% V/V، % W/W و % W/V به چه معناست؟

هنگام خرید آنلاین محصولات شیمیایی، متوجه خواهید شد که غلظت ها به صورت v/v، w/w یا w/v مشخص شده اند. اینها عبارات رایج هستند، پس به چه معنا هستند دقیقا?

% V/V

غلظت حجمی یک محلول به صورت % v/v بیان می شود که مخفف حجم در حجم است. این زمانی استفاده می شود که هر دو ماده شیمیایی موجود در یک محلول مایع باشند.

به عنوان مثال، هنگامی که 50 میلی لیتر اسید سولفوریک با 50 میلی لیتر آب رقیق می شود، 50 میلی لیتر اسید سولفوریک در حجم کل 100 میلی لیتر وجود خواهد داشت. بنابراین، غلظت این محلول را به صورت اسید سولفوریک 50% v/v بیان می کنیم.

% W/W

غلظت وزنی محلول به صورت % w/w بیان می شود. مانند قبل، این نشان دهنده وزن در هر وزن است. در این صورت حجم هر ماده شیمیایی نادیده گرفته می شود و فقط از وزن استفاده می شود.

بنابراین، اگر جرم کل یک محلول 100 گرمی از 30 گرم اسید کلریدریک در 70 گرم آب تشکیل شده باشد، آن را به صورت اسید کلریدریک 30 درصد وزنی بر وزنی بیان می کنیم.

% W/V

غلظت جرمی محلول به صورت % w/v برای وزن در حجم بیان می شود. به طور متناوب می توان آن را به m/v برای جرم در حجم مخفف کرد. این زمانی استفاده می شود که یک ماده شیمیایی جامد در یک مایع حل شود.

اگر 1 گرم یدید پتاسیم برای تشکیل حجم کل 100 میلی لیتر استفاده شود، محلول یدید پتاسیم 1% w/v ساخته شده است.

محاسبه درصدها

هر نوع درصد را می توان با ایجاد تغییرات کوچک در همان روش محاسبه کرد. به عنوان مثال، برای یافتن % w/v یک راه حل، محاسبه به صورت زیر است:

(جرم محلول (گرم) / حجم محلول (ml)) × 100

بنابراین، برای محاسبه درصد w/v یک محلول 100 میلی لیتری که از 65 گرم اسید نیتریک تشکیل شده است، 65 گرم را بر 100 میلی لیتر تقسیم می کنیم و سپس جواب را در 100 ضرب می کنیم. این به ما می گوید که محلول اسید نیتریک 65 درصد وجود دارد. w/v.

هنگام محاسبه درصد v/v یک محلول، از همان روش استفاده می شود به جز اینکه حجم حل شونده (ml) بر حجم محلول (ml) تقسیم می شود. به عنوان مثال، یک محلول 1000 میلی لیتری که حاوی 450 میلی لیتر متانول است، دارای غلظت متانول 45٪ v/v (450 / 1000 x 100) است.

مجدداً، روش محاسبه % w/w از همان مراحل استفاده می‌کند و به جای تقسیم وزن بر وزن.

تصویر وبلاگ ویژه که نمای نزدیک از یک برچسب بطری را نشان می دهد

مهم است که بدانید دقیقاً چه چیزی را خریداری می کنید. به همین دلیل، در phosphoric-acid.ir، ما یک تیم ماهر و اختصاصی داریم که می‌توانید در مورد هرگونه درخواست محصولی که ممکن است داشته باشید، با آنها صحبت کنید. امروز با ما تماس بگیرید تا ببینید چگونه می توانیم کمک کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *