مهم است که بسیار مراقب باشید، زیرا با تبخیر آب، محلول اسیدی به طور فزاینده ای غلیظ می شود. توصیه می شود این آزمایش را در مکانی با تهویه مناسب با پوشیدن تجهیزات حفاظتی مناسب مانند دستکش و ماسک انجام دهید.

همانطور که آب را می جوشانید، سولفات مس در کف ظرف شروع به رسوب می کند. در این مرحله امکان بازیابی محلول اسید سولفوریک برای استفاده مجدد وجود دارد. با این حال، اگر ترجیح می دهید کریستال های سولفات مس داشته باشید، آنها را مستقیماً از محلول آبی به سادگی با اجازه دادن تبخیر آن پرورش دهید.

فرایندهای صنعتی

در محیط های صنعتی، سولفات مس از سنگ معدن مس یا از ضایعات غیر آهنی استخراج می شود. پس از استخراج، مس در حضور هوا در اسید سولفوریک رقیق حل می شود و یک مایع اشباع تولید می کند. برای به دست آوردن کریستال های سولفات مس، این محلول در ظروف بزرگ با نوارهای سربی به آرامی خنک می شود تا سطحی برای رشد کریستال ها فراهم شود. اگر فقط پودر مورد نیاز باشد، فرآیند خنک سازی می تواند تسریع شود.

سولفات مس برای چه مواردی استفاده می شود؟

سولفات مس II معمولاً در بسیاری از صنایع مختلف استفاده می شود. این یک ترکیب اصلی است که در آزمایشگاه های شیمی آموزشی یافت می شود و همچنین برای موارد زیر استفاده می شود:

  • آزمایش و تجزیه و تحلیل آزمایشگاهی.
  • ماده ای در محلول های دیگر مانند معرف بندیکت، معرف مرمرها و محلول Fehling که همگی می توانند توسط phosphoric-acid.ir عرضه شوند.
  • آبکاری مس فلز از طریق آبکاری.
  • تولید سایر نمک های مس
  • خاک برای کنترل سطوح مس.
  • کنترل رشد قارچ ها، ریشه گیاهان و انگور (علف کش ها و قارچ کش ها).
  • کشتن جلبک ها
  • صنعت سرامیک.

phosphoric-acid.ir سولفات مس را در ظروف 500 گرمی تا 25 کیلوگرمی به فروش می رساند. در هنگام کار با مواد شیمیایی باید همیشه اقدامات احتیاطی انجام شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *