10 کاربرد الکل دناتوره شده

الکل دناتوره شده، همچنین به عنوان الکل متیله شناخته می شود، اتانولی است که حاوی مواد افزودنی به منظور جلوگیری از مصرف انسان است. مواد شیمیایی اضافه شده، که به آنها دناتوره‌کننده‌ها گفته می‌شود، با بد مزه کردن، بوی بد و حالت تهوع‌آور، افراد را از نوشیدن الکل منصرف می‌کند.

در حین دناتوره کردن، خاصیت الکلی که آن را قابل شرب می کند حذف می شود. وقتی الکل دناتوره شده باشد، محتوای الکل آن می تواند به 99٪ برسد و در صورت مصرف می تواند کشنده باشد.

چرا الکل دناتوره شده؟

دناتوره ها الکل را سمی می کنند. در برخی کشورها رنگی به الکل دناتوره شده نیز اضافه می کنند تا به راحتی قابل شناسایی باشد. این رنگ معمولا صورتی یا آبی است و با استفاده از رنگ آنیلین به دست می آید. اما چرا یک نوشیدنی غیر سمی را سمی کنیم؟

یکی از دلایل دناتوره شدن الکل، محافظت از سلامت افراد است. محتوای الکل در الکل دناتوره شده می تواند بین 70 تا 99 درصد باشد. مصرف الکل قوی می تواند فرد را نابینا کند و حتی می تواند کشنده باشد. با افزودن مواد دناتوره کننده، این خطر به طور قابل توجهی به حداقل می رسد زیرا مواد افزودنی از مصرف انسان جلوگیری می کنند.

10 کاربرد الکل دناتوره شده

الکل دناتوره شده طیف وسیعی از کاربردها و کاربردها دارد. از محلول های خانگی گرفته تا امکانات صنعتی، این ماده هر روز ما را به شکل مبلمان حک شده با دست، ضدعفونی کننده و حتی لوازم آرایشی مورد علاقه شما احاطه می کند.

  1. عامل تمیز کردن

الکل دناتوره شده به دلیل خواص ضد باکتریایی خود به طور گسترده ای شناخته شده است. این آن را به یک ماده تمیز کننده ایده آل تبدیل می کند. می توان از آن بر روی انواع سطوح سخت مانند چوب، پلاستیک و شیشه استفاده کرد. ظرفیت آن به عنوان یک حلال همچنین آن را قادر می سازد تا چربی و لکه ها را از بین ببرد و همچنین خراش های سبک را از روی برخی از سطوح پاک کند.

توانایی تبخیر آسان آن، مزایای استفاده از الکل دناتوره شده را به عنوان یک عامل تمیز کننده افزایش می دهد. با تبخیر سریع، رگه هایی روی آینه ها یا پنجره ها باقی نمی ماند. همچنین به این معنی است که می توان از آن برای تمیز کردن قطعات فلزی استفاده کرد زیرا قبل از اینکه آسیبی به سطح وارد شود تبخیر می شود.

  1. ضد عفونی کننده پزشکی

وضعیت آن به عنوان یک آنتی باکتریال، الکل دناتوره شده را به یک عنصر اصلی در کاربردهای پزشکی تبدیل می کند که در آن برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن سطوح بیمارستان استفاده می شود. هنگامی که به این روش استفاده می شود، الکل دناتوره از رشد باکتری ها جلوگیری می کند و همچنین باکتری های موجود را از بین می برد.

از خواص ضدعفونی‌کننده الکل دناتوره‌شده نیز در ضدعفونی‌کننده‌ها استفاده می‌شود، جایی که به از بین بردن باکتری‌ها به عنوان یک عامل کشنده کارآمد کمک می‌کند.

  1. لوازم آرایشی

خواص ضد باکتریایی الکل دناتوره شده نه تنها آن را برای کاربردهای پزشکی و تمیز کردن مناسب می کند. آنها همچنین آن را به یکی از طبیعی ترین مواد نگهدارنده برای استفاده در لوازم آرایشی تبدیل می کنند. این امر به ویژه در صنعت آرایشی و بهداشتی به منظور جلوگیری از انتشار عوامل بیماری زا بسیار مهم است.

عوامل بیماری زا میکروارگانیسم هایی هستند که با انتقال از فردی به فرد دیگر می توانند باعث بیماری شوند. این می تواند از طریق تماس مستقیم یا غیر مستقیم انجام شود. در لوازم آرایشی، نه تنها عوامل بیماری زا می توانند محصول را خراب کنند، بلکه مصرف کننده را نیز در معرض خطر عفونت قرار می دهند. با این حال، هنگامی که الکل دناتوره شده به محصول اضافه می شود، می تواند یک سیستم حفاظتی حیاتی ایجاد کند که مانع از رشد پاتوژن ها می شود. این کار را به این دلیل انجام می دهد که اتانول آب را از محصول خارج می کند. این امر احتمال انتشار پاتوژن ها را کاهش می دهد.

لوازم آرایش روی پیشخوان حمام

  1. نگهداری نمونه

منظور از حفظ نمونه، حفظ درازمدت موجوداتی است که در بهترین شرایط ممکن برای مشاهدات آتی، مطالعات مورفولوژیکی و سایر فرآیندهای علمی نگهداری می شوند. بسیاری از روش های شیمیایی در نگهداری نمونه استفاده می شود. در این میان استفاده از الکل دناتوره شده است که نقش کلیدی دارد.

بطری های حاوی نمونه های موجودات زنده با الکل دناتوره شده پر شده اند که به عنوان یک نگهدارنده عالی در درازمدت عمل می کند. از آنجایی که الکل دناتوره شده به عنوان یک عامل کشنده عمل می کند، می تواند هر گونه باکتری روی نمونه را حذف کند. اتانول همچنین آب را از بافت و سلول های ارگانیسم خارج می کند. این باعث کم آبی بافت و حفظ DNA می شود. سپس نمونه در دمای خنک نگهداری می شود تا از پوسیدگی جلوگیری شود.

درصد الکل مصرفی در این فرآیند بسیار مهم است. در حالی که 90-95٪ می تواند مورد استفاده قرار گیرد، 70-75٪ درصد ترجیحی برای نگهداری طولانی مدت است. این به این دلیل است که مقدار کمی الکل کمتر نمونه را تا حدودی انعطاف پذیر نگه می دارد و امکان انجام مطالعات مورفولوژیکی را در آینده فراهم می کند.

لوله های آزمایش با نمونه های گیاهی

  1. حلال

الکل دناتوره شده شاید گسترده ترین حلال موجود باشد. این به این دلیل است که می توان آن را از اکثر فروشگاه های سخت افزار خریداری کرد. در حل کردن انواع مختلفی از مواد از چسب، موم و گریس گرفته تا رنگ، شراب قرمز و لکه جوهر کارآمد است. الکل دناتوره شده را می توان بر روی سطوح مختلف از جمله لباس و مبلمان استفاده کرد تا زمانی که الکل رنگی نباشد.

  1. شلاک

شلاک یک رزین طبیعی است که به عنوان پوشش روی قطعات چوبی استفاده می شود. لاک شلاک به چوب روکشی درخشان می بخشد و حتی می توان آن را در خانه ساخت تا کنترل کاملی بر مواد تشکیل دهنده و کمیت داشته باشید.

هنگامی که الکل دناتوره شده با شلاک ترکیب می شود، یک ماده چسبنده ایجاد می کند که می تواند به راحتی روی چوب اعمال شود. این مخلوط نه تنها به کارهای چوبی ظاهری درخشان می بخشد، بلکه آن را در برابر دو چیز مهم محافظت می کند: خراش و اشعه ماوراء بنفش. بنابراین، با افزودن 2 پوند شلاک به 2 گالن الکل دناتوره شده، اطمینان حاصل می کنید که کار چوبی شما می تواند در آزمون زمان مقاومت کند.

  1. سنباده زدن

در حالی که ما در مورد کارهای چوبی هستیم، الکل دناتوره شده همچنین می تواند کمک سنباده ای ایده آل برای پروژه بعدی نجاری شما باشد.

هنگامی که قطعه خود را سمباده زدید، یک پارچه آغشته به الکل دناتوره شده بردارید و چوب را پاک کنید. با این کار هر گونه خاک اره اضافی که بین دانه های چوب گیر کرده است پاک می شود. فرآیند تبخیر سریعی که الکل دناتوره شده تحت آن قرار می‌گیرد، به آن اجازه می‌دهد تا در واقع این دانه‌ها را بالا ببرد و در نتیجه سطحی صاف‌تر ایجاد کند.

یک نجار که روی یک تکه چوب کار می کند

  1. سوخت

از آنجایی که الکل دناتوره شده ارزان است و به راحتی حمل می شود، معمولاً به عنوان سوخت در بخاری های نفتی مانند اجاق های کمپینگ کوچک استفاده می شود. این نه تنها راحت است، بلکه جایگزین ایمن تری است زیرا الکل دناتوره شده به طور تمیز می سوزد و به راحتی با آب خاموش می شود.

با این حال، هنگام استفاده از الکل دناتوره شده به عنوان سوخت، خطری وجود دارد که باید از آن آگاه بود: هنگام سوختن، شعله های بی رنگ ایجاد می کند. این بدان معنی است که بدون اینکه متوجه شوید ممکن است شما را بسوزاند – بنابراین همیشه مراقب باشید!

  1. کنترل آفات

الکل دناتوره یک حشره کش موثر است و می تواند برای از بین بردن انواع آلودگی ها، از حشرات آرد آلود گرفته تا ساس، استفاده شود. مانند هر الکل، الکل دناتوره شده در غلظت های بالا سمی است. در حالی که این به گیاهان – یا ورقه‌های شما آسیب نمی‌رساند، باعث خرابی حشرات می‌شود و از مشکل آفت شما مراقبت می‌کند. بر خلاف درصد استفاده شده در نگهداری نمونه، هر چه میزان الکل بیشتر باشد، حشره کش موثرتر است.

می توانید در مورد نحوه استفاده از الکل دناتوره و مالشی به عنوان حشره کش بیشتر بخوانید اینجا.

  1. چاپگری

بخش حیاتی از چاپگری رزین، یک ماده طبیعی است که پودر شده و در آکواتین استفاده می شود. در حالی که این یک مرحله حیاتی است، کلوفون در صورت استنشاق می تواند خطرناک باشد – و اگر خیس شود آزاردهنده باشد. وقتی کلوفون مرطوب می شود، به طرز باورنکردنی چسبناک می شود و به سختی جدا می شود. هنگامی که در این حالت است، الکل دناتوره شده حلال عالی برای حل کردن رزین است.

در حالی که ما قادر به نوشیدن الکل دناتوره نیستیم، قطعاً از وجود آن به بیش از یک راه سود می بریم. در phosphoric-acid.ir، ما الکل دناتوره شده را در قوت ها و اندازه های مختلف می فروشیم تا بتوانیم نیازهای کسب و کار شما را برآورده کنیم. با بیش از 40 سال سابقه صنعت و متنوع تاییدیه های ISO، همیشه می توانید به کیفیت محصولات و خدمات ما اعتماد کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر امروز تماس بگیرید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *