آیا می توانم از آب مقطر در خانه استفاده کنم؟

در گذشته، ما همه چیز را در مورد چگونگی نوشته ایم آب مقطر در بسیاری از کاربردهای صنعتی مورد علاقه است. اما این محصول آب تصفیه شده در خانه شما نیز کاربردهای مختلفی پیدا می کند. با این حال، علیرغم آنچه بسیاری ممکن است فکر کنند، برای هر برنامه داخلی مناسب نیست.

آب مقطر به دلیل عدم وجود چیزهایی مانند باکتری، مواد معدنی و سایر ناخالصی های شیمیایی، آب مورد علاقه بسیاری از مردم است. این آلودگی ها از طریق حذف می شوند تقطیر، فرآیندی که آب را از ناخالصی های آن جدا می کند و باعث تبخیر آن می شود.

از کاربردهای آزمایشگاهی گرفته تا تولید دارو، آب مقطر به دلیل عدم وجود ناخالصی در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. اما این محصول با خلوص بالا در خانه خانگی نیز کاربردهای زیادی دارد.

کسی در حال ریختن آب از یک بطری شیشه ای با غروب خورشید پشت سرش

مصارف خانگی آب مقطر

در حالی که کمبود مواد معدنی آن باعث می شود آب مقطر برای نوشیدن توصیه نشود، این محصول خطرناک نیست و می تواند در خانه استفاده شود.

  1. تکه های یخ

استفاده از آب مقطر برای ساخت قالب های یخ به دو دلیل مفید است، اول اینکه آب مقطر باعث می شود که تکه های یخ سریعتر یخ بزنند. این به این دلیل است که مولکول‌های آب با وجود ناخالصی کم یا بدون وجود ناخالصی در داخل، می‌توانند بسیار مؤثرتر به هم بچسبند.

خلوص آب مقطر همچنین تکه های یخ شما را به همان اندازه که در رستوران مورد علاقه شما به نظر می رسد شفاف می کند. شاید زیاد به آن فکر نکرده باشید، اما یخ های منجمد خانگی اغلب کدر یا مات به نظر می رسند. زیرا آب لوله کشی حاوی گازهای محلول است. اگرچه این مضر نیست، اما می‌تواند بر زمان ذوب شدن قطعات یخ تأثیر بگذارد.

هنگامی که آب لوله کشی منجمد می شود، گازهای محلول در داخل به صورت حباب هوا به دام می افتند. این کار نه تنها تکه های یخ را کدر می کند، بلکه باعث می شود آنها سریعتر در نوشیدنی شما حل شوند زیرا گازهای به دام افتاده مانع از چسبیدن مولکول های آب به صورت جامد می شوند.

با این حال، تکه‌های یخ ساخته شده از آب مقطر، عمر بیشتری خواهند داشت، زیرا مولکول‌های آب توسط ناخالصی‌ها مختل نمی‌شوند. این ترفند همچنین با هر شکلی از آب تصفیه شده مانند آب تصفیه شده، آب بطری یا حتی فقط آب جوشیده کار می کند.

  1. باغبانی

آیا می دانستید که می توان از آب مقطر در باغ خود برای شکوفایی گیاهان استفاده کرد؟ این محصول آب تصفیه شده برای گیاهان و جوانه زنی بذر عالی است زیرا از تجمع مواد معدنی ناخواسته، مواد شیمیایی آلی و معدنی، فلزات سنگین و موارد دیگر در خاک گیاه جلوگیری می کند. این مهم است زیرا وجود این رسوبات می تواند بر رشد گیاه تأثیر بگذارد.

به این ترتیب، همان اصلی که آب مقطر را برای بسیاری از کاربردهای صنعتی، مانند تمیز کردن ظروف شیشه‌ای آزمایشگاهی یا استفاده در قطعات خودرو، مناسب می‌سازد، دلیل این است که این یک هک باغبانی عالی است: بدون ناخالصی مساوی است با تجمع نامطلوب .

در حالی که کمبود مواد معدنی غذایی آن منجر به چندین بحث در مورد اثربخشی آب مقطر در باغبانیمطالعات متعددی نشان می دهد که جوانه زنی بذرها را سریعتر از آب شیر یا آب شور تسهیل می کند.

شخصی که یک گلدان کوچک گیاهی در دست دارد

  1. تمیز کردن شیشه

یکی دیگر از کاربردهای رایج آب مقطر مشترک در مصارف صنعتی و خانگی، به عنوان پاک کننده شیشه است. از آنجایی که آب مقطر تقریباً کاملاً خالص است، هیچ گونه نمکی بر روی بیشتر سطوح باقی نمی‌گذارد، اما این امر به ویژه برای تمیز کردن شیشه مفید است.

در آزمایشگاه، این برنامه برای اطمینان از اینکه محلول های شیمیایی نگهداری شده در ظروف شیشه ای از آلودگی محافظت می شوند بسیار مهم است. استفاده از آب تصفیه نشده برای تمیز کردن چیزهایی مانند لیوان، آمپول ها یا لوله های آزمایش می توانند به راحتی داده ها را با آلوده کردن مواد شیمیایی، آزمایش یا واکنش غیرقابل اعتماد کنند.

در حالی که لازم نیست در خانه نگران این موضوع باشید، استفاده از آب مقطر برای تمیز کردن پنجره‌ها، شیشه‌ها و آینه‌ها یک راه عالی برای تمیز کردن آن‌ها بدون خط و خش است. همچنین به این معنی است که شما بقایای باکتری را از خود باقی نمی گذارید، اما می توانید با استفاده از آب جوشانده نیز به این مهم برسید.

  1. جعبه کمک های اولیه

آب مقطر برای درمان زخم ها، تجویز دارو با استفاده از IV و حتی در حین جراحی بسیار مورد استفاده پزشکان قرار می گیرد. این نه تنها به این دلیل است که آب مقطر با خالص بودن فوق العاده در برابر عفونت محافظت می کند، بلکه به این دلیل است که PH آب مقطر تقریباً با pH خون ما یکسان است.

نگه داشتن مقداری آب مقطر در کیت کمک های اولیه در خانه راهی عالی برای اطمینان از تمیز و ضدعفونی نگه داشتن هرگونه بریدگی و خراش است. آب مقطر هیچ باکتری مضری را وارد زخم های باز نمی کند و ناحیه آسیب دیده را تمیز و تازه نگه می دارد.

جعبه کمک های اولیه سفید با نوشته قرمز

از بین بردن افسانه های رایج

از آنجایی که حاوی ناخالصی کمی یا بدون ناخالصی است، بسیاری فکر می کنند که آب مقطر باید به طور کامل جایگزین انواع دیگر آب شود و باید برای همه چیز در خانه استفاده شود. اما همیشه اینطور نیست و در واقع، فقدان ناخالصی ها در برخی موارد می تواند بیشتر از فایده مضر باشد.

  1. آشپزی

با تبدیل شدن آب مقطر به یک روند محبوب در سبک زندگی سالم، فرآیند تقطیر منجر به باورهای غلط بسیاری در مورد جوشاندن آب معمولی لوله شده است. ترس این است که با جوشاندن آب لوله کشی، تمام بخارات خالص به صورت بخار خارج شده و مقدار متمرکزی از سموم ارگانیک مانند باکتری ها در آبی که با آن آشپزی می کنید یا نوشیدنی درست می کنید باقی می ماند.

اما اینطور نیست زیرا جوشاندن آب تأثیری مشابه آب تقطیر ندارد. تقطیر شامل آب جوش است از نقطه جوش گذشته، باعث تبخیر تمام قطعات خوب می شود. آب جوش شامل گرم کردن آب است تا نقطه جوشش از آن عبور نکنید – بنابراین به همان شکل بخار نمی شود.

نقطه جوش آب 100 درجه سانتیگراد است. ناخالصی های ارگانیک مانند میکروب ها، باکتری ها یا ویروس ها نمی توانند در دمای بالای 48 درجه سانتی گراد زنده بمانند. بنابراین هنگامی که کتری خود را برای یک فنجان چای یا برای پخت و پز می جوشانید، هر گونه باکتری بلافاصله از بین می رود و آب جوشیده شده شیر را برای پخت و پز کاملا ایمن می کند. تنها ناخالصی هایی که باقی می ماند چیزهایی مانند نمک های معدنی مانند کلسیم یا منیزیم هستند که در واقع برای سلامتی شما بسیار مفید هستند.

  1. اتوی بخار

افسانه دیگر در مورد آب مقطر این است که باید به طور انحصاری در اتوهای بخار استفاده شود. منطق پشت این کار این است که از تجمع مواد معدنی که احتمالاً طول عمر آهن را کوتاه می کند محافظت می کند.

با این حال، آب مقطر در واقع می تواند باعث تف کردن و نشت اتو بخار شود. در حالی که همیشه باید راهنمای سازنده خود را بررسی کنید تا ببینید آنها چه آبی را توصیه می کنند، قانون کلی این است که باید از تقسیم 50/50 بین آب لوله کشی و آب مقطر استفاده کنید.

  1. نوشیدن آب مقطر

اشتباه بعدی و شاید بزرگترین تصور اشتباه در مورد آب مقطر این است که نوشیدن آن فواید سلامتی شگفت انگیزی دارد. این واقعیت که این خالص ترین شکل آب است باعث شده است که به عنوان یک جایگزین مغذی و منطقی برای آب بطری، فیلتر شده و لوله کشی مورد احترام قرار گیرد. اما این یکی از رایج ترین اسطوره هاست.

در حالی که نوشیدن آب مقطر به شما آسیبی نمی رساند، اما هیچ فایده ای برای شما ندارد. به طرز متناقضی، این دقیقاً به دلیل عدم وجود ناخالصی است. اگرچه کاربردهای صنعتی، مواد معدنی را به عنوان ناخالصی در نظر می گیرند، اما بدن نیازی به دوباره پر کردن آنها ندارد. با نوشیدن آب مقطر، هیچ یک از فواید تغذیه ای که با نوشیدن آب بطری یا حتی آب لوله کشی دریافت می کند، به بدن خود نخواهید داد.

همچنین به همین دلیل است که آب مقطر طعم عجیبی در دهان شما به جا می گذارد و باعث می شود زبان شما خزدار شود – عدم وجود ناخالصی های آن ممکن است استفاده از آن را در برش ها ایمن تر کند، اما طعم آن را چندان خوب نمی کند. نوشیدن آب مقطر باعث کمبود مواد معدنی نمی شود زیرا ما بیشتر مواد معدنی ضروری خود را از غذا دریافت می کنیم، اما برای بدن مفیدتر نخواهد بود.

یقه بطری شیشه ای

phosphoric-acid.ir با خلوص بالا می فروشد آب مقطر در طیف وسیعی از اندازه های بسته همه محصولات ما برای مصارف صنعتی در نظر گرفته شده اند و نباید در خانه استفاده شوند. امروز آنلاین سفارش دهید یا برای مشاوره فنی رایگان در مورد این محصول با یکی از کارکنان تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *